Rady na wrastające paznokcie

5 grudnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Sprawiają ci ból podczas chodzenia? Ciągle masz obrzęknięte palce u nóg? Sprawdź jak sobie pomóc!

O wrastaniu paznokci możemy mówić wtedy, gdy boczna powierzchnia płytki paznokciowej podwija się pod otaczający go tzw. wał paznokciowy i rosnąc coraz bardziej wbija się w skórę.

Przyczyną tego stanu może być noszenie nieodpowiedniego, zbyt ciasnego obuwia o wąskich czubkach oraz nieprawidłowe obcinanie paznokci „na okrągło”. Pamiętajmy, że źle obcięty paznokieć rośnie nie tylko na długość, ale i w bok. Ponadto nadwaga, wady i deformacja stóp oraz predyspozycje genetyczne mogą się do tego przyczyniać.

Jakie są objawy?

Początkowo pojawia się tkliwość przy ucisku. Potem dołącza do niej stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Jeżeli na tym etapie nie podejmiemy leczenia, grozi nam nawet zakażenie bakteryjne. Wtedy ból narasta, staje się pulsujący, a spod paznokcia zaczyna wydostawać się ropna wydzielina.  Proces zapalny może w konsekwencji spowodować ropowicę – zakażenie całego palca.

Jak zapobiec tym przykrym dolegliwościom?

W warunkach domowych możemy im zapobiec poprzez właściwą technikę przycinania paznokci – „na prosto”, bez wycinania skórek, co niesie dodatkowe ryzyko infekcji. Należy też nosić prawidłowo dobrane obuwie. Przy pierwszych objawach pomaga moczenie stóp w naparze z szałwii  i rumianku z dodatkiem15-20 kropli olejku herbacianego, działającego ściągająco i przeciwbakteryjnie. Można też moczyć stopy w ciepłych mydlinach, nosić bawełniane skarpetki i zapobiegać urazom stóp. przy stanie zapalnym konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, zaś przy ropowicy – antybiotyku.

W gabinecie kosmetycznym istnieje możliwość założenia przez pedikiurzystkę rurek korygujących. zabieg polega na aplikacji przeciętej rurki na przygotowany brzeg paznokcia. Możliwe jest też zastosowanie korekcyjnych klamer. Gdy sytuacja stanie się poważna, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dziś już nie usuwa się całego paznokcia, lecz stosuje się tzw. wycięcie klinowe, usuwając brzeg paznokcia o szerokości 2-3 mm, co z reguły pomaga przywrócić dalszy prawidłowy jego wzrost.

nadesłane: Yoko Ono

Zobacz również:

  1. Kobiece rekordzistki świata: najdłuższe paznokcie
  2. Wykryj chorobę po włosach
  3. Dłonie to nasz wizerunek
  4. 10 zdrowych przekąsek



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

HCV się rozprzestrzenia
Według danych WHO na przewlekłe zapalenie wątroby typu C choruje już 50 milionów...
Jak zepsuć sobie związek?
Podobno to 5 najczęstszych sposobów na nieudany związek: 1. Idealizowanie - poddawanie się magii...
Czy zlikwidują kasy samoobsługowe?…
Kasy samoobsługowe wprowadza coraz więcej polskich sklepów, jednak zagraniczne sieci coraz częściej podejmują...
Zaostrzenie przepisów dot. handlu t…
Unijny System Track&Trace, czyli System Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych ma służyć zapobieganiu...