Toksyna botulinowa typu A, a bruksizm i uśmiech dziąsłowy

7 grudnia 2015, dodał: Ola Przegorzalska
Artykuł zewnętrzny

file1449488689

Toksyna botulinowa typu A, zwana popularnie botoksem to najpopularniejszy preparat w medycynie estetycznej. Jest bardzo lubiana przez pacjentów, gdyż jest bezpieczna, prosta w użyciu, a jej działanie jest bardzo szybkie. Najczęściej używana jest do wygładzania zmarszczek, ale ma też szereg innych, mnie typowych zastosowań, także w stomatologii.

 

Toksynę botulinową podaje się igłą płytko pod skórę. Działanie botuliny polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych, co powoduje rozluźnienie mięśni, dzięki czemu m.in. zmarszczki mimiczne wyraźnie się wygładzają.

Najpopularniejsze zastosowania

Głównym wskazaniem do stosowania toksyny botulinowej jest lwia zmarszczka, która daje groźny wygląd pacjentom. Niektórzy podają w to miejsce wypełniacze, ale wg mnie to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo po pierwsze – przy nasilonej mimice kwas hialuronowy będzie działał krótko, po drugie – w tym miejscu są naczynia krwionośne i wypełniacz może na nie naciskać. Na lwią zmarszczkę najlepsza jest toksyna botulinowa typu A. Zabieg jest szybki, wystarczy kilka wkłuć.

Kolejnym wskazaniem dla zastosowania botuliny są zmarszczki poprzeczne czoła. Wykonując zabieg zwracam uwagę na dwie rzeczy: żeby nie powstał efekt nadmiernego uniesienia brwi (tzw. efekt Mefisto) oraz żeby zachować częściową mimikę i nie zmienić twarzy w maskę. Czasem lepiej na czole zrobić więcej wkłuć, ale z mniejszą ilością preparatu, tak by podać go maksymalnie równomiernie. Często wykonuję też zabieg na kurze łapki. Na ogół wystarczą 2-3 wkłucia.

Toksyna botulinowa na bruksizm

Bruksizm jest to zaciskanie zębów, któremu często towarzyszy zgrzytanie zębami w nocy. Czasami pacjenci budzą się rano z bólem, a niekiedy też odczuwają  ból stawów żuchwowo-skroniowych w ciągu dnia. Z czasem dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w stawie żuchwowo-skroniowym, starcia szkliwa zębów i obniżenia zgryzu oraz nadmiernego przerostu mięśni żwaczowych i mimicznych (twarz robi się wtedy kwadratowa, oddalając się od ideału młodości i urody jakim jest kształt trójkątny twarzy).

Skutki bruksizmu nie ograniczają się tylko do zmian w wyglądzie oraz w aparacie żucia, ale pojawiają się również objawy ogólnoustrojowe. Zachwiana zostaje  równowaga w napiętych mięśniach mimicznych, co przekazywane jest następnie do mięśni podpotylicznych i mięśni przykręgosłupowych. W konsekwencji może prowadzić to do poważnych zmian  w układzie kostno-stawowym. Jedną z metod pomocy pacjentom jest osłabienie mięśni żwaczy poprzez ostrzyknięcie ich toksyną botulinową typu A.

Uśmiech dziąsłowy

Z angielskiego tzw. „gummy smile”. Z uśmiechem dziąsłowym mamy do czynienia wtedy, kiedy  przy szerokim uśmiechu widać ponad 2 mm różowego dziąsła. Jest to często ogromny dyskomfort dla pacjentów. Rozwiązaniem na to jest między innymi również ostrzyknięcie mięśnia okrężnego ust małymi dawkami toksyny botulinowej typu A. Osłabia ona pracę tego mięśnia i górna warga
przestaje się tak wysoko unosić. Ponieważ działanie toksyny botulinowej typu A jest odwracalne
prawdopodobnie zabieg trzeba będzie powtórzyć po kilku miesiącach.

————————————

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer –  lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi  „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena www.youvena.com



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz