Naturalna witamina C – zdrowie w zasięgu ręki

19 września 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

 

Witamina C to ważny element każdej domowej apteczki. Najczęściej stosujemy ją przy wystąpieniu pierwszych objawów grypy i przeziębienia, mamy jednak świadomość tego, że ten cenny składnik posiada również szereg innych właściwości.

cytryna

Witamina C – właściwości

Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby przyjmować witaminę C, a do tego robić to regularnie. Na pierwszy plan wysuwa się to, że uczestniczy ona w procesie wytwarzania przez nasz organizm ciał odpornościowych, dzięki czemu łatwiej walczymy ze schorzeniami. Warto jednak pamiętać i o innych możliwościach tej witaminy.

witamina c

1. Witamina C bierze udział w wytwarzaniu kolagenu i pozwala na utrzymanie jego wysokiego poziomu.

2. Jest jednym ze środków przyspieszających tempo, w jakim goją się rany i zrastają kości.

3. Uczestniczy w licznych procesach metabolicznych, w tym w metabolizmie cholesterolu i tłuszczów.

4. Przeciwdziała krwawieniom dziąseł, a także sińcom i krwotokom.

5. Sprawia, że nasze serce jest sprawniejsze.

6. Obniża ciśnienie krwi.

7. Ułatwia i przyspiesza proces przyswajania żelaza.

8. Poprawia pracę układu krwionośnego.

9. Jako skuteczny przeciwutleniacz wychwytuje wolne rodniki.

Witamina C – działanie

O witaminie C mówi się przede wszystkim jako o rozwiązaniu o zbawiennym wpływie na nasze zdrowie, nie można jednak zapominać o tym, że jej przyjmowanie może przyczynić się również do tego, że dłużej będziemy cieszyć się pięknym wyglądem.

1. Wspomaga ochronę organizmu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

2. Wspiera produkcję kolagenu.

3. Niweluje przebarwienia.

4. Ma działanie przeciwzapalne, co pozwala na skuteczne leczenie wielu problemów skórnych.

5. Przy odpowiednim pH wykazuje właściwości złuszczające.

6. Poprawia elastyczność skóry.

7. Przyczynia się do spłycenia drobnych zmarszczek.

Witamina C – dawkowanie

Witamina C należy do tych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ani produkować, ani syntezować. W praktyce oznacza to, że zapewnienie jej odpowiedniego poziomu jest możliwe jedynie jako następstwo regularnego dostarczania jej do organizmu z zewnątrz. Trudno, w związku z tym, uniknąć pytania o konsekwencje jej niedoboru i nadmiaru.

owoce

O tym, jak niebezpieczny jest niedobór witaminy C wie chyba każdy, historia uczy nas zaś, że w skrajnych przypadkach może być on nawet śmiertelny. Tak było w przypadku szkorbutu – groźnej choroby pojawiającej się, gdy w diecie brakowało witaminy C, dotykającej zwłaszcza marynarzy wyruszających w długie rejsy. Dziś nie musimy już obawiać się szkorbutu, możemy mieć jednak pewność, że organizm pozbawiony dostępu do witaminy C szybko zacznie nam wysyłać alarmujące sygnały. Pogorszy nie tylko nasze zdrowie, ale i wygląd zewnętrzny i samopoczucie.

O ile konsekwencje niedoboru witaminy C nie budzą żadnych wątpliwości, o tyle jej nadmiar nadal jest przedmiotem zażartych dyskusji. Nawet naukowcy nie wypracowali, jak dotąd, wspólnego stanowiska, choć nie można nie zgodzić się z tym, że mówienie o normach lub wskazanych dawkach witaminy C nie jest właściwe. Te zmieniają się nie tylko w zależności od tego, kogo dotyczą. Ten sam człowiek może mieć przecież niższe zapotrzebowanie na witaminę C, gdy jest zdrowy i wyższe, gdy jego organizm broni się przed chorobą. Przyjmuje się jednak, że witamina C jest trudna do przedawkowania, a nawet, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, jedynym widocznym objawem będzie biegunka.

Witamina C w płynie

Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie naszemu organizmowi witaminy C w jej naturalnej postaci, należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze jest to możliwe. Gdy więc jest nam ona potrzebna natychmiast, najlepiej sięgać po suplement diety. Na rynku farmaceutycznym działa wiele firm oferujących witaminę C, jeśli więc zastanawiamy się nad tym, która jest nam w stanie zaproponować najbardziej wartościowe rozwiązanie, skłaniajmy się przede wszystkim ku witaminie w płynnej formie – przyjemniejszej w spożyciu i łatwiej przyswajalnej.

Artykuł powstał we współpracy z duolife.eu



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...