Osteoporoza – zanim będzie za późno

29 marca 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Zazwyczaj o tym, że mamy osteoporozę dowiadujemy się, kiedy dochodzi do nieprzyjemnego złamania, które później ciężko się goi. Tymczasem, jeśli zaczniemy o siebie dbać odpowiednio wcześnie poprzez konkretną suplementację i badania, chorobę da się w porę spowolnić lub zatrzymać. Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka? Jak się chronić przed osteoporozą?

Jak okrada cię osteoporoza?

Kość nie jest jednolitą strukturą, przypomina raczej gąbkę. Osteoporoza, inaczej zwana też zrzeszotnieniem kości, to choroba w przebiegu której szkielet staje się co raz bardziej kruchy i podatny na złamania, ponieważ przestrzenie w tej gąbczastej strukturze powiększają się i stają się coraz bardziej nieregularne. Zazwyczaj postępuje z wiekiem, jednak w pewnych przypadkach jest związany z nieprawidłową dietą lub innymi schorzeniami.

Skąd się bierze?

Osteoporozę możemy podzielić ze względu na jej genezę na pierwotną oraz wtórną. Ta druga powstaje w konsekwencji stosowania niektórych leków, które wpływają np. na poziom hormonów. Ten rodzaj osteoporozy jest niezależny od wieku i może dotknąć każdego, szczególnie jeśli występują choroby tarczycy, cukrzyca czy przedwczesna menopauza. Szczególnie sprzyjają jej powstawaniu glikosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i heparyna.

Postać pierwotna osteoporozy wynika natomiast w pierwszej kolejności z wieku. Jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, chociaż te pierwsze z pewnych względów zdecydowanie wcześniej. U kobiet proces demineralizacji kości postępuje już od około 40. roku życia wraz z rozpoczęciem wchodzenia w okres menopauzy. Jest to związane z obniżeniem się poziomu estrogenów w organizmie co prowadzi w pierwszej kolejności do obniżenia przyswajania wapnia. Estrogen jest jednym z podstawowych hormonów, a spadek jego produkcji zaburza działanie nawet 400 różnych procesów metabolicznych. Nic więc dziwnego, że w okresie pokwitania ciało kobiety diametralnie się zmienia. Wtedy też warto o siebie wyjątkowo zadbać, zanim jeszcze nastąpią procesy, których nie da się cofnąć.

Na szybsze postępowanie osteoporozy mogą mieć również wpływ:

  • Palenie tytoniu;
  • Nadużywanie alkoholu;
  • Brak aktywności fizycznej;
  • Uboga dieta;
  • Niedobór witaminy D.

Gdzie szukać wapnia?

Jeśli niedobór estrogenów zaburza wchłanianie wapnia oczywistym jest, że musi być go znacznie więcej w diecie niż wcześniej. Oczywistym wydaje się, że dużo wapnia znajduje się w produktach mlecznych, jednak jest on przyswajalny dopiero wtedy, jeśli spożywany wraz z witaminą D. Na szczęście jej duże ilości występują również w serach, kefirach czy jogurtach naturalnych. Wytwarzamy ją również w naszej skórze przy słonecznej pogodzie. Niestety kawa, herbata a także warzywa bogate w szczawiany (jak szpinak) zmniejszają wchłanianie wapnia. Dlatego też tych produktów nie należy łączyć. Dla optymalnego wzbogacenia diety można suplementować węglanem wapnia takim jak Calperos (więcej o produkcie przeczytasz tu: calperos.pl).

Jakie badania wykonać?

Osteoporoza zazwyczaj nie daje żadnych objawów, aż nie jest zbyt późno, by skutecznie ją leczyć. Pacjenci są diagnozowani na to schorzenie wtedy, kiedy trafiają do lekarza w związku ze skomplikowanymi złamaniami, jakich nabawili się przy okazji zupełnie niegroźnych upadków. Takie sytuacji zdarzają się najczęściej w okresach jesienno-zimowych. Złamania u osób starszych goją się zdecydowanie gorzej, a często wymagają interwencji chirurgicznej i długotrwałej rehabilitacji. Bywa, że taka osoba nie wraca już do pełni sił.

Zanim będzie za późno warto skierować się do specjalisty by wykonać odpowiednie badania i zacząć działać. Pierwszym badaniem jakie powinno być wykonane jest densytometria, czyli nieinwazyjne badanie gęstości kości. Ocenia się prawidłową masę kości. Taka wizyta powinna się odbyć już po 40-tym roku życia kiedy mamy największe szanse najwięcej zdziałać. Kolejnym krokiem może być wykonanie scyntygrafii, przy użyciu radioaktywnego wskaźnika, który wskaże miejsca, gdzie występuje ewentualny stan zapalny lub inne schorzenie kości.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...