Endokrynolog – czyli lekarz tylko od tarczycy?

20 kwietnia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Endokrynolog to lekarz zajmujący się zaburzeniami układu dokrewnego, czyli gruczołów zajmujących się produkcją hormonów w naszym organizmie.

Powszechnie kojarzony jest z leczeniem problemów z tarczycą. Wbrew pierwszym skojarzeniom endokrynologa interesują nie tylko problemy z tarczycą, ale też wiele innych zaburzeń na tle hormonalnym. Warto nadmienić, że do gruczołów dokrewnych zaliczają się także przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka, jądra, jajniki, a u kobiet ciężarnych także łożysko. Choroby endykronologiczne mogą dawać mylne objawy i nawet doświadczeni endokrynolodzy mają problemy z postawieniem prawidłowej diagnozy i wdrożeniem odpowiedniego leczenia.

Łódzcy pacjenci potrzebują lepszej opieki endokrynologicznej

Zaburzenia endokrynologiczne wymagają długofalowego leczenia. Niezależnie czy jest to leczenie zachowawcze-farmakologiczne czy operacyjne. Większość dolegliwości endokrynologicznych wymaga przyjmowania leków do końca życia i regularnych konsultacji ze specjalistą, który koryguje leczenie, jeżeli nie przynosi ono zakładanych rezultatów lub przestaje przynosić oczekiwane skutki. W związku z tym umówienie się na konsultacje endokrynologiczną w Łodzi lub innym dużym mieście często wiąże się z bardzo długim okresem oczekiwania. Jak przy większości chorób i dolegliwości szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia przynosi najlepsze rezultaty. Dlatego w przypadku pilnej potrzeby wizyty u specjalisty endokrynologa warto pomyśleć o wizycie prywatnej. W Łodzi warto skontaktować się z przychodnią Melissamed http://melissamed.pl/endokrynolog.

Kiedy udać się na wizytę u endokrynologa w Łodzi

Zaburzenia układu dokrewnego i gospodarki hormonalnej mogą dawać wiele różnych objawów. Najczęściej powtarzającym się symptomem jest przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu. W połączeniu z innymi objawami może sugerować, że konieczna jest wizyta u endokrynologa. Objawami, które mogą sugerować problemy z pracą układu dokrewnego są: powiększone piersi u chłopców/mężczyzn, nadmierne owłosienie u kobiet albo łysienie, otyłość lub nagły spadek masy ciała, problemy ze snem, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, nadmierna potliwość, zmiany w popędzie seksualnym, uporczywy trądzik. Czynnikami, które mogą mieć wpływ na choroby układu dokrewnego to starzenie się i silny stres. Wiadomo też, że wpływ na zachorowalność mogą mieć geny oraz czynniki środowiskowe. Najlepiej o niepokojących nas objawach opowiedzieć lekarzowi przy nadarzającej się okazji.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz