Jak jest zbudowany paznokieć?

9 lutego 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jak są  zbudowane? Paznokcie to stwardniałe, martwe komórki zawierające keratynę, włókniste białko.
Wzrost paznokcia jest indywidualny u poszczególnych osób, ale przeważnie wynosi około 3 milimetrów miesięcznie,oto kilka danych o ich budowie:

1. Paznokcie składają się z płytki paznokciowej, czyli tzw blaszki, która z kolei składa się z dwóch warstw: górnej i dolnej. Górna powierzchnia jest gładka, a dolna ma równoległe listewki, które odpowiadają listewkom macierzy paznokcia.

2. Obłączek – jest to biały półksiężyc w dolnej części płytki paznokciowej, nie jest on widoczny na każdym palcu. Paznokcie wyrastają z żywej tkanki z małego obszaru u podstawy płytki. Jest to najistotniejsza część paznokcia. Obłączek to końcowy element korzenia i widoczna część żywego paznokcia, reszta paznokcia składa się już z martwych komórek.

3. Wały paznokcia, boczny i tylny – jest to skóra okalająca płytkę. Skóra tworzy fałd, nie kończy się przy płytce, lecz zachodzi pod spód i obejmuje wyrastający paznokieć. Wały zabezpieczają okolice paznokcia.

4. Skórka – wąziutki pasek fałdu skórnego, który zdaje się urywać u podstawy płytki, czasem nazywa się go obrąbkiem naskórkowym.

5. Obrąbek naskórkowy paznokcia – rozpościera się pod skórka, jest to warstwa bezbarwnej złuszczającej się skóry, przylegającej do grzbietu płytki.

6. Brzeg wolny – część paznokcia rosnąca poza opuszkami palca.

7. Obrąbek naskórkowy podpaznokciowy – tkanka, która tworzy pod wolnym brzegiem paznokcia wodoszczelne zabezpieczenie przed ewentualnymi infekcjami.

Paznokcie są z pewnością naszą wizytówką dbałości o schludny wygląd i higienę osobistą. Z pewnością ich brak byłby dużym utrudnieniem w codziennym życiu. Powinniśmy je wzmacniać aby były lśniące i zdrowe nie tylko od zewnątrz , ale również od wewnątrz dostarczając im odpowiednich składników do budowy zdrowej płytki.
Płytka paznokcia może być również wskazówką do rozpoznania choroby w naszym organizmie.
W skład paznokci wchodzi keratyna, aby jej włókna były elastyczne potrzebna jest woda. Mocne paznokcie są nawilżone i zabezpieczone przed wysychaniem, dlatego świetnym rozwiązaniem jest smarowanie wieczorem płytkę paznokcia oliwą z oliwek. Najlepiej jest wmasowywać preparat natłuszczający, pobudzamy tym samym płytkę do wzrostu (właściwie korzeń). Bardzo ważnym czynnikiem jest właściwe opiłowanie paznokci lub ich obcinanie. Zalecane jest piłowanie od brzega ku środkowi. Nie powinno się ich również czyścić ostrym narzędziem, ponieważ można uszkodzić obrąbek naskórkowy, naruszenie jej grozi nawet odłączeniem paznokcia od macierzy i bolesną infekcją.

Zobacz również:

  1. Sposoby na mocne paznokcie
  2. Najdłuższe paznokcie świata
  3. Rady na wrastające paznokcie
  4. Odżywki do paznokci polecane przez czytelników:dyskusja



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz