Erotyczne igraszki w każdym wieku

28 maja 2010, autor: Emilia

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger
 • Print
 • Email

Powiedzenie dotyczące seksu i płci: „ Kobieta zawsze może, ale nie zawsze chce, w przeciwieństwie do mężczyzny, który zawsze chce, a nie zawsze może” okazuje się prawdziwe. Dlaczego? Zmiany zachodzące wraz z wiekiem w organizmie kobiety nie są czynnikiem decydującym o sile popędu seksualnego i odczuwaniu erotycznej przyjemności. Akceptacja własnego ciała, poznawanie jego funkcjonowania i potrzeb, miłość partnerska i bezpieczeństwo to w tych sprawach miłości fizycznej czynniki ważniejsze dla kobiety niż wiek.

Na Nasze libido w małym stopniu wpływają żeńskie hormony, estrogen i progesteron. To różni nas od mężczyzn, u których testosteron odpowiada za prawie wszystkie seksualne zachowania.

Kobieca niechęć do seksu jest najczęściej wynikiem problemem natury psychicznej, nie fizjologicznej. Dlatego u zdrowej, zadowolonej ze swego życia erotycznego kobiety menopauza to tylko niemożność prokreacji, andropauza u mężczyzny oznacza koniec jego seksualnych wyczynów.

14 -18 lat

Pierwsze potrzeby seksualne kobiety zaczynają odczuwać w wieku 15-16 lat. Tak naprawdę już czternastolatka jest gotowa do współżycia i prokreacji. Średnio rok czy półtora od pierwszej miesiączki pojawia się u niej typowy cykl dwufazowy. Nie oznacza to jednak, że każdy jest owulacyjny. Młode dziewczyny właśnie w tym okresie zaczynają interesować się płcią przeciwną, coraz częściej szukają możliwości zaspokajania budzących się potrzeb seksualnych. Tylko niektóre decydują się na współżycie z chłopcami, większość sięga po metody samozaspokajania. To czas, w którym przysadka mózgowa zaczyna wydzielać więcej folikulostymuliny i hormonu luteinizującego. Działając wspólnie , pobudzają one narządy płciowe, w wyniku czego w jajnikach zachodzi jajeczkowanie, a także produkcja progesteronu i estrogenów.

20-30 lat

Wykształca się w pełni dojrzała struktura hormonalna. To okres, w którym pochwa się powiększa, a narządy płciowe potrafią już reagować na podniecenie. W chwilach ekstazy pochwa „unosi się” w ślad za macicą, a łechtaczka twardnieje. Seks w wieku dwudziestu lat to zazwyczaj wielka zagadka i pole eksperymentalne. Kobieta czuje się niepewnie, nie zna jeszcze swoich możliwości i oczekiwań. Szybka i często nieporadna realizacja aktu seksualnego w rezultacie doprowadza ją do wielu rozczarowań i zawodów. Miłość fizyczna zakłócona lękiem przed nieplanowaną ciążą zwykle nie daje wielkiej satysfakcji.

Im bliżej trzydziestki, tym sytuacja staje się korzystniejsza. Kobieta dojrzewa, coraz lepiej poznaje swoje ciało oraz ciało mężczyzny. Czeka ją okres, w którym osiągnie szczyt swoich możliwości seksualnych.

30-40 lat

Szczyt prokreacyjny u kobiet przypada na okres 25-35 lat. Wtedy najlepiej zajść w ciążę, która nie będzie zagrażała ani zdrowiu matki ani dziecka. Wpływają na to prawidłowe owulacje, regularne cykle i niezaburzona gospodarka hormonalna. Trzydziestka to dla kobiety czas pełnego rozkwitu erotycznego. W większości mają one wtedy stałego partnera i nauczyły się np. osiągania orgazmu, który, inaczej niż u mężczyzn, jest u nas bardziej doznaniem psychicznym niż fizycznym. Jesteśmy bardziej aktywne i śmiałe, potrafimy zaproponować naszemu partnerowi różne gry miłosne. Ważny jest także fakt, że w tym czasie najczęściej osiągamy stabilizację finansową, czujemy się atrakcyjne i pewne siebie.

40-50 lat

Jest to okres wzmożonej aktywności seksualnej. Wiele z nas przeżywa w tym czasie tzw. „drugą młodość”. Uciekając od rutyny i znudzenia, możemy naprawdę odkryć uroki seksu po czterdziestce. Popęd seksualny obniża się dopiero po czterdziestym piątym roku życia, nie na tyle jednak, żeby kobieta nie mogła odczuwać seksualnej radości, mimo nadchodzącej menopauzy.

50 lat i więcej

To wiek przekwitania, menopauzy. Ilość wydzielanych hormonów maleje, a tkanki pochwy stają się delikatniejsze, mniej elastyczne. Słabnie jej naturalne zwilżenie, organizm nie wytwarza też dostatecznej ilości hormonów. Z czasem następuje zupełna cisza hormonalna, jajniki przestają funkcjonować, dlatego ochota na seks może pojawiać się sporadycznie. To kres płodności, ale wcale nie koniec życia seksualnego. Dla wielu kobiet rozwiązaniem może być terapia hormonalna, a problem suchości pochwy rozwiążą intymne żele nawilżające.

Emilia

Zobacz również:

  1. Brak ochoty na seks
  2. Seksoholizm – seks jak narkotyk
  3. Zbiór faktów i mitów o małżeństwie
  4. Jak często kobiety myślą o seksie – 10 powodów oziębłości


   loading...

   Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

   3 komentarzy do Erotyczne igraszki w każdym wieku

   1. avatar Paula pisze:

    Nie można pisać o wszystkim w jednym tekście – to materiał na inny artykuł!

   2. avatar Yola pisze:

    Autorka pominęła częste w dojrzałym wieku dolegliwości kobiet (infekcje, torbiele itp.), które znacząco wpływają na libido

   3. avatar mała444 pisze:

    Mnie chyba nigdy się nie znudzi…

   Dodaj komentarz

   Rozwiąż poprawnie równanie: *


   Aleja handlowa

   Kwitnące herbaty
   Sklep SmacznaHerbata.pl
   Cena:
   2,99 zł
   Srebrny wisiorek pozłacany w kształcie liścia
   Delikatna, ażurowa ozdoba dla każdej kobiety - sklep Biżuteria Diamento!
   Cena:
   30 zł
   Rajstopy LILI 20 DEN
   Eleganckie, miękkie i wygodne rajstopy gładkie
   Cena:
   6 zł
   ROC Zestaw wyszczuplający do ciała
   Jest to pionierski preparat o działaniu wyszczuplającym, antycellulitowym, nawilżającym - wszystko w jednym!
   Cena:
   39,98 zł
   Olej CBD Cibdol
   Sklep Konopieizdrowie.pl
   Cena:
   150 zł
   Royal Collagen
   Piękne włosy, zdrowa skóra, mocne paznokcie!
   Cena:
   49,99 zł

   FORUM - bieżące dyskusje

   Problemy z kręgosłupem
   Ja na Twoim miejscu zapisałabym się na rehabilitacje np do DoctorBest...
   wzmocnienie paznokci
   Jak wszystko. To nie robi się od razu, ale działa. Paznokcie wymagają wzmocnienia stopniowo,...
   Jaki kosmetyk zakupiłaś sobie ostat…
   Sama się sobie dziwię, ale kupiłam pomadki do ust, w mocnych kolorach....
   Joga i odchudzanie
   Popularność jogi jest coraz większa. Moze to dzięki wielu właściwością takiej aktywności fizycznej....
   facebook
   [corner-ad id=1]