Przygotowania do ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przygotowania do ciąży

14 września 2015, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

przygotuj_sie_do_ciazy

Ponieważ współczesny tryb życia intensywnie pracujących kobiet często niewiele ma wspólnego ze zdrowiem, warto się do ciąży przygotować szczególnie.

Optymalny czas przeznaczony na przygotowanie się do ciąży to od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie robimy wszystko, by żyć w zgodzie ze sobą i zgodnie z natura.

6-12 miesięcy przed ciążą

Dla dobrostanu ciąży niezbędna jest zdrowa dieta obfitująca w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowy nabiał i w ograniczonej ilości chude mięso. Polecanym tłuszczem są oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany) i oliwa oraz margaryny miękkie. Staraj się jeść regularnie bez skłonności do przejadania się. Taka dieta umożliwia spalanie kalorii na bieżąco. Unikaj:

– pustych kalorii (słodyczy, chipsów, Fast fordów, słodkich napojów gazowanych);

– nadmiaru kofeiny;

– alkoholu.

Ureguluj ciężar ciała

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na ciężar ciała. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga niekorzystnie wpływają na zajście w ciążę. W zależności od stopnia nadwagi, powolne odchudzanie powinno trwać co najmniej kilka miesięcy, przy czym na ostatnie 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinien przypadać już okres stabilizacji kobietaciężaru ciała. Dieta niskokaloryczna (1100 – 1200 kcal) musi być koniecznie urozmaicona, żeby nie doszło do niedoborów ważnych dla organizmu składników odżywczych. Przy niedowadze jest ważna dieta wysokokaloryczna tak, abyś osiągnęła odpowiedni ciężar ciała.

Zwróć uwagę na kondycję fizyczną

Siedzący tryb życia nie sprzyja kondycji fizycznej, a przecież w czasie ciąży przybędzie ci kilogramów zwiększających obciążenie serca, stawów oraz kręgosłupa. Chcąc uniknąć problemów z krążeniem lub bólami stawów, zacznij ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha i kończyn dolnych oraz poprawiające wydolność organizmu.

Pozbądź się nałogów

Palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie narkotyków bardzo szkodliwoe wpływaja na płodność oraz przebieg ciąży i rozwój dziecka w twym łonie. Mogą doprowadzić do: poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych dziecka. Zaplanuj więc powolne odstawienie tych używek, w taki sposób, abyś była od nich całkowicie wolna przez ostatnie 3 miesiące przed zajściem w ciążę. To samo dotyczy twojego partnera.

Skontroluj zęby

Próchnica zębów jest potencjalnym źródłem zakażenia, szczególnie niebezpiecznym w czasie ciąży i porodu. Dlatego odwiedź stomatologa w celu przeglądu stanu uzębienia, a jeśli lekarz znajdzie w nim ubytki, zaplanuj cykl leczenia zębów.

Relaksuj się

Bez stresu nie byłoby życia, ponieważ to stres stymuluje nas do działania, poprzez wydzielane hormony: adrenalinę gotowa-na-dzieckoi hormony kory nadnerczy. Hormony te działają na układ krążenia, przyspieszając rytm serca, podnosząc ciśnienie krwi i zwężając naczynia krwionośne. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasze serce i naczynia są obciążone. A planowana ciąża, poród i przyszłe macierzyństwo mogą być dodatkowym źródłem napięć i niepokojów. Jednocześnie stres źle wpływa na płodność poprzez zaburzanie owulacji.

U mężczyzny stres niekorzystnie wpływa na ilość i żywotność plemników oraz hamuje popęd płciowy.

3 miesiące przed ciążą

Środki antykoncepcyjne

Organizm tak naprawdę potrzebuje tych miesięcy na uregulowanie owulacji i zregenerowanie macicy.

Zacznij zażywać kwas foliowy

Jest to witamina niezbędna przy tworzeniu się układu nerwowego w okresie rozwoju zarodkowego i płodowego. Dlatego niedobory kwasu u kobiety przed zajściem w ciążę lub w czasie jej trwania mogą prowadzić do powstawania wad układu nerwowego zwanych wadami cewy nerwowej w rozwijającego się płodu.

Skontroluj swój stan zdrowia

Kobieta ciężarna jest poddawana regularnym badaniom laboratoryjnym, ale część z nich można wykonać przed ciążą i są to:

– morfologia;

– grupa krwi i czynnik Rh;

– glukoza na czczo;

– przeciwciała przeciw toksoplazmozie;

– cytologia;

– wymaz z szyjki macicy.

Na jeden miesiąc przed ciążąmezczyzna

Ogranicz w domu do minimum stosowanie preparatów, tzw. chemii domowej. Również w ogródku nie rób żadnych oprysków, jeśli wcześniej nie zostały wykonane. Unikaj kontaktu z farbami czy lakierami.

Ciesz się seksem

Miej świadomość że możesz nie od razu zajść w ciążę. Raduj się chwilami bliskości i miłości cielesnej bez presji spłodzenia potomstwa.

EmiliaMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Przygotowania do ciąży

  1. avatar milva pisze:

    Ciekawy artykuł. Krótko i na temat. Mi w staraniach pomogło wyznaczanie dni płodnych i celowanie w owulację. Wynaczałam je sobie Afrodytą na ślinę. Brałam też kwas foliowy. Zaszłam w 2 cyklu, więc myślę ze szybko :)

  2. avatar Anonim pisze:

    no właśnie, ważne jest dbanie o siebie a nie picie i palenie w ciąży..

  3. avatar madzia pisze:

    fajny artykuł

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...
Problemy z trądzikiem
Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione konserwantów i sztucznych barwników znakomicie...