Do kogo trafi Złota Palma?

16 maja 2011, dodał: swojciechowska
Artykuł zewnętrzny

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się 11 maja pokazem filmu Midnight in Paris Woody’ego Allena. Jest to jeden z najważniejszych i największych przeglądów kina na świecie, gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.

Historia Festiwalu w Cannes sięga 1939 roku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się konkretne plany organizacji imprezy tego typu. Niestety nie odbył ze względu na wybuch II wojny światowej, a jego wznowienie okazało się możliwe dopiero po całkowitym zakończeniu działań wojennych. Festiwal ruszył jesienią w 1946 roku i był pierwszym tak dużym wydarzeniem kulturalnym po wojnie.

Główną nagrodą Festiwalu jest Złota Palma (fr. Palme d’Or) po raz pierwszy przyznana w 1955 roku, która zastąpiła dotychczasową nagrodę, nazywaną po prostu Grand Prix.  Pierwszym laureatem był Delbert Mann za film Marty. Oprócz Złotej Palmy przyznaje się też szereg innych wyróżnień, m.in. Grand Prix, Nagroda Specjalna Jury (tzw. Srebrna Palma), nagroda za reżyserię, scenariusz, nagrody dla najlepszej aktorki i aktora.

W historii dwa razy zdarzyło się, że Festiwal nie mógł się odbyć z powodów finansowych. Miało to miejsce w latach 1948 i 1950. Z kolei w roku 1968 zamieszki na terenie Francji zmusiły organizatorów do przerwania imprezy.

Pierwszym polskim laureatem Złotej Palmy został w 1981 roku film Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kolejnym, choć wyprodukowanym w koprodukcji, jest Pianista Romana Polańskiego nagrodzony w 2002 roku.

W tym roku w jury konkursu głównego, pod przewodnictwem Roberta De Niro, zasiądą m.in. Uma Thurman i Jude Law. W rywalizacji o Złotą Palmę zmierzy się 20 produkcji, w tym m.in. Skóra, w której żyję Pedro Almodovara, Melancholia Larsa von Triera czy Habemus papam Nanniego Morettiego.

Laureatów poznamy 22 maja, kiedy nastąpi uroczyste wręczenie nagród i zamknięcie Festiwalu.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz