Naturalne mydła oliwkowe

14 lipca 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Mydło marsylskie (Savon de Marseille), mydło z Aleppo (Savon d’Alep, Syrian soap, Ghar soap) oraz czarne mydło Savon Noir to najpopularniejsze spośród mydeł oliwkowych. Pielęgnacyjne i lecznicze właściwości oliwy z oliwek znane są od wieków, dlatego surowiec ten stanowi doskonały składnik kosmetyków. Oliwa z oliwek głęboko nawilża, regeneruje komórki skóry, ma właściwości zmiękczające i przeciwzmarszczkowe. Bezpieczeństwo mydeł na bazie oliwy z oliwek gwarantuje całkowicie naturalny skład, dzięki któremu mydła oliwkowe są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Tradycyjne mydła na bazie oliwy z oliwek nie zawierają perfum, konserwantów, sztucznych barwników, parabenów, SLS i innych szkodliwych składników, które mogą wywołać alergię. Nie są testowane na zwierzętach i są odpowiednie dla wegetarian i wegan.
Gdy twoja skóra poddawana codziennej pielęgnacji staje się wysuszona, po kąpieli szczypie bądź swędzi i jest tak ściągnięta, że musisz jak najszybciej użyć balsamu, by przynieść jej ukojenie, warto pomyśleć o naturalnej alternatywie. Mydła oliwkowe są środkami, które nie tylko myją, ale także pielęgnują skórę, nie naruszając jej warstwy hydrolipidowej. Co więcej, są polecane przy wszelkich schorzeniach dermopochodnych, ponieważ przywracają skórze naturalną równowagę.
Mydło marsylskie oraz syryjskie mydło z Aleppo należą do tzw. szarych mydeł, czyli mydeł wytwarzanych na bazie soli potasowych. Mydła te to tzw. mydła maziste, które w zetknięciu z wodą tworzą emulsję (wbrew powszechnym wyobrażeniom, woda nie rozpuszcza mydła). Warto dodać, że popularne w Polsce mydło Biały Jeleń nie jest tradycyjnym szarym mydłem. Utarło się tak je nazywać, ponieważ nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych, więc jest polecane alergikom. Od tradycyjnych mydeł marsylskich i syryjskich Biały Jeleń odróżnia się tym, że wytwarzany jest na bazie tłuszczu zwierzęcego, a jego skład nie jest tak szlachetny jak naturalnych mydeł na bazie oliwy.

Mydło marsylskie
Produkcja
Mydło marsylskie od ponad 600 lat produkowane jest w okolicach Marsylii we Francji. Pierwszy mydlarz (Maitre de Savon, soapmaster) w tym rejonie został zarejestrowany w 1370 roku. 300 lat później, w 1688 Ludwik XIV wydał dokument regulujący użycie nazwy „mydło marsylskie” do mydeł produkowanych wyłącznie z oliwy z oliwek w rejonie Marsylii. Prawo to wciąż obowiązuje, choć mydła produkowane są również z użyciem innych olejów roślinnych. Dziś tylko kilku mydlarzy zajmuje się produkcją mydła marsylskiego.
Składniki
Tradycyjne mydło marsylskie powstaje w procesie gotowania wody morskiej z Morza Śródziemnego, oliwy z oliwek, węglanu sodu (sodium carbonate; Na2CO3) oraz wodorotlenku sodu (sodium hydroxide; NaOH). Produkcja mydła trwa dwa tygodnie: przez dziesięć dni wymienione składniki gotowane są w ogromnych otwartych kotłach o pojemności około 8 ton, a następnie powstały płyn zostaje wlany do form, w których zastyga. Stężałe mydło marsylskie jest krojone na bloki (zazwyczaj formy mydła są 300 gramowe, ale można jez łatwością przekroić rozgrzanym nożem) i oznakowane pieczęcią, która stanowi gwarancję oryginalności.
Zastosowanie
Mydło marsylskie oliwkowe zawiera w składzie 72% oliwy z oliwek. Jest to znakomitej jakości produkt, który intensywnie nawilża skórę. Mydło marsylskie jest polecane przez dermatologów na całym świecie do pielęgnacji skóry suchej oraz problematycznej, a także do dezynfekcji ran i drobnych skaleczeń. Dzięki niesamowitej czystości składu i właściwościom nawilżającym mydło marsylskie jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz delikatnej skóry dzieci od pierwszego dnia życia. Z powodzeniem zastępuje szampon i pozwala pozbyć się łupieżu. Mydło marsylskie jako delikatny i antyalergiczny produkt jest odpowiednie do prania, zwłaszcza ubranek niemowlęcych.

1

Mydło z Aleppo
Produkcja
Mydło syryjskie od tysięcy lat produkowane jest w mieście Alep. Swe wyjątkowe właściwości mydło alep zawdzięcza zawartości oleju laurowego. Tradycyjne mydło z Aleppo jest w 100% naturalne: składa się z oliwy z oliwek, oleju laurowego, wody morskiej oraz wodorotlenku sodu bądź potasu. W trwającym trzy dni procesie gotowania składników powstaje mydło w płynie, do którego na końcu dodaje się olej laurowy. Po wymieszaniu składników, mieszankę wylewa się z kadzi na arkusze woskowanego papieru, na którym mydło będzie zastygać i utwardzać się około tygodnia. Mydło jest wygładzane i cięte, po czym układa się je w specjalnej komorze, w której schnie przez okres od sześciu miesięcy do roku, by zapewnić mu maksymalną ekspozycję powietrza. W tym czasie zmienia się wilgotność mydła, jego zasadowość (świeżo wyprodukowane mydło jest żrące, dlatego by zmieniło pH i było gotowe do użycia, musi przejść okres leżakowania) , a także kolor – powierzchnia mydła staje się brunatna, podczas gdy środek pozostaje zielony.
Składniki
Olej laurowy będący istotnym składnikiem mydła alep jest nie tylko skutecznym środkiem myjącym, ale też naturalnym antybiotykiem o właściwościach antygrzybicznych, antyseptycznych, nawilżających i zabliźniających. Odkryto, że olej laurowy jest inhibitorem komórek ludzkiego czerniaka (raka skóry) i innych komórek nowotworowych.
Im większa zawartość oleju laurowego, tym większe właściwości pielęgnacyjne i lecznicze wykazuje mydło. Zatem do skór problematycznych i wymagających należy wybierać mydło o wysokiej zawartości oleju laurowego.
Zastosowanie
Mydło alep znajduje zastosowanie jako mydło do codziennej pielęgnacji nawet najbardziej wymagającej skóry (również dzieci od pierwszego dnia życia) oraz higieny intymnej, szampon, maseczka do twarzy oraz krem do golenia. Mydło alep przyspiesza gojenie się ran i chroni przed infekcją, polecane więc jest w walce z wszelkimi schorzeniami skóry takimi jak alergie, atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, zapobiega również wypadaniu włosów i łupieżowi.
Mydło alep ma pH 9,7, jednak do dwudziestu minut po kąpieli pH skóry zostaje zneutralizowane. W związku z tym nie jest konieczne zakwaszanie umytej skóry ani włosów (choć płukanie włosów octem stanowi dobrą metodę pielęgnacji).
W zetknięciu z twardą wodą mydło wydziela związki wapnia, które są widocznie w postaci osadu na wannie. W przeciwieństwie do innych mydeł, mydło alep unosi się w wodzie.

2a

Savon noir
Produkcja
Mydło to należy do tzw. czarnych mydeł. Mydło savon noir pochodzi z tradycji syryjskich i marokańskich łaźni Hammam. Savon noir ma konsystencję pasty w kolorze brązowym. Głównym składnikiem mydła savon noir jest czarna odmiana oliwek, które w postaci miazgi są macerowane w soli potasowej (potasium hydroxide) i oleju naturalnym (np. oliwie z oliwek, oleju laurowym bądź lnianym).
Składniki
Mydło savon noir dzięki zawartości czarnych oliwek ma właściwości nawilżające, dogłębnie oczyszcza i odżywia skórę, w znacznym stopniu zmiękcza ją i sprawia, że jest jedwabista w dotyku.
Zastosowanie
Mydło to ma właściwości gomażujące, to znaczy rozpuszcza i w delikatny sposób złuszcza martwy naskórek. Najlepsze efekty daje używanie mydła w łaźniach parowych: po rozgrzaniu skóry aplikujemy na nią mydło savon noir. Po spłukaniu mydła martwy naskórek zostaje starty za pomocą wykonanej z naturalnego włosia rękawicy o nazwie Kessa. Peeling ten doskonale usuwa martwy naskórek i zmiękcza skórę. Co ważne, skóra po takiej eksfoliacji nie zostaje podrażniona.
Czarne mydło savon noir jest szlachetnym kosmetykiem o klarownym składzie. To doskonałe połączenie naturalnego składu z doskonałymi właściwościami sprawia, że w domowym zaciszu można wykonać najwyższej jakości zabieg peelingujący. Mydło savon noir znacząco poprawia wygląd skóry, zapobiega trądzikowi i zwalcza zaskórniki, a także chroni przed wrastaniem włosków po depilacji.

3

Dodatkowe zastosowanie mydeł
Płatki z mydła marsylskiego i mydła alep są delikatnym środkiem powszechnie stosowanym do prania ubranek niemowlęcych bądź odzieży alergików.
Warto dodać, że mydło savon noir ma również zastosowanie w domu i ogrodzie. Jest to doskonały środek myjący drewno, pozwala z łatwością pozbyć się tłustych plam z odzieży (wystarczy nałożyć na plamę odrobinę mydła i wyprać). Mydło to jest silnym środkiem owadobójczym, które stosowane w ogrodzie pozwala pozbyć się mszyc i gąsienic (wystarczy rozpuścić łyżkę mydła z wodą w butelce ze spryskiwaczem i rozpylić mieszankę na rośliny). Savon noir może być też stosowany jako szampon dla psów.
Polecane przez nas naturalne mydła oliwkowe to najwyższej jakości produkty o klarownym składzie, które od wielu wieków stosowane są do pielęgnacji ciała. Ich najlepszą rekomendacją jest czystość składu i tradycja stosowania. Są to bardzo wydajne produkty w przystępnej cenie, dzięki którym nie tylko ograniczymy ilość aplikowanych na skórę kosmetyków, ale też będziemy mogli cieszyć się zdrową promienną skórą.

Więcej ciekawych kosmetyków: www.gaj-oliwny.pl

logo gaj






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz