Skuteczna pomoc osteopaty

18 lipca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Osteopatia jest systemem terapeutycznym, powstałym pod koniec dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy A.T. Still’a. W USA oraz krajach Europy zachodniej zawód osteopaty cieszy się bardzo dużym uznaniem, a osteopaci są często traktowani jak lekarze pierwszego kontaktu. Również w Polsce leczenie osteopatyczne staje się coraz częściej stosowaną formą terapii.

Traditionelle Thai-Massage

Z czego wynika tak ogromna popularność medycyny osteopatycznej?

Przede wszystkim z jej niezwykłej skuteczności.

Osteopata często przyjmuje pacjentów, którzy bardzo długo i bezskutecznie szukali pomocy u wielu różnych specjalistów. Dzięki holistycznemu podejściu do zdrowia, możliwe jest bardziej wnikliwe analizowanie problemu, z którym pacjent się boryka. Nawracające bóle stawów, bóle kręgosłupa czy dolegliwości w obrębie jamy brzusznej nie dające się wyjaśnić żadnymi badaniami obrazowymi to zadanie dla osteopaty.

Badanie osteopatyczne zawsze uwzględnia prace całego organizmu. Każdy, najmniejszy nawet element naszego ciała, ma wpływ na wszystkie pozostałe struktury. Również czynniki zewnętrzne takie jak odżywanie czy alergie chemiczne oraz stan emocjonalny muszą tu zostać wzięte pod uwagę.

Fundamentalnym założeniem leczenia osteopatycznego jest zdolność organizmu do samoleczenia. Nasz organizm, jeżeli tylko znajduje się w równowadze, jest w stanie znosić chwilowo różne obciążenia związane z aktywnością fizyczną czy stresem psychicznym. Problemy zdrowotne pojawiają się wtedy, gdy obciążające czynniki nakładają się na siebie, nie pozwalając ciału na powrót do homeostazy (tzn. równowagi). Wtedy każdy kolejny bodziec może doprowadzić do przewlekłych przeciążeń, które objawiać się będą w naszym ciele w postaci bólu.

Osteopata ma za zadanie odnalezienie czynnika zaburzającego równowagę, nawet jeżeli znajduje się on daleko od miejsca, w którym odczuwamy dyskomfort. Dzięki temu efekty terapii mogą być długotrwałe. Jednocześnie, stosuje się także różne zabiegi manualne poprawiające ruchomość tkanek, narządów, oraz przywracające prawidłowe krążenie płynów ustrojowych. Dzięki temu już po pierwszej wizycie u osteopaty poczuć można ogromną ulgę, bez konieczności zatruwania organizmu chemikaliami znajdującymi się w lekarstwach.

W przypadku ostrych urazów, gdy powodem wystąpienia bólu był jednorazowy, zbyt silny bodziec, leczenie osteopatyczne przyspiesza gojenie się tkanek oraz powrót do normalnego funkcjonowania. Delikatne techniki drenujące zmniejszają obrzęk wokół uszkodzonych struktur. Rozluźnianie tkanek miękkich i mobilizowanie stawów, natychmiast poprawia bezbolesny zakres ruchu, dzięki czemu łatwiej jest się nam poruszać i normalnie funkcjonować.

U dobrego osteopaty znajdziemy także poradę do jakich specjalistów należy się udać, by jeszcze lepiej wspomóc powrót do zdrowia. Mogą to być lekarze różnych specjalności, stomatolodzy, okuliści, dietetycy czy fizjoterapeuci. Czasami niezbędne okazują się również dodatkowe badania obrazowe. Szczególnie w przypadku bólu w obrębie mięśni czy stawów, niezbędne mogą okazać się ćwiczenia opracowane przez specjalistę w zakresie fizjoterapii.

Niewątpliwą zaletą osteopatii jest jej całościowe podejście do pacjenta, jako człowieka. Dzięki temu, że osteopata nie ogranicza swojej diagnozy tylko do wąskiej specjalności lekarskiej, może on pełniej analizować problemy swoich pacjentów.

Dla kogo osteopatia?

Osteopatia może być stosowana zarówno wśród osób dorosłych jak i dzieci (nawet tych kilkumiesięcznych). Wybierając osteopatę, warto sprawdzić jakie dotychczas odbył kursy doszkalające, oraz w pracy z jakimi pacjentami ma największe doświadczenie. Do osteopaty warto się zgłosić z każdym bólem w naszym ciele, zarówno tym o charakterze przewlekłym jak i ostrym. Osteopatia nie ogranicza się jedynie do kości, stawów i mięśni. Leczenie osteopatyczne obejmuje również bóle w obrębie jamy brzusznej, migrenowe bóle głowy czy problemy z zatokami. Szczegółowych informacji najlepiej jest jednak szukać bezpośrednio u terapeuty, do którego zamierzamy się udać.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz