Nie daj się alergii!

16 lipca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Alergie są często lekceważone – wiele osób uważa je za coś naturalnego, co nam od czasu do czasu po prostu towarzyszy. Tymczasem liczba alergików w naszym kraju z roku na rok stale rośnie, a problem wcale nie jest błahy. Alergia to czasem bardzo poważna choroba!

Young woman blowing nose outdoor, pollen allergy,

Przyczyny i zagrożenia

Jak rodzą się alergie? Wszystko zaczyna się nieprawidłową reakcją immunologiczną danej tkanki na oddziaływanie jakiejś obcej substancji (alergenu). Tworzą się wówczas określone przeciwciała, które prowadzą do uwolnienia się mediatorów stanu zapalnego. Najciekawsze być może jest to, że sam zewnętrzy czynnik – przyczyna alergii jest zazwyczaj dla nas niegroźna. Zależnie od rodzaju tkanki, typu tego czynnika oraz innych okoliczności sama alergia może być dla nas lekka i również nieszkodliwa – objawia się wtedy w postaci kataru, kichania czy łzawienia, na przykład w reakcji na pyłki roślinne czy zwierzęta. Jednak nie licz na to – równie dobrze te same czynniki mogą prowadzić do alergii kończącej się groźnym wstrząsem anafilaktycznym, a nawet śmiercią.

Unikanie i leczenie odczulające

Najlepszą metodą na uniknięcie przykrych następstw alergii jest zwykle całkowite odseparowywanie się od czynników ją wywołujących. Dlatego też tak istotne jest wczesne zdiagnozowanie jej typu i przyczyn. Czasem restrykcje mogą obejmować wiele miejsc i przedmiotów – na przykład w określonych miesiącach roku możesz po prostu nie przebywać zbyt długo na świeżym powietrzu, w szczególności wśród traw i kwiatów. Innym razem wystarcza po prostu nie jeść konkretnych rzeczy – przykładowo, truskawek. Pomocna może być też immunoterapia – leczenie swoistym antygenem („odczulanie”), wywołującym u danego alergika reakcje alergiczne, które często prowadzi do zmniejszenia nasilenia się lub całkowitego ustąpienia objawów choroby. W praktyce polega to na regularnym przyjmowaniu (najczęściej w postaci zastrzyków podskórnych) wzrastających dawek antygenu.

Co na to farmakologia?

Alergie od dosyć niedawna daje się też z powodzeniem leczyć farmakologicznie. Ma to na celu zahamowanie uwalniania się mediatorów prozapalnych oraz zmniejszenie nasilenia samych objawów alergii. Najczęściej stosowane są dziś tzw. leki przeciwhistaminowe, blokujące końcowe etapy reakcji alergicznej i uniemożliwiając połączenie się uwolnionej histaminy z receptorem. Takie środki pomagają szczególnie w przypadku alergicznego kataru czy zapalenia spojówek. Na uwagę zasługują na przykład tabletki Claritine (więcej na www.claritineallergy.pl) przeciwalergiczne i obkurczające błonę śluzową w przypadku nieżytu nosa. Lek ten jest opisywany jako sezonowy, polecany szczególnie tym osobom, u których objawy uczulenia nasilają się wiosną lub latem. Tabletki Claritine to typowe leki przeciwhistaminowe o bardzo łagodnym i bezpiecznym działaniu, które polega również na zmniejszaniu wycieku z nosa, kaszlu i kichania, oraz swędzenia i efektu łzawiących oczu.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