Białe małżeństwa – na czym polegają czy można żyć bez miłości fizycznej

10 listopada 2022, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Słyszeliście kiedyś określenie „białe małżeństwo”? zastanawialiście się co ono oznacza? Bo ja tak. Oto co znalazłam na ten temat.

Prawdziwa miłość jest przede wszystkim w głowie, brak seksu wzmacnia więzi psychiczne, mamy zbyt mało czasu dla siebie, aby spędzać go w łóżku – to przekonania osób decydujących się na tzw. białe małżeństwa. Białe, czyli takie, w których partnerzy nie współżyją seksualnie. Czy seks jest aż tak ważną częścią małżeństwa? Czy bez seksu da się żyć??

Możemy połączyć to z wiarą katolicką, ale nie do końca. Kościół faktycznie namawia do czystości przedmałżeńskiej i zachowania dziewictwa, aż do dnia ślubu. Po ślubie jednak mamy się kochać, bo to całkiem ludzkie i usprawiedliwione. Mamy płodzić dzieci, wychowywać je i budować szczęśliwe, kochające się rodziny. Jesteśmy stworzeni do miłości, bliskości i pożądania i wiara tego nie potępia. Jeżeli chcemy wyrzec się seksu, wyrzekamy się także czegoś najcenniejszego i bardzo istotnego dla Kościoła katolickiego. Możemy mieć, więc problem, żeby uzyskać ślub kościelny.

Kilka lat temu znany psycholog Anthony F. Bogaert dowiódł, że istnieje zjawisko takie, jak seksualność i jest to forma pewnego zaburzenia. Charakteryzuje się ono brakiem pociągu seksualnego do przedstawicieli obu płci. Psycholog podjął badania w tym kierunku i udało mu się przebadać ok. 19 tys. Brytyjczyków, wśród których byli mężczyźni i kobiety od 16 do 50-tego roku życia. Grono 200-tu osób przyznało się do swojego braku zainteresowania seksem. Dzięki temu badacz opisał tę przypadłość jako orientację seksualną, charakteryzującą się brakiem pociągu seksualnego.

Sam problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy jedna strona chce żyć w takim związku i wydaje jej się, że nie potrzebuje bliskości seksualnej. Jest w stanie zadowolić się czułością okazywaną poprzez pocałunek, przytulenie czy wsparcie duchowe. To ma dla niej o wiele większe znaczenie. Jeżeli jednak druga połowa w związku nie jest w stanie zaakceptować takiego stanu rzeczy, może być naprawdę bardzo ciężko żyć razem. Ktoś z pewnością na tym ucierpi i będzie musiał się dostosować do zasad, ustalonych przez partnera/kę. Nie będzie to szczęśliwy związek i prędzej czy później problemy będą się nawarstwiały. Przeciętny człowiek nie jest bowiem przystosowany do wyrzeczenia się seksu, chyba że w imię prawdziwej, oddanej miłości, której uczymy się przez całe swoje życie.

Zdarza się, że pary, które stają się znudzone sobą i seks przestaje ich cieszyć jak dawniej, postanawiają zrobić sobie przerwę na jakiś czas. Taki czasowy celibat może zdziałać w tym wypadku cuda! Seks po przerwie może okazać się zupełnie inny. Ludzie stęskniony za sobą potrafią na nowo cieszyć się ze sobą i zaczynają czuć się z powrotem ze sobą dobrze. Jest to raczej forma terapii.

Aseksualność może być niebezpieczna wtedy, kiedy ma poważne podłoże psychologiczne: lęk przed ciążą, bliskością, brak akceptacji własnego ciała, ale też wcześniejsze trudne doświadczenia w życiu, tj. gwałt, wykorzystywanie seksualne. Na życie bez seksu decydują się też często osoby pozostające w związkach niesformalizowanych

Kilka przykładów :

Nie ma czasu?

