Samodzielna nauka języków obcych – sposoby

27 kwietnia 2020, dodał: mszachowska
Artykuł zewnętrzny

Nie ma wątpliwości, że nauka języków obcych jest nie tylko świetnym sposobem na samorealizację i rozwój, ale również może ułatwiać życie w wielu sytuacjach – otwiera drzwi na świat, umożliwiając komunikację z obcokrajowcami w odwiedzanych miejscach, jest dużym atutem dla niektórych firm podczas rekrutacji i często może być po prostu dobrą zabawą! 

Powodów, dla których chcemy uczyć się nowego języka może być mnóstwo. Fascynacja danym krajem i jego kulturą, plany dotyczące przeprowadzki za granicę, chęć rozwoju swoich umiejętności, wygoda w podróżowaniu. Wiele osób jednak zniechęca się, zanim rozpocznie naukę, gdyż opanowanie umiejętności zarówno w mówieniu, jak i pisaniu wymaga dużo pracy, cierpliwości i czasu. Powodem może być również kojarzenie nauki z wertowaniem podręczników czy nudnym zapamiętywaniem dużej ilości obcych słówek. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach istnieje wiele alternatyw dla książek językowych i możliwości, by język przyswajać w formie rozrywki i łączyć przyjemne z pożytecznym. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, by języka uczyć się gdziekolwiek jesteś, a nauka nie była nudna i Twoje chęci nie opały po pierwszym miesiącu!  

Filmy i seriale z napisami  

Internet oferuje nam duży wybór, w jaki sposób chcemy oglądać filmy – z lektorem, z napisami czy w oryginale. Jeśli naszym celem jest nauka np. języka hiszpańskiego, wystarczy znaleźć film wyprodukowany w tym kraju i gdzie aktorzy mówią w tym języku. Oglądając film z oryginalnym dźwiękiem i z napisami w języku, którego chcemy się nauczyć rozwija nasze umiejętności zarówno w rozumieniu, jak i zapamiętywaniu słownictwa. Nie tylko osłuchujemy się z wymową i akcentem języka, to również widzimy wszystkie słowa na ekranie i możemy zatrzymać film, by szybko sprawdzić w słowniku zwroty, których nie rozumiemy. Dzięki filmom i serialom możemy też zapoznać się z językiem mowy potocznej, której często nie znajdziemy w tradycyjnych podręcznikach.

Muzyka i podcasty 

Ten sposób można wykorzystywać, gdziekolwiek jesteśmy. Wystarczy w drodze do pracy lub szkoły, podczas domowych porządków czy spaceru puścić w słuchawkach piosenkę wykonywaną w obcym języku. Być może ciężko będzie zrozumieć jej treść, ale umożliwi to oswojenie się z językiem i jego wymową. Od niedawna dużą popularnością cieszą się podcasty, które często mają też formę kursu językowego – ich autorzy wyjaśniają reguły gramatyczne, ale w języku, którego właśnie uczą, więc to podwójne wyzwanie!

Książki, ale nie te naukowe!

Dobrym rozwiązaniem może być sięgnięcie po książki w obcym języku, które dostosujemy do naszego poziomu. Jeżeli zaczynamy od podstaw, warto sięgnąć po krótkie opowiadania lub bajki dla dzieci. Język w nich zawarty jest dużo prostszy, ale dalej możemy znaleźć nowe słówka, które warto zanotować i regularnie je zapamiętywać. A w przypadku, gdy jesteśmy nieco bardziej zaawansowani, warto czytać wszelkie wiadomości czy artykuły z gazet lub inne publikacje – jest to prawdziwa skarbnica słownictwa dotycząca bieżących wydarzeń na świecie.

W przypadku nauki języków obcych warto pamiętać, że najważniejsze są systematyczność, zaangażowanie i cierpliwość. Musimy dać sobie czas na rozwój i przyswojenie słówek i zwrotów, jednocześnie nie robiąc zbyt długich przerw pomiędzy czasem, jaki poświęcamy na naukę. Pomocnym może być rozpisanie planu, który zakładałby naukę np. 2-3 razy w tygodniu po 2 godziny. Co więcej, wiele osób ma problem z przełamaniem bariery i strachem przed mówieniem, nawet jeśli uczą się od dłuższego czasu. W językach zawsze najważniejsze będzie mówienie i to również trzeba trenować, nawet jeśli miałaby to być rozmowa z samym sobą w lustrze.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz