Afty – Przyczyny i leczenie

21 lutego 2012, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Zdarza Ci się, że po przebudzeniu czujesz ból w jamie ustnej? Trudno Ci jeść a nawet mówić? Zastanawiasz się co jest przyczyną takiego stanu i jak z tym walczyć? To mogą być afty. Przeczytaj, jak z nimi walczyć.

Ponad 2400 lat temu Hipokrates opisał po raz pierwszy nasilone owrzodzenia jamy ustnej i nazwał je „aphthae”, co z greckiego znaczy „zapalić” lub „rozniecić ogień”. Badania podają, że co trzeci człowiek przynajmniej raz w życiu ma aftę, pozornie jest to błahy problem, u jednych afty pojawiają się i znikają, z kolei u innych – bolą i nawracają.
Na początku  są to małe czerwone powierzchnie i w ciągu 1–2 dni w ich środku tworzy się żółty lub biały krater. Osiągając średnicę od 3 do 12 mm lub więcej, mogą być na tyle bolesne, że w początkowym okresie przeszkadzają nawet w mówieniu.

Przyczyny
Niestety nie sposób przewidzieć kiedy się pojawią. Przyczyny ich powstawania mogą być związane ze zmęczeniem, długotrwałym stresem, niewłaściwą dietą lub osłabieniem fizycznym. Wywołują je także leki przeciwnowotworowe, sterydy i antybiotyki. Również palenie papierosów przyspiesza powstawanie aft . Afty lubią się także pojawiać z powodu podrażnienia, np. szczoteczką do zębów, czy przygryzienia. Niektóre kobiety mają afty tuż przed miesiączką.

Leczenie
Zwykle da się je wyleczyć bez pomocy lekarza. Występujące sporadycznie można zlikwidować domowymi sposobami. Same nadżerki należy często smarować Aphtinem, który zawiera działający odkażająco roztwór boraksu i glicerynę. Można miejscowo również stosować 2% roztwór kwasu borowego lub gencjanę rozpuszczoną w wodzie.

Aromaterapia: W leczeniu aft można zastosować olejek cytrynowy do masażu twarzy.
Ziołolecznictwo: Kwas taninowy znajdujący się w herbacie jest środkiem ściągającym, który wysusza i zmniejsza ból. Zielarze zalecają stosowanie płukanek z liści malin, szałwii, łopianu lekarskiego.
Dobrze działa przytknięcie w zaognione miejsce laseczki ałunu, który powoduje odrętwienie zakończeń nerwowych i przynosi chwilową ulgę. Kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub ibuprofen mogą również złagodzić ból.
Do mycia zębów używaj miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej, która mniej drażni niż pasta do zębów.
Jeśli jednak przez dłuższy czas afty nie znikają, lub odnawiają się należy zwrócić się do specjalisty, aby wykonał  badanie krwi oraz oznaczył poziom glukozy.
Dieta
W przypadku aft niezbędna jest odpowiednia dieta ułatwiająca gojenie. Do czasu ustąpienia dolegliwości należy ograniczyć spożywanie ciepłych potraw i alkoholu. Lepiej też unikać cytrusów, czekolady, soli. Ze względu na dużą zawartość siarki zalecana jest cebula oraz uśmierzające ból zimne desery. W zapobieganiu nawrotów aft konieczne jest występowanie w posiłkach dostatecznej dawki kwasu foliowego, żelaza, cynku i witaminy B12.

Materiały: www.dozdrowia.com, www.poradnia.pl, www.afty.com.pl

Zobacz również:

  1. Domowe sposoby na przeziębienie
  2. Potrawy wskazane podczas gorączki
  3. Przyczyny i rodzaje kaszlu
  4. Czy cebula jest zdrowa?




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz