W czym jest witamina D?

27 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ostatnimi czasy, coraz więcej mówi się o dobroczynnym działaniu witaminy D na ludzki organizm. W związku z tym, istotnym elementem stała się jej suplementacja. Szczególnie zaleca się ją w okresie jesienno- zimowym, choć w wielu przypadkach nawet przez cały rok. Do naturalnych źródeł witaminy D należą promienie słoneczne, a także produkty spożywcze. Gdzie zatem znajdziemy jej najwięcej? Odpowiadamy.

w czym jest witamina d3

Witamina D3 – najlepsze jej źródła naturalne

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Głównie, występuje ona jako cholekalcyferol w produktach odzwierzęcych. W formie ergokalcyferolu, możemy ją znaleźć również w drożdżach oraz w grzybach. Ponadto, witamina D jest syntezowana w skórze pod wpływem promieniowania UV, czyli promieni słonecznych.

Warto wiedzieć, że spośród wielu produktów spożywczych, to ryby charakteryzują się największą zawartością witaminy D3. Występuje ona w rybich tłuszczach oraz tłuszczach ssaków morskich (tran). Ponadto, źródłem witaminy D3 jest nabiał, a także jaja, mięso i podroby.

To, o czym niewątpliwie należy pamiętać, to fakt, że witaminy D nie znajdziemy w owocach czy warzywach. Jest ona obecna przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Witamina D obecna jest również w fortyfikowanych produktach spożywczych, czyli tych, które zostały o nią wzbogacone. Mowa tu o margarynach roślinnych, a także mlekach modyfikowanych dla niemowląt.

W największej ilości, bo aż w 80%, witamina D3 dostarczana jest organizmowi w wyniku syntezy skórnej. Ma to miejsce szczególnie w miesiącach letnich. W przypadku okresu jesienno- zimowego, synteza skórna jest znacznie zmniejszona. Dlatego też w tym czasie zalecana jest jej suplementacja.

Witamina D w postaci leków i suplementów diety

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, w miesiącach jesienno- zimowych, dochodzi do zminimalizowania syntezy skórnej witaminy D. W tym czasie szczególnie narażeni jesteśmy na jej niedobory, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Aby temu zapobiec, koniecznym jest sięgnięcie po produkty lecznicze lub suplementy diety, w których obecna jest witamina D w odpowiedniej ilości.

Suplementy z witaminą D powinny być stosowane nie tylko przez osoby dorosłe, ale również dzieci, od pierwszych dni ich życia. Niedobory witaminy D mogą bowiem negatywnie wpłynąć na rozwój maluchów,. W związku z powyższym, kiedy tylko noworodek pojawi się na świecie, należy podawać mu witaminę D. Pamiętajmy o tym, że maluchom trzeba serwować ją w postaci płynu, gdyż nie są one w stanie połknąć tabletki, a ponadto zagrażałoby to ich życiu lub zdrowiu.

Suplementy oraz leki z witaminą D, można znaleźć w każdej aptece i jest ich naprawdę sporo. Ze względu na tak duży wybór, koniecznie należy zapoznać się ze składem danego preparatu, aby mieć pewność, że wybierzemy ten najbardziej odpowiedni. Duży wybór leków oraz suplementów diety dobrej jakości, możemy znaleźć na stronie vigalex.pl. Dostępna tam oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, więc każdy wybierze coś dla siebie.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz