Choroby natury psychicznej – dlaczego ich odpowiednia diagnostyka i leczenie są tak istotne?

12 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pacjenci coraz świadomiej podchodzą do kwestii dbania o własne zdrowie i starają się nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów choroby. Niemniej jednak w dalszym ciągu dominuje dbałość o zdrowie fizyczne, natomiast psychika pozostawiona zostaje nieco w tyle. Tymczasem zarówno wczesne zdiagnozowanie choroby natury psychicznej, jak i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę na powrót do normalnego życia i pozwala cieszyć się jego pełnią.

Dlaczego lekceważymy naszą psychikę?

O ile dla wielu pacjentów poranne trudności ze wstaniem z łóżka spowodowane na przykład bólem kręgosłupa są niepokojące, o tyle uczucie niemocy i braku sił zrzucamy zwykle na przemęczenie czy życie na zbyt wysokich obrotach. Tymczasem mogą to być pierwsze objawy depresji – choroby, która co roku diagnozowana jest zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w każdym wieku. Niestety, nieleczona depresja może prowadzić do nie tylko do poważnych problemów rodzinnych czy zawodowych, ale w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się śmiercią. Problemy depresyjne to jedynie przykład tego, jak bardzo zdarza nam się lekceważyć własną psychikę i niepokojące objawy, jakie nam wysyła. Pacjenci często nie zauważają, że kolejny kieliszek alkoholu jest oznaką popadania w nałóg, a trudności z nawiązywaniem relacji z otoczeniem nie są jedynie efektem tego, że trafiamy na wrogo nastawione do nas osoby. Często problem leży zdecydowanie głębiej, lecz bez odpowiedniej pomocy trudno mówić o jego efektywnym leczeniu.

Gdzie szukać pomocy?

Bardzo często problemy natury psychicznej zauważamy nie my sami, a osoby z naszego otoczenia. Pacjentom zdarza się lekceważyć uwagi innych, które traktują niczym atak na swoją osobę. Tymczasem nasi bliscy alarmują nas z troski, a nie poczucia wyższości. Jeśli ktoś z naszego otoczenia mówi nam, że wyglądamy blado i sprawiamy wrażenie zmęczonych, profilaktycznie wykonujemy badanie krwi. W przypadku problemów natury psychicznej mało kto udaje się do gabinetu psychologicznego, aby pro forma sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Często powodem jest fakt, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, gdzie właściwie moglibyśmy szukać pomocy. Z jednej strony wiemy, że niemal w każdym mieście działają gabinety psychologiczne oraz pracują lekarze psychiatrzy. Niemniej jednak w dalszym ciągu trudno jest nam wybrać osobę, do której powinniśmy się zgłosić. Różnica pomiędzy psychiatrą a psychologiem jest zasadnicza, jednak dla wielu pacjentów słabo zauważalna. Psychiatra jest lekarzem, który skupia się głównie na leczeniu środkami farmakologicznymi. Psycholog natomiast prowadzi terapię, która oparta jest na rozmowie z pacjentem, stawianiu diagnozy i wdrażaniu odpowiedniego leczenia. Bardzo często psycholog pozostaje w ścisłej współpracy z lekarzem psychiatrą, ponieważ pacjent powinien być leczony za pomocą medykamentów, jednak w tym samym czasie powinien on zgłosić się na terapię. W wielu przypadkach sama farmakoterapia bywa nieskuteczna, lecz z drugiej strony psychoterapia bez wspomagania lekami również może okazać się mało efektywna.

Szybka i profesjonalna pomoc

Każdy pacjent powinien mieć świadomość, że im szybciej zgłosi się do gabinetu psychologa, tym szybciej będzie mógł otrzymać profesjonalną pomoc. Wbrew pozorom nie ma większego znaczenia, czy pacjent uda się do psychologa, czy do psychiatry. Specjalista wstępnie oceni stan pacjenta, a następni dalsze konsultacje w zależności od tego, jakiej dokładnie pomocy potrzebuje chory. Im szybciej otrzymamy pomoc, tym łatwiej będzie nam walczyć z choroba. Wiele osób myśli, że jest w stanie samemu poradzić sobie ze schorzeniami natury psychicznej. Ostatecznie czasami pacjent czuje się źle, ale bywają również dni, gdy funkcjonuje on w miarę normalnie. Jest to jednak błędne koło, a co najważniejsze pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że ciągle są zamknięci w szponach choroby. Po kilku dniach lepszego samopoczucia przychodzą kolejne, o wiele gorsze chwile. Dopóki nie zgłosimy się do specjalisty, nasze problemy będą otaczać nas z niemalże każdej strony.

