Zdrowe żywienie a suplementy diety – czyli na ile pomagają suplementy diety

16 października 2020, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Suplementy diety są preparatami, które z założenia mają uzupełniać dietę w niezbędne składniki odżywcze, witaminy czy minerały. Takie środki można kupić w aptece, internecie czy sklepach ze zdrową żywnością. Suplementy występują pod różnymi postaciami – tabletek, kapsułek, proszków czy nawet kropli i sprayów. Zwykle ich skład opiera się na kilku składnikach, mających skupiać się na wzmocnieniu włosów, skóry i paznokci, wspomagać odchudzanie czy pomagać w budowaniu masy mięśniowej. Czy suplementy diety przy zbilansowanej diecie są w ogóle potrzebne? Czy warto je stosować? Jakie mogą być skutki uboczne ich stosowania?

Zdrowa zbilansowana dieta – czyli jaka?

Dużo mówi się o tym, że należy prowadzić zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Jednak należy się zastanowić, na czym właściwie taka zbilansowana dieta polega i czy dla każdego będzie ona wyglądać tak samo. Dobrze zbilansowana dieta to taka, która zapewni organizmowi wszelkie niezbędne do życia składniki, zapewni odpowiednią ilość energii i pozwoli wszystkim narządom na prawidłową pracę. Skąd wiedzieć, czy dieta jest zbilansowana? Najlepiej udać się z tym pytaniem do lekarza. Jeśli wyniki Twoich podstawowych badań oscylują w granicach normy, a ty sam nie odczuwasz jakichś niepożądanych skutków zdrowotnych, najprawdopodobniej z twoją dieta wszystko jest w porządku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie, poszukaj odpowiedniej wiedzy. Koniecznie sprawdź portal poznajzdrowie.pl – znajdziesz tam wiele ciekawostek na temat różnych składników odżywczych, ale też innych kwestii związanych ze zdrowym trybem życia.

Suplementy wspomagające odchudzanie – najczęściej poszukiwany produkt

Wiele osób w pogoni za zdrowym i pięknym ciałem zapomina o podstawowych zasadach zdrowej diety i ćwiczeniach, zamiast tego szukając cudownego środka, który sam sprawi, że zbędne kilogramy znikną. Oczywiście łatwo się domyślić, że takie środki nie istnieją. Jednak całkowicie inne wrażenie można odnieść oglądając reklamy popularnych środków wspomagających odchudzanie. Warto dobrze zapoznać się ze składami takich suplementów i opiniami na ich temat, zanim wprowadzi się je do swojej diety. Niektóre z nich mogą być naprawdę ryzykowne dla zdrowia, a niektóre najprawdopodobniej nie mają na celu wywołania jakichkolwiek skutków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jakie tabletki na odchudzanie wybrać? Które są najskuteczniejsze i bezpieczne?

Suplementy diety a ryzyko awitaminozy i nadmiaru składników odżywczych

Składy niektórych suplementów diety są niezwykle zaskakujące. Niektóre pozycje w zalecanej jednej tabletce na dzień znacznie przekraczają zalecaną dzienną dawkę. Czy jest to bezpieczne? Zdecydowanie nie. O ile z niektórymi nadmiarami organizm radzi sobie samodzielnie poprzez wydalanie nadwyżki, o tyle niektóre nadmiary mogą mieć poważne skutki dla twojego zdrowia.Symptomy mogą być bardzo różne, począwszy od problemów trawiennych i zmian skórnych, po poważne choroby, takie jak żółtaczka czy uszkodzenie wątroby w przypadku witaminy K, zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu płuc w przypadku chromu czy powstawanie kamieni nerkowych w przypadku wapnia. Dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety należy skonsultować się z lekarzem i przyjmować suplement zgodnie z jego zaleceniami.

Jaka jest różnica między suplementem diety a lekiem?

Suplement diety, jak już wspomnieliśmy, jest preparatem, który ma uzupełnić dietę o konkretne składniki odżywcze. Lek natomiast jest środkiem, który ma służyć do przywrócenia w organizmie równowagi zaburzonej przez konkretną jednostkę chorobową. Zaletą leków jest to, że przed wprowadzeniem ich na rynek producenci musza posiadać dowody, że środki te faktycznie mają potwierdzone w badaniach klinicznych działanie. Zasada ta nie dotyczy producentów suplementów diety. Często można znaleźć leki i suplementy diety z tymi samymi składnikami – wówczas najprawdopodobniej odróżniać je będzie siła oddziaływania na organizm.

Suplementy diety – czy warto?

Zaletą zdrowej zbilansowanej diety jest to, że zapewnia ona wszelkie potrzebne organizmowi składniki. Wówczas nie ma najmniejszej podstawy do stosowania suplementów diety. Warto też pamiętać, że suplementacja jest niewskazana przy niektórych schorzeniach czy stosowaniu konkretnych leków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnego rodzaju diet, zachęcamy do sprawdzenia szczegółowych opracowań w temacie diet na portalu dieta-trening-odchudzanie.pl.

Pamiętaj więc, by po suplementy diety sięgać tylko w sytuacjach wyjątkowych i stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmowanie tabletek witaminowych w celu wzmocnienia odporności czy samopoczucia przy zdrowym trybie życia nie ma większego sensu, a stosowanie takich środków bez nadzoru lekarza może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zdrowe żywienie a suplementy diety – czyli na ile pomagają suplementy diety

  1. avatar Anka pisze:

    Wszystko robione z głową nam nie zaszkodzi, a może pomóc. Jeżeli leczymy sę na coś i suplementujemy najlepiej jest to przedyskutować z lekarzem. Wtedy będziemy mieć pewność że nam nie zaszkodzi. Sama przyjmuję suplementy i wiem, że z umiarem mogą pomóc.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nadwaga i otyłość u dzieci
Zamiast lekcji wychowawczej powinna być nauka zdrowego odżywiania, bardzo praktyczna w dzisiejszych czasach...
jak pies z kotem
Myślę, że niewielki, choć np. w sytuacjach agresji pies może chcieć bronić...
Duże akcje promocyjne w sieci
Warto szukać promocji w dużych e-sklepach, im się nie opłaca trzymać towaru w...
Zabawa na weselu bez osoby towarzys…
Wolałabym nie iść wcale, niż iść sama i kiepsko się z tym czuć...