Jak dobrze wypaść, czyli co to właściwie jest mowa ciała?

30 czerwca 2011, dodał: Joanna Bąk
Artykuł zewnętrzny

Jak mawia stare porzekadło – jak cię widzą, tak cię piszą. I chociaż nie powinno się oceniać innych biorąc pod uwagę wyłącznie ich wygląd zewnętrzny, nasz umysł sam podświadomie to robi. I nie chodzi tu o modny strój czy makijaż, ale o nasze zachowanie.

Podobno kiedy poznajemy kogoś nowego tak naprawdę liczą się pierwsze trzy sekundy. To na ich podstawie wyrabiamy sobie o kimś zdanie, którego wbrew pozorom później nie jest tak łatwo zmienić. Dlatego tak bardzo ważne w kontaktach międzyludzkich jest pierwsze wrażenie.

Oczywiście pewne zachowania są instynktowne i czasem trudno nad nimi zapanować. Jednak sama świadomość, że część z nich da się kontrolować może nam dodać pewności siebie i  pomóc w kontaktach z innymi ludźmi. Dotyczy to zarówno sytuacji prywatnych (np. spotkań towarzyskich w grupie nowo poznanych osób), jak zawodowych (takich jak rozmowa w sprawie pracy, czy też negocjacje biznesowe).

A zatem jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Oto kilka prostych zasad, które powinny być oczywiste, ale często nie zdajemy sobie z nich sprawy:

1.       Stój prosto, nie garb się, miej wyprostowane plecy i lekko uniesioną głowę, ale nie za bardzo, gdyż to może zostać odczytane jako zadzieranie nosa lub lekceważący stosunek wobec rozmówcy.

2.       Nie splataj rąk na klatce piersiowej i staraj się nie krzyżować nóg, ponieważ wskazuje to na postawę zamkniętą i brak zaangażowania w rozmowę.

3.       Nigdy nie trzymaj rąk w kieszeni. To wskazuje na niepewność i uczucie dyskomfortu.

4.       Kontroluj sposób, w jaki siedzisz. Nie chowaj dłoni pod stół, bo to oznacza, że masz coś do ukrycia. Siedź prosto, ponieważ zbytnie „rozkładanie się” na krześle pokazuje, że się nudzisz lub że nie masz szacunku do rozmówcy.

5.       Uśmiechaj się, od czasu do czasu pokazując zęby. Osoby, które uśmiechają się zaciskając usta i unikają pokazywania zębów, mogą zostać uznane za nieszczere.

6.       Kiedy gestykulujesz, miej złączone palce, a dłonie trzymaj poniżej podbródka. Inaczej Twoje zachowanie zostanie podświadomie zinterpretowane jako chęć przejęcia władzy.

7.       Słuchając pochylaj głowę i od czasu do czas kiwaj potakująco. To wskazuje na umiejętność słuchania i zainteresowanie tym, co ma do powiedzenia Twój rozmówca.

8.       Zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy, gdyż zwiększa to Twoją wiarygodność.

9.       Stój tak blisko rozmówcy, żebyś czuł się komfortowo. Jeśli zrobi krok w tył, nie rób kroku do przodu. To oznacza, że w rozmowie zbytnio naruszasz jego prywatną przestrzeń, co może wzbudzić jego niechęć, a nawet pragnienie ucieczki.

10.   Subtelnie odzwierciedlaj mowę ciała rozmówcy. Wtedy sprawisz wrażenie, że nadajecie na tych samych falach i macie dużo wspólnego.

Zobacz również:

  1. Jak kłócić się mądrze?
  2. Kto częściej zdradza?
  3. Mężczyźni, którzy są wierni
  4. Czy jesteś pruderyjna?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz