Dzień bez torby foliowej!

6 listopada 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

42-17017132

Polacy coraz częściej deklarują chęć dbania o środowisko. Wystarczy wybrać się na spacer po naszej najbliższej okolicy, żeby stwierdzić, że szlachetne idee nie mają racji bytu w otoczeniu. Sterty śmieci, które snują się po lasach, tworzą krajobraz p bitwie.

W jaki sposób moglibyśmy się przyczynić do poprawy kondycji naszego środowiska?
Ekologia to temat frapujący wiele organizacji nie od dziś. Europa stara się coraz bardziej edukować swoich obywateli. Liczne akcje sprzątania świata, segregacja oraz organizacja odzysku odpadów mają na celu uświadomić nam, że troska o środowisko powinna być sprawą priorytetową. Powinniśmy przestrzegać pewnych zasad, stosując je codziennie, a nie wtedy, kiedy nam wygodniej. Coraz więcej rodzin popiera recykling. Ale mimo wszystko to przykre, że w kwestię ochrony środowiska nie jesteśmy Az tak bardzo zaangażowani. Dlatego najważniejsza jest świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesność i możliwość zapobiegania kolejnym.
Elementem „leśnego krajobrazu” stały się nieodłącznie papierowe i foliowe opakowania, przede wszystkim popularnie określane „jednorazówki”. Często, idąc do sklepu, pakujemy zakupy do kilku torebek, ale nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji. Gdybyśmy mieli obserwować rozkład takiego opakowania nie starczyłoby nam życia… Dlatego warto znaleźć jakąś alternatywę, dać klientom wybór i pozwolić zadecydować nie tylko o własnym losie.
Przecież to, jak traktujemy teraz środowisko zaprocentuje w przyszłości.
Takie kraje jak Anglia, Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Hong- Kong, Hiszpania, Luksemburg, Niemcy czy Nowa Zelandia od dawna prowadzą kampanię na rzecz stosowania toreb wielokrotnego użytku. Na szczęście moda na ekologię dociera także do Polski.
Torby foliowe są często spotykane nie tylko w sklepach, ale także na ulicach i wysypiskach śmieci. Zazwyczaj korzystamy z nich jednorazowo, potem możemy je zobaczyć wszędzie, nawet na środku chodnika, nie wspominając już o zaśmieconych lasach. Według danych, w samej tylko Warszawie codziennie do klientów trafiają miliony takich opakowań.  Kontenery do selektywnej zbiórki odpadów często są puste, a foliowe torby rozkładają się na wysypisku od 200 do 400 lat.
Niewątpliwie zachętę do działań proekologicznych stanowi bawełniana torba, której możemy używać wielokrotnie. W większości krajów Unii Europejskiej za oferowanie klientom toreb foliowych handlowiec płaci karny podatek.
Torby ekologiczne stanowią alternatywnę. Łączą w sobie dbałość o środowisko z przystępną ceną i praktycznym zastosowaniem. Dlatego warto pamiętać o nich, wybierając się na zakupy. Można w nich zmieścić znacznie więcej produktów, bez obawy, że siatka może ulec przerwaniu. Wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem torba może służyć klientom przez kilka lat. A co najważniejsze, składa się z włókien polipropylenowych, które jeśli nie trafią na wysypisko śmieci, ulegną rozkładowi w ciągu zaledwie 5 lat.
W Polsce pierwszym miastem, które rozpoczęło „walkę” z używaniem toreb foliowych była Łódź.    23 stycznia miasto obchodzi „Dzień bez torby foliowej”. Samorząd cały czas stara się o usunięcie jednorazówek z łódzkich sklepów. Miejmy nadzieję, że inne miasta wezmą przykład i będziemy mogli zauważyć różnicę w naszym otoczeniu. Coraz więcej sieci handlowych z własnej inicjatywy zaczyna wycofywać szkodliwe dla środowiska opakowania. Robią to także ze względu na chęć poprawienia swojego wizerunku. Np. w Stanach Zjednoczonych bardzo dynamicznie rozwija się grupa konsumentów zwanych lohas ( Lifestyles of Health and Sunstainability), przywiązujących wagę do przyjaznego dla środowiska etycznego stylu życia. Lohas dbają o to, żeby zakupiony towar oraz opakowania były bezpieczne dla środowiska.
Całkowity zakaz używania toreb jednorazowych obowiązuje m.in. w Australii, na Alasce, w RPA ( tu karą jest pozbawienie wolności nawet do 10 lat) i w Bangladeszu.
Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, co mogę zrobić, żeby przyczynić się do poprawy naszego środowiska? Może na zakupy zabierzemy torbę ekologiczną, nie skorzystamy z jednorazówki, którą i tak za chwilę wyrzucimy.
Coraz więcej aktorek popiera modę na torby ekologiczne, stają się one nieodłącznym elementem zakupów. Warto wprowadzić takie nawyki we własnym otoczeniu. Wiadomo – moda się zmienia, ale ekologia jest zawsze na topie … i to nie powinno nikogo dziwić.

Zobacz również:

  1. Domowa ekologia
  2. Jakie mleko lepsze: kozie czy krowie?
  3. Dobra mąka na chleb
  4. Jak zrobić chleb na zakwasie?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Dzień bez torby foliowej!

  1. avatar IwonaF pisze:

    Od dawna nie używam foliowych toreb. Mam kilka toreb płóciennych, z którymi chodzę na zakupy. Moim zdaniem dniem bez torby foliowej powinien być każdy dzień!

  2. avatar sylwia103 pisze:

    również staram się nie używać torebek foliowych, ale muszę przyznać że nie zawsze mi się to udaje…

  3. avatar Justyna pisze:

    zgadzam się… to że ja nie używam już od kilku lat torebek foliowych i nawet kupując ubrania proszę o nie pakowanie nie wiele zmienia… problem nalezy zacząć rozwiązywać wyżej, np. u producentów…

  4. avatar uf2mr pisze:

    Jetem za ekologią, ale moim zdaniem dbanie o środowisko powinno zacząć się u producenta. Co z tego, że nie kupię torby foliowej jak wszystkie produkty są w plastikowych opakowaniach,często podwójnych. Chętnie np. kupiłabym mleko w butelce do zwrotu! Niestety mleko już tylko w kartoniku lub plastiku. A to podobno niezdrowe, bo chemia przedostaje się do mleka.

Dodaj komentarz