Służba Zdrowia Powodzianom | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Służba Zdrowia Powodzianom

28 maja 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Lekarze powinni przyjmować zgłaszających się do nich powodzian, nawet jeśli nie mają przy sobie dokumentów poświadczających ubezpieczenie zdrowotne. Lekarz rodzinny ma przede wszystkim obowiązek przyjąć pacjenta – mówi Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ. Jeżeli pacjent nie posiada aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń, może taki dokument przedstawić w innym czasie: jeśli przebywa w szpitalu – nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia, zaś w innych przypadkach w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia. Jeśli chodzi o osoby poszkodowane w powodzi, ten termin może być wydłużony. Jeśli z jakiś przyczyn zakład pracy nie może wydać druku RMUA, poświadczającego zgłoszenie danej osoby do ZUS, można zwrócić się do wojewódzkiego oddziału NFZ o przysłanie zaświadczenia o figurowaniu w rejestrze ubezpieczonych. Takie zaświadczenia będą wydawane na wniosek poszkodowanych. W przypadku emerytów lub rencistów informacja o opłaceniu składki będzie przekazana drogą elektroniczną z ZUS-u do odpowiedniego oddziału NFZ.
Aptekarze na regionach dotkniętych powodzią bezpłatnie realizują recepty opatrzone hasłem „Powódź”. Proszą resort zdrowia o uregulowanie tej sytuacji, bo sami nie są w stanie przejąć na siebie kosztów tej pomocy. Pismo na ten temat wystosował do minister zdrowia prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz. Pisze w nim, że z informacji uzyskiwanych bezpośrednio od lekarzy oraz pacjentów realizujących recepty wynika, że są wydawane na rzecz osób, które straciły cały dorobek życia i nie mają pieniędzy na bieżącą realizację recept. Biorąc pod uwagę, iż takie przypadki mogą przybierać charakter masowy, NRA prosi ministerstwo o podjęcie pilnych działań zmierzających do regulacji statusu prawnego takich recept oraz podjęcie kroków umożliwiających aptekarzom zgodną z prawem bezpłatną ich realizację.
Publiczną zbiórkę na rzecz powodzian chciałaby przeprowadzić Naczelna Rada Lekarska z myślą o lekarzach i lekarzach dentystach, którzy w trwającej wciąż powodzi utracili lub mogą jeszcze utracić dorobek życia – domy czy gabinety. Niektóre izby lekarskie (np. krakowska) już zorganizowały zbiórki dla powodzian, lecz na razie w wymiarze doraźnym (woda, środki czystości itp.).
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz poprosił o przesyłanie informacji o wszystkich lekarzach, którzy ucierpieli – stracili mieszkanie lub możliwość prowadzenia praktyki lekarskiej, o zniszczonych gabinetach. „W tych przypadkach powinniśmy reagować natychmiastowo, udzielając niezbędnej pomocy – podkreślił Maciej Hamankiewicz. Już teraz te osoby potrzebują wsparcia. Będziemy na bieżąco koordynować napływ informacji z izb okręgowych i wystąpimy do odpowiednich instytucji o możliwość udzielenia pomocy finansowej”.
Za: Puls Medycyny, 26.05.2010.
Dodała: Marta



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...