Zakrzepica – czym jest i jej rodzaje

27 kwietnia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Zakrzepica jest chorobą o charakterze zakrzepowo-zatorowym. Polega na tworzeniu się skrzepliny, czyli zakrzepu krwi, blokującego przepływ krwi. Do powstania zatoru może dojść w każdej części układu żylnego. Na jakie rodzaje zakrzepicy jesteśmy narażeni?

 

Zakrzepica żył głębokich – choroba kończyn dolnych

Polega na powstawaniu zakrzepów w głębokich żyłach kończyn dolnych. Stan zdrowia jest zależny od tego, czy inne żyły są w stanie transportować większą ilość krwi. Niestety zakrzepica nie zawsze jest w porę diagnozowana, ponieważ jej objawy nie muszą w ogóle występować lub są znikome. Dolegliwości pojawiają się dopiero, gdy dochodzi do rozszerzenia zakrzepu. Konsekwencją zakrzepicy może być zatorowość płucna lub zespół pozakrzepowy. Typowe objawy zakrzepicy żył głębokich najczęściej dotyczą jednej nogi, rzadko dotyczą równocześnie obu. Należy zgłosić się do lekarza, gdy pojawia się napięcie w nodze, a także uczucie, że ciągniemy ją za sobą. Ból może być rozrywający, ale może też być odczuwany tak samo jak zakwasy. Zdarza się, że dodatkowym objawem jest ból podeszwy. Niekiedy równocześnie pojawia się gorączka lub tachykardia.

Zakrzepica wielopoziomowa – zagrożenie dla życia?

Zakrzepica wielopoziomowa, określana mianem zakrzepicy proksymalnej, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ obejmuje żyły skoncentrowane wokół serca. Zwykle jej podłoże stanowi zakrzepica żył głębokich podudzi. Jeśli leczenie nie jest w porę rozpoczęte, dochodzi do rozszerzenia zakrzepu. Zakrzep utrudnia przepływ krwi nie tylko w głównym naczyniu, ale również w naczyniach, które do niego prowadzą. W efekcie zakrzepica może rozprzestrzeniać się aż po żyły biodrowe, powodując sine zabarwienie skóry i obrzęk kończyny dolnej. Wraz z rozrastaniem się problemu zwiększa się ryzyko oderwania skrzepliny od ściany naczynia, co może prowadzić do zagrażającego życiu zatoru płucnego.

Zakrzepica żył powierzchniowych – związana z żylakami?

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych dotyczy żył umieszczonych tuż pod skórą, które są widoczne najbardziej u osób szczupłych. Łączą się z żyłami głębokimi, w których zachodzi większość procesów związanych z krążeniem. Jednak 5-10% krwi odpływa przez żyły powierzchniowe. Główną chorobą żył powierzchniowych są żylaki, z którymi może wiązać się również występowanie zakrzepicy.

Zatorowość płucna – efekt zakrzepicy żylnej kończyn dolnych

Informacje zawarte na stronie https://www.zakrzepica24.pl/o-zakrzepicy/rodzaje-zakrzepicy wyraźnie potwierdzają, że do zatoru płucnego dochodzi pod wpływem zakrzepicy żylnej kończyn dolnych. Skrzeplina odrywając się od ściany naczynia, przedostaje się do prawej komory serca, a następnie do krążenia płucnego. Niewielki zator płucny może objawiać się lekkimi dusznościami, ale większy prowadzi do ucisku w klatce piersiowej, a nawet do niebezpiecznego wstrząsu kardiogennego, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jest to sytuacja stanowiąca bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz