Służba zdrowia – prywatna czy publiczna?

27 października 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jak ważny jest dostęp do służby zdrowia rozumie każdy, kto kiedykolwiek potrzebował opieki medycznej, a więc zdecydowana większość z nas. Wszyscy też zapewne wiemy, jak obecnie trudno dostać się do lekarza specjalisty. Pacjenci spędzają mnóstwo czasu w przychodniach czekając w kolejkach, a czas oczekiwania na niektóre badania niekiedy można liczyć w miesiącach.

 

ce

Kolejki do zapracowanych lekarzy

Duża ilość pacjentów sprawia, że lekarz każdemu z nich może poświęcić niewiele czasu, a w takich warunkach trudno o rzeczowe wyjaśnienie na czym polega choroba lub jak stosować lek. Także niewłaściwe przechowywanie leków może być groźne dla pacjenta, dlatego niezwykle ważne jest, aby lekarz podczas wizyty miał czas na opis ich działania czy sposób przechowywania. Alternatywą dla publicznej służby zdrowia jest ta prywatna. Chociaż mogłoby się wydawać, że korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej jest bezpłatne, tak naprawdę płaci za nią każdy odprowadzający obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne pacjent. Warto też zauważyć, że większość prywatnych placówek oferujących opiekę zdrowotną podpisuje umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że niektóre z zabiegów są w nich refundowane.

Wygoda i nowoczesność

Jakie są jeszcze zalety korzystania z prywatnej opieki medycznej? Przede wszystkim brak kolejek. Prywatnym przychodniom zależy na pacjentach, więc wprowadzają liczne udogodnienia, jak np. umawianie wizyty online, przypomnienia o planowanych wizytach, przesyłanie wyników badań, czy możliwość łatwego odwołania wizyty. Tego typu ułatwienia oferuje np. Medicover, czy Centrum Medyczne Damiana. W prywatnych placówkach stosunek personelu do pacjentów jest zwykle oceniany jako bardziej życzliwy niż w publicznych szpitalach czy przychodniach, a sprzęt medyczny jest zazwyczaj bardziej nowoczesny. Do korzystania z usług prywatnej służby zdrowia są niejako zmuszeni ci, którzy pracują na tzw. umowach śmieciowych, przez co nie mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jednak obecnie wielu pracodawców wykupuje dla swoich pracowników pakiety właśnie w prywatnych przychodniach. Taki pakiet obejmuje zwykle podstawową opiekę medyczną, ale za dodatkową opłatą można go poszerzyć o dodatkowe badania czy możliwość konsultacji z lekarzem specjalistą. Zastanawiając się nad wyborem opieki medycznej warto wziąć pod uwagę prywatną służbę zdrowia. Oprócz gwarancji wysokiej jakości obsługi i badania nowoczesnym, sprawnym sprzętem, możemy liczyć na przyjazną atmosferę i życzliwość personelu, a przede wszystkim zyskać na czasie, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób przewlekłych.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

11 komentarzy do Służba zdrowia – prywatna czy publiczna?

  1. avatar Mania pisze:

    To zależy co kto woli. Ja wykupiłam polisę zdrowotną dla siebie która obejmuje również opieką dla całej rodziny.

  2. avatar olla pisze:

    Jakie są koszty takiej składki w compensa? Jesteś zadowolona po dłuższym czasie? Warto?

  3. avatar Adonis pisze:

    No kuleje publiczna, kuleje. Czasem nawet pomarzyć o dobrym sprzęcie można (a tak ludzie na WOŚP psioczą, a gdyby nie oni, to w sumie nie wiadomo co by było)… ja tam chodzę prywatnie i tak do specjalistów, przynajmniej jest pewność, że nie będą mnie badać starymi gratami:)

  4. avatar MAłgosia pisze:

    Jak to ładnie brzmi – firma ubezpieczeniowa z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym :) Czy jednak okaże się stabilna na rynku wahań upadków i wzrostów?

  5. avatar Blondi pisze:

    Ja korzystam ze służby zdrowia publicznej ale tylko dlatego że jak narazie nie narzekam na zdrowie. Jednak o przyszłości również myślę i wykupiłam ubezpieczenie w firmie ubezpieczeniowej z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. żeby nie było:)

  6. avatar Ela pisze:

    Nasza publiczna służba zdrowia odkąd pamiętam to kulała, kuleje teraz i nie sądzę żeby w tym coś się zmieniło. Dlatego polisa zdrowotna to dobry dodatek do naszego ubezpieczenia zdrowotnego. Rozglądając się za czymć w tym stylu, trafiłam na atrakcyjną polisę w compensie. Zabezpiecza pobyt w szpitalu, leki, transport i wiele innych aczkolwiek niezbędnych dodatków związanych z leczeniem.

  7. avatar Patrycja pisze:

    Niestety emerytury zusoskie raczej będą głodowe. Dlatego jestem zdania że zaczynając prace trzeba myśleć o przyszłości. Dlatego wykupiłam polise na przyszłość w compensie i pomału konto mi rośnie.

  8. avatar Aniela pisze:

    Ja też wybrałam Compensę. Tylko tą wersję ubezpieczenia refundacją. Nie ogranicza mnie do korzystania z określonych placówek.

  9. avatar mirka pisze:

    cleopatra w jakiej wysokosci płacicie skladki na to ubezpieczenie?

  10. avatar Cleopatra pisze:

    Ogólnie patrząc na składkę ZUS jaka zostaje nam do emerytury to gdyby nie ubezpieczenia to nie wiem czy czułabym się jakkolwiek pewna swojej przyszłości. Poza tym nie tylko o sobie trzeba myśleć, ale o o dzieciach na które spadniemy jako ciężar. Moj syn sam siebie ubezpieczał i dla mnie polise wykupił. Może to niewiele, ale jednak pewność i dla mnie i dla niego. Ubezpieczaliśmy się w Compensa i bardzo szybko wszystko było załatwione.

Dodaj komentarz