Jak wybrać psychologa lub psychiatrę?

Psycholog Warszawa oferuje swoim pacjentom fachową pomoc, dlatego warto zaufać w tej materii profesjonalistom. Centrum, do którego zgłosi się pacjent, powinno specjalizować się w leczeniu różnego typu schorzeń natury psychicznej – ostatecznie samemu pacjentowi trudno jest określić, na jaką przypadłość dokładnie cierpi. Psychiatra Warszawa również powinien dawać pacjentom poczucie, że są w jak najlepszych rękach. Co więcej, powinien mieć on duże doświadczenie w diagnozowaniu chorób i wdrażaniu leczenia. Warto pamiętać, że czas jego trwania jest bardzo różny. Psychoterapia trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od rodzaju choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Farmakoterapia może trwać jeszcze długo po zakończeniu psychoterapii, lecz równie dobrze może zakończyć się nieco wcześniej, jeszcze przed ostatnim spotkaniem z psychologiem. Dobry specjalista zwraca również uwagę na ogólny stan chorego, dlatego może zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. Obecnie z pomocy psychologa lub psychiatry korzysta bardzo wiele osób, dlatego warto jak najszybciej umówić się na wizytę. Często bowiem odwlekanie zgłoszenia się do gabinetu powoduje, że w momencie podjęcia decyzji brakuje wolnych miejsc. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku dobrych specjalistów, którzy cieszą się poszanowaniem wśród pacjentów.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Najważniejszą dla pacjentów kwestią jest wczesne zauważenie niepokojących objawów. Bez tego trudno będzie podjąć leczenie. Co powinno nas zaniepokoić? Generalnie lista objawów nie jest zamknięta, ponieważ schorzenia natury psychicznej są bardzo różne, co więcej jest ich naprawdę wiele. Niemniej jednak niepokojące powinny być jakiekolwiek zmiany w zachowaniu, postępowaniu czy postrzeganiu rzeczywistości, które występują bez wyraźnej przyczyny. Jeśli jednak między ostatnimi wydarzeniami w naszym życiu a zmianami w psychice występuje związek, tym bardziej nie powinniśmy odwlekać wizyty u psychologa. Stany nerwicowe, depresyjne czy zaburzenia osobowości zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą. Jeśli zauważymy, że nie kontrolujemy pewnych aspektów naszego życia, również powinniśmy zgłosić się do psychologa. Najczęściej mamy do czynienia z niekontrolowaniem własnych emocji, w dodatku tych negatywnych. Obecnie bardzo wiele osób popada w różnego rodzaju nałogi. Najczęściej uzależniamy się od alkoholu, narkotyków czy leków. Niemniej jednak pornografia, komputer czy telefon również może nas uzależnić. Często możemy również zauważyć niepokojące objawy nie tyle u siebie, co u osób z naszego otoczenia. Zwykle trudno jest przekonać je do wizyty u psychologa, jednak powinniśmy próbować, szczególnie jeśli choroba zauważalnie postępuje. Błędem jest myśleć, że schorzenia natury psychicznej możemy wyleczyć sami, poprzez zastosowanie różnego rodzaju domowych metod. Wbrew pozorom dużą przeszkodą jest dla nas internet – korzystając z przytoczonych tam rad bardzo często unikamy wizyty u psychologa myśląc, że wystarczy stosować się do tego, co znajdziemy w sieci. Niemniej jednak leczenie na własną rękę znacznie opóźnia postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie efektywnego leczenia. Pamiętajmy, że we własnym zakresie nie mamy dostępu do farmakoterapii, która może okazać się nieodzowna w naszym przypadku. Myśląc o własnym zdrowiu nie możemy pomijać zdrowia psychicznego. Dopiero zdrowe ciało i zdrowy umysł pomoże nam czuć się dobrze i żyć pełnią życia.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz