Zaproszenie

7 grudnia 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Sudan_Janina_Ochojska

Czy kropla wody może stać się ceną ludzkiego życia? Debata “Woda w konflikcie. Konflikt o wodę” z udziałem Janiny Ochojskiej już 8 grudnia o godz. 16:00 w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Janina Ochojska będzie gościem debaty „Woda w konflikcie. Konflikt o wodę” organizowanej w Wyższej Szkole Europejskiej w ramach Dnia Sudanu. Zaproszeni goście, wśród których znajdą się także wybitni eksperci ds. problemu wodnego spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy XXI wiek będzie stuleciem walki o tzw. niebieskie złoto. Oprócz debaty w ramach Dnia Sudanu przygotowana zostanie wystawa zdjęć autorstwa Anny Bedyńskiej/Agencja Gazeta oraz Jacka Poremby. Będzie można również obejrzeć film dokumentujący misję PAH w Sudanie oraz wesprzeć budowę studni kupując gadżety Kampanii Wodnej lub butelkę Cisowianki w całości dedykowaną Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dziś 884 milionów ludzi na ziemi jest pozbawionych dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości, a najtragiczniejsza sytuacja panuje w Afryce. Co siódmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia oraz chorób spowodowanych spożyciem skażonej wody. Według WHO półtora miliona dzieci umiera rocznie z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej.

Jak pogodzić kurczące się zasoby wodne i rosnące zapotrzebowanie na wodę? Co to jest bezpieczeństwo wodne? Czy nam również może wkrótce zabraknąć niebieskiego złota? Jak chronić prawo najbiedniejszych do wody? Czy brak dostępu do bezpiecznej wody uniemożliwia rozwój? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć: Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, fundacji która od 2004 roku prowadzi programy wodne, dr hab. inż. Piotr Kowalczak, pracownik Polskiej Akademii Nauk, autor książki “Konflikty o wodę”, dr Aleksander Dańda, specjalista ds. bezpieczeństwa międzynarodowego oraz Piotr Sasin, koordynator misji PAH w Sudanie, który opowie jak z bliska wygląda codzienne życie osób pozbawionych dostępu do wody pitnej.

Po długoletnich wyniszczających wojnach Sudan Południowy jest regionem, w którym sytuacja wodna jest bardzo trudna. Od 2006 Polska Akcja Humanitarna prowadzi w tym regionie misje.

zaproszenie



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz