Badania weryfikujące płodność | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Badania weryfikujące płodność

10 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Płodność to niezwykle delikatna, prywatna sprawa. Jest to również całkowicie normalne, że chcemy mieć możliwie najszerszą wiedzę na jej temat. Niektórzy decydują się na badania weryfikujące płodność, ponieważ chcą mieć pewność, że ich szanse na potomstwo w bliższej nieokreślonej przyszłości są duże, inni natomiast przeprowadzają je, gdy występują problemy z zajściem w ciążę.

płodność

Czynniki wpływające na płodność

Szanse na zajście w ciążę wynikają z wielu powiązanych ze sobą czynników – jakości nasienia, regularności cyklów menstruacyjnych, stylu życia, stresu czy problemów zdrowotnych. Główny wpływ na płodność ma jednak wiek kobiety.

W niniejszej kwestii statystyki są nieubłagalne – po 30. roku życia szanse na zajście w ciążę dynamicznie spadają. Dla trzydziestolatek jest to 20%, natomiast dla czterdziestolatek już tylko 5%. Różnica jest zatem kolosalna. Wiek mężczyzn też ma pewien wpływ na płodność. Spadek jest jednak zauważalny dopiero w wieku 40-45 i nie ma tak gwałtownego przebiegu.

Mając długoterminowe problemy z zajściem w ciążę, należy wykonać badania płodności, które pozwolą poznać prawdopodobne przyczyny niniejszego stanu rzeczy.

Jak sprawdzić płodność?

Płodność można sprawdzić na kilka sposobów. Wśród najpopularniejszych badań, dzięki którym można ocenić stan swojego zdrowia znajdują się:

  • Test na obecność chlamydii – występowanie tej bakterii praktycznie uniemożliwia zajście w ciążę. Jej obecność jest niezwykle trudna do stwierdzenia bez specjalistycznych badań, ponieważ bardzo często przebiega bezobjawowo.
  • Dopochwowe badanie USG – bezbolesny i nieinwazyjny test, który pozwala sprawdzić poprawność budowy anatomicznej układu rozrodczego.
  • Badania hormonalne – najważniejszymi hormonami wpływającymi na płodność kobiety są: progesteron, estradiol, FSH (folikulostymulina), LH (hormon luteinizujący) i TSH (tyreotropina). Analizie poddawany jest także testosteron, czyli męski hormon występujący w niewielkich ilościach również u kobiet. Jeśli jego stężenie jest zbyt wysokie, może negatywnie wpływać na płodność.
  • Badanie AMH – dzięki testowi można ocenić rezerwę jajnikową, czyli stężenie komórek jajowych w jajnikach. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom AMH może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
  • Badanie nasienia – seminogram stanowi podstawowy i nieinwazyjny test, sprawdzający płodność mężczyzny. Analiza seminologiczna ocenia plemniki pod kątem ich koncentracji, ruchliwości, żywotności oraz budowy morfologicznej.

Gdzie wykonać badania płodności?

Badania płodności wykonać można w profesjonalnych klinikach. Jedną z nich jest TFP Fertility, która posiada oddziały w czterech miastach w Polsce – Szczecinie, Krakowie, Zielonej Górze i Katowicach.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...