Szczoteczki elektryczne. Jak działają i dlaczego są lepsze od tradycyjnych?

31 maja 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

O tym, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, wie już chyba każdy. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy musimy zakupić odpowiednią szczoteczkę – mamy w końcu do wyboru tyle różnych modeli, że czasami mogą nas rozboleć… zęby. Co zrobić, by uniknąć tej niepożądanej przypadłości? Spieszymy z garścią porad.

Dlaczego warto kupić szczoteczkę elektryczną?

Tradycyjne szczoteczki, jeszcze do niedawna obowiązkowe akcesorium w każdej łazience, coraz częściej lądują w koszu, zastąpione lepszymi, nowocześniejszymi modelami. I nic w tym dziwnego; szczoteczki elektryczne, rekomendowane przez stomatologów, są znacznie wygodniejsze w użyciu, a do tego dokładniej czyszczą zęby – docierają do przestrzeni międzyzębowych, skuteczniej usuwają płytkę nazębną i minimalizują ryzyko uszkodzenia dziąseł. Dzięki temu możemy cieszyć się bielszym uśmiechem oraz świeżym oddechem i zminimalizować ryzyko próchnicy.

Mamy też do wyboru wiele różnych końcówek, które możemy dostosować do swoich preferencji, na przykład główki wybielające lub te przystosowane do wrażliwych zębów. Należy pamiętać, by końcówkę wymieniać nie później niż co trzy miesiące – po tym terminie bowiem jej skuteczność maleje.

Istnieją trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych:

szczoteczka rotacyjna – jej główka wykonuje ruch raz w lewo, raz w prawo,

szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna – wykonuje zarówno ruchy obrotowe, jak i pulsacyjne,

szczoteczka soniczna – różni się kształtem (jest podłużna, a nie okrągła) i wykonuje ruch wymiatająco-pulsacyjny (góra-dół), z tego powodu jest też jeszcze bezpieczniejsza dla dziąseł.

Którą szczoteczkę wybrać?

Którą szczoteczkę powinniśmy wybrać? Szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne są tańsze, ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak zdecydować się na nieco droższy model, który będzie posiadał więcej funkcji i trybów pracy lub przydatne akcesoria, jak stacja odkażająca, wytrzymałe etui podróżne czy irygator.

Wśród polecanych szczoteczek znajduje się ORAL- B Oral Professional Care 3000 B, niezwykle efektywna, która pozwala dotrzeć nawet do trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Posiada też profesjonalny timer pozwalający nam na dopilnowanie zalecanego przez stomatologów dwuminutowego okresu mycia zębów, wytrzymałą baterię, system kontroli nacisku oraz trzy tryby czyszczenia.

Szczoteczki soniczne – nieco droższe – będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dziąsłami lub odsłoniętymi szyjkami zębów. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jaką szczoteczkę wybrać?.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie właściwości ma owoc granatu?…
Owoc granatu jest bogatym źródłem polifenoli. To tanina i flawonoidy - bardzo silne antyutleniacze,...
Jak wykorzystać sok po kiszonych og…
Woda po ogórkach kiszonych można wykorzystać do zup, sosów i mięs. Można...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wiadomo, że aby szybko urosły w tunelu foliowym czy szklarni, są faszerowane chemią...
Podwyżki opłat sanatoryjnych
Co to za opłaty, 200-300 zł za kilkanaście dni wczasów? Często nie jeżdżą...