Przeciążeniowy ból karku – jak sobie z nim poradzić?

3 września 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Bóle w obrębie szyi należą do najczęściej zgłaszanych dolegliwości tkanek miękkich. Ból karku może mieć różne pochodzenie. O charakterze przeciążeniowym bólu mówimy wówczas, gdy dolegliwości mają genezę mięśniowo-powięziową i nie towarzyszą im uchwytne zmiany w obrębie struktur anatomicznych. Przeciążenie kręgosłupa w odcinku szyjnym może wystąpić już w młodym wieku i związane jest najczęściej z długotrwałym przyjmowaniem nienaturalnej pozycji szyi – pochylania głowy do przodu np. podczas pracy biurowej. Do dolegliwości bólowych predysponuje niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.

 

Co robić, by nie bolało?

Jeżeli przyczyną bólu jest niezdrowa, siedząca praca, to zazwyczaj nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tego czynnika. Możemy jednak zmniejszyć jego wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy o tym, by siedząc przyjmować właściwą pozycję – odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być dosunięty do oparcia, nasze ciało powinno się opierać na lekko wysuniętych do tyłu pośladkach. Monitor najlepiej ustawić na wysokości oczu, by wyeliminować tendencję do schylania głowy. Z tego samego powodu osoby cierpiące z powodu wady wzroku powinny używać dobrze dobranej korekcji – zmniejszy to tendencję do przysuwania oczu w kierunku ekranu, a więc znowu – do schylania głowy. Prawdopodobnie nie będziemy w stanie od razu wyeliminować złych nawyków, takich jak pochylanie głowy, warto jednak dążyć do tego i przyjmować właściwą pozycję za każdym razem, kiedy znów przyłapiemy się na „garbieniu” lub „zapadaniu się” w fotelu. Pamiętajmy też o tym, by zachować podstawową aktywność fizyczną – odpowiednie ćwiczenia aerobowe, jak również dobrze dobrane siłowe, ułatwią zachowanie dobrostanu naszego układu ruchu.

Co w przypadku bólu?

Ból szyi możemy leczyć na kilka sposobów. W przypadku jednorazowego przeciążenia wystarczyć może użycie niesteroidowego leku przeciwzapalnego, takiego jak np. żel o działaniu chłodzącym DIP RILIF, i unikanie czynników wyzwalających. Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się lub narastają, należy skorzystać z pomocy lekarza bądź fizjoterapeuty. Dużą skuteczność leczenia bólu w obrębie szyi ma terapia manualna – składają się na nią różne techniki masażu, chwyty i uciski. Ważnym elementem leczenia bólu jest także systematyczne wykonywanie ćwiczeń, najlepiej dobranych indywidualnie przez fizjoterapeutę. Badania radiologiczne (np. RTG szyi) w przypadkach nieurazowych nie zawsze mają wartość diagnostyczną, gdyż nasilenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego słabo koreluje z odczuwanymi dolegliwościami bólowymi. Badania obrazowe mają natomiast istotne znaczenie w przypadkach bólu pourazowego – ze względu na kluczową rolę kręgosłupa szyjnego dla funkcji motorycznych naszego organizmu. W przypadku urazu odcinka szyjnego kręgosłupa powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania fachowej pomocy.

Najlepiej co do wyleczenia rokuje ból ostry, trwający poniżej 6 tygodni. Warto zatem zająć się leczeniem dolegliwości, zanim zaczną regularnie i przewlekle uprzykrzać nam życie, gdyż im dłużej ból trwa, tym mniejsza szansa na to, że całkowicie się go pozbędziemy.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