Michalina i Łukasz są razem od czterech lat. Do tej pory się nie kochali, mimo że w poprzednich związkach mieli partnerów seksualnych. Teraz twierdzą, że im to niepotrzebne. Chcą budować prawdziwe uczucie. Nie wykluczają seksu, ale na razie dobrze im bez niego. „Świetnie się dogadujemy, jesteśmy udaną parą. Nasi znajomi pewnie myślą, że w łóżku też nam się super układa – śmieje się Michalina. – Zdziwiliby się pewnie, gdyby wiedzieli, że ta sfera dla nas nie istnieje. Oczywiście, to nie jest tak, że nie ma między nami fizycznej bliskości, bo chyba każdy jej potrzebuje. Ale nam wystarczają pocałunki, przytulanie się, trzymanie za rękę.” Nie chcą nic sobie obiecywać na zawsze, nie deklarują, że do końca pozostaną białym związkiem, ale na razie jest im dobrze, nie chcą robić niczego na siłę.
Alicja i Wojtek przed ślubem bardzo lubili seks. Gdy stali się małżeństwem, zmieniło się głównie to, że mieli coraz mniej czasu. Oboje dużo pracowali, ona w międzynarodowej korporacji, on rozkręcał własną firmę. Kiedy wracali do domu wieczorami, byli albo zbyt zmęczeni, albo woleli pogadać. Czy praca może być ważniejsza od seksu?

Zagrożenie dla związku

Ula ma męża i dwoje dzieci. Uprawiała seks  z małżonkiem, ale nigdy nie było fajerwerków. Coraz częściej łapała się na tym, że stanowiło to dla niej jeden z małżeńskich obowiązków. Wiele razy nie miała ochoty, ale widziała, że on chce, więc szli do łóżka. A potem nic nie czuła i denerwowało ją jego podniecenie. I to, że musi udawać. Czuła się poniżona, że zaspokaja jego potrzeby, a sama „nic z tego nie ma”.

W końcu postanowiła, że nie chce się już kochać, bo do niczego jej to niepotrzebne. Minęło półtora roku. Ula boi się trochę, że Piotrek znajdzie sobie kochankę, gdyż wie, że z jej decyzji o wstrzemięźliwości nie jest zadowolony. Nieraz próbował ją namówić, ale ona nie zamierza niczego robić z przymusu. „Seks jest akurat taką dziedziną, gdzie potrzeba ochoty. Jeśli znów go kiedyś zapragnę, dam mu znać” – mówi takim tonem, jakby chodziło o kawę albo wyjście do kina. Zdaje sobie sprawę, że w jakimś sensie zaniedbuje życie małżeńskie, bo niby się przyjęło, że naturalną jego częścią jest bliskość fizyczna, ale robienie tego na siłę jest, jej zdaniem, jeszcze gorsze niż całkowita odmowa.

Miłość ma różne wymiary. Dla jednych seks jest bardzo istotnym elementem udanego związku, dla innych – miłym dodatkiem. Dla niektórych – powinnością małżeńską, transakcją wiązaną, dla jeszcze innych – zupełnie zbędnym rytuałem. Jak podkreślają seksuolodzy i psycholodzy, w tzw. białych związkach bardzo ważne jest to, by była to wspólna decyzja małżonków. Jeśli jeden z nich ma potrzebę współżycia, małe są szanse, że taka relacja przetrwa.

Materiały: www.famele.pl, www.Kobieta.wp.pl

Zobacz również:

 1. Czy kobiety lubią seks analny – prawdy i mity
 2. Jak często kobiety myślą o … – 10 powodów oziębłości
 3. Co to jest petting – czyli jak rozbudzić kobietę….

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Białe małżeństwa – na czym polegają czy można żyć bez miłości fizycznej

 1. avatar Izabela pisze:

  rzeczywiście artykuł ciekawy :)

 2. avatar _Lena_ pisze:

  Super artykuł !
  Uwielbiam tak ciekawe tematy :)
  Osobiście nie jestem zwolenniczką „białych małżeństw” , ale w pewnym stopniu rozumiem ich ideę.. :)

Dodaj komentarz