„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – recenzja

16 marca 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Anna Czerwińska-Rydel: „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – seria: „Mistrzowie wyobraźni”

To ciekawa propozycja dla młodych ludzi, zafascynowanych tajemnicami, które skrywa w sobie horyzont nieba. Otrzymujemy tu fascynującą dźwiękowa biografię wybitnego, choć nieco zapomnianego astronoma Jana Heweliusza, żyjącego w XVII wieku.

Na dwóch płytach, pięknie wydanych w stylowej obwolucie, zostały zawarte najważniejsze szczegóły z życia tego nieprzeciętnego badacza sfer niebieskich, pochodzącego z Gdańska, z szanowanej rodziny piwowarów. Już w dzieciństwie Jan zdradzał naukowe zainteresowania, czym wyróżniał się spośród rówieśników i budził obawy w rodzicach, że zostanie „magikiem”. Marzył wówczas m.in. o tym, by wejść p drabinie na księżyc. Jego studia w Królewcu, podróż po Europie i upór w dążeniu do wiedzy sprawiły, że wreszcie zgłębił tajniki astronomii, a jego odkrycia zostały docenione przez samego króla Jana Kazimierza.

Nie zostały też pominięte szczegóły z jego życia osobistego – wielka miłość do Katarzyny i długoletnie małżeństwo z nią. Poznajemy więc nie tylko wielkiego naukowca, ale też zwykłego człowieka, przeżywającego radości i dramaty takie same jak wielu z nas. Tłem dla opisywanych wydarzeń sprzed wieków jest niepowtarzalny urok Wolnego Miasta Gdańska, które wydało tak znakomitego naukowca, znanego i uznanego jako autorytet w dziedzinie astronomii w całej Europie.

O atrakcyjności tego wydawnictwa decyduje również fakt, że tekst czyta wybitny aktor Jan Englert, a odpowiedni podkład muzyczny współgra z atmosferą całej opowieści. Załączony „Słownik astronoma” jest znakomitym uzupełnieniem całości – pozwala bowiem zrozumieć młodym słuchaczom przekaz dźwiękowy. Poza objaśnieniem fachowych terminów związanych z kosmosem, zawiera też ilustracje obrazujące zawiłości astronomii – nauki, która odpowiada na pytania nurtujące ludzkość od wieków. Poznajemy tu również innych wybitnych astronomów wszechczasów, m.in. Ptolemeusza, Galileusza czy żyjącego współcześnie Aleksandra Wolszczana – odkrywcę pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.

Dzięki tej publikacji mamy również niepowtarzalną okazję zajrzeć za kulisy gdańskiego obserwatorium – czyli „dostrzegalni” Jana Heweliusza, poznać ówczesne przyrządy służące do obserwacji nieba i sposoby pomiarów matematycznych umożliwiające analizę wzajemnego położenia planet wobec siebie i Ziemi. Może dzięki tej ciekawej formie poznawania ciekawych stron otaczającego nas świata i nauki również Twoje dziecko odkryje w sobie nową pasję?

Karolina D.

Książkę poleca Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA – można ją kupić tutaj:

http://www.buka.com.pl/index.php?s=karta&id=29

Dziękujemy Wydawnictwu za przekazania egzemplarza recenzyjnego –

Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz