Na czym polega ekologiczna moda?

6 czerwca 2011, dodał: malgosia74
Artykuł zewnętrzny


Czym jest ekologiczna moda?

Hasło to coraz częściej pojawia się w mediach i u producentów odzieży, ale co tak naprawdę ono oznacza? Czy kupując odzież ekologiczną, faktycznie wspomagamy ochronę środowiska naturalnego, czy może jest to tylko kolejny trend?

Nazwa ekologiczna moda przyszła do Polski z Zachodu, gdzie ruch ten istnieje już od kilkudziesięciu lat. Pod hasłem ekomoda kryją się dwa zagadnienia: ekologia oraz etyka procesu produkcji. Ekomoda jest odpowiedzią na ogromną eksploatację środowiska naturalnego w procesie produkcji odzieży oraz nieetyczne warunki pracy w fabrykach odzieżowych w krajach trzeciego świata.

Nic tak nie szkodzi jak „ekologiczna” bawełna

Produkcja materiałów takich jak bawełna, wełna i tworzywa sztuczne niesie ze sobą ogromne zanieczyszczenie środowiska. Bawełna jest powszechnie uważana za naturalną i ekologiczną, lecz wbrew tym popularnym opiniom jej uprawa należy do jednej z najbardziej toksycznych na świecie – pochłania 16 procent globalnego zużycia pestycydów, jak również ogromne ilości nawozów sztucznych oraz wody. Dla przykładu, do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki zużywa się około 20 000 litrów wody. Hodowla owiec i produkcja wełny również stanowi wielkie obciążenie dla środowiska, głównie poprzez emisje metanu, gazu przyczyniającego się do ocieplania klimatu. Natomiast produkcja materiałów sztucznych takich jak poliester i nylon bazuje na przemyśle rafineryjnym.

Proces pozyskiwania włókien i produkcja materiałów to raptem początek procesu produkcji odzieży. Materiały są często barwione, drukowane i ozdabiane, następnie krojone i ostatecznie szyte. Każdy etap produkcji łączy się z dużym zużyciem energii, wody i czasem toksycznych substancji chemicznych. Ponadto poszczególne etapy produkcji odbywają się często w różnych częściach świata, a przewóz produktów z jednego miejsca do drugiego łączy się z dodatkowym zużyciem paliwa i emisjami dwutlenku węgla. W świecie gospodarki globalnej, wyprodukowana w Australii bawełna może być przewieziona do Chin, gdzie wytwarza się materiał, następnie do Bangladeszu do fabryki gdzie szyta jest odzież, i ostatecznie kolejne tysiące kilometrów do Europy, gdzie gotowy strój ląduje w sklepach odzieżowych, czekając na konsumentów.

Realna cena bawełnianej koszulki

Czy to możliwe, by tak długi i intensywny proces produkcji mógł w rezultacie dostarczyć produktów tak tanich jak przykładowa koszulka bawełniana za 20 złotych? Przy zakupach jednym z najważniejszych czynników jest dla nas to ile dane ubranie kosztuje. Oczywiście im taniej, tym lepiej. Niestety cena wydrukowana na metce nie zawsze odzwierciedla faktyczne koszty produkcji. Jeśli za koszulkę płacimy nie więcej niż 20 złotych, to najprawdopodobniej dzieje się to kosztem złych warunków pracy w fabrykach odzieżowych i brakiem poszanowania środowiska.

Co oznacza ekologiczna moda?

Ekologiczna moda na różny sposób przeciwstawia się takim procesom produkcji. Niektórzy producenci wykorzystują materiały ekologiczne lub materiały pochodzenia wtórnego, inni dbają o to, by produkcja miała miejsce lokalnie, jeszcze inni poprzez oszczędniejsze gospodarowanie zasobami i zmniejszanie odpadów. Materiały ekologiczne to materiały pochodzenia naturalnego, jak bambus, konopie lub bawełna organiczna, przy uprawie których nie stosuje się środków chemicznych. Natomiast materiały pochodzenia wtórnego to materiały pozyskiwane z recyklingu, jak na przykład poliester zrobiony z przetworzonych butelek plastikowych.

Jako konsumenci odzieży możemy zatem czynnie wspomagać ochronę środowiska i odpowiedzialne społecznie metody produkcji poprzez wybór odzieży ekologicznej. Mimo iż ubrania uszyte z bambusa lub bawełny organicznej są nadal produktem ekskluzywnym i rzadko dostępnym, coraz więcej producentów odzieży markowej oferuje kolekcje ekologiczne. W maju 2007 roku magazyn Vogue uznał, że ekomoda wydaje się nie być trendem krótkoterminowym i ma szansę przetrwać wiele sezonów. Ekomoda to nie tylko trend, lecz także nowy sposób myślenia i działania gospodarczego w myśl zasad ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności.

Zobacz również:

  1. Modny i ekologiczny len
  2. Sok likopenowy do walki z nowotworami
  3. Czy eko-kosmetyki lepiej pielęgnują urodę?
  4. Ekologiczna żywność faktycznie zdrowsza?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz