Metody antykoncepcji – czyli antykoncepcja bez tajemnic

9 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Różnią się one między sobą różnymi rzeczami — w tym skutecznością. Niektóra gwarantują niemal całkowitą, inne zaś jedynie odrobinę minimalizują szansę zajścia w ciążę. Jakie metody antykoncepcji cieszą się największą popularnością? 

antykoncepcja

Antykoncepcja to nic innego, jak metody mające na celu zapobieganie niechcianej ciąży. Wśród nich wyróżnia się wiele różnych sposobów, wykorzystujących rozmaite środki lub czynności. Niektóre z nich działają tylko antykoncepcyjnie, inne zaś dodatkowo zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dobrze dopasowana metoda antykoncepcyjna umożliwia bezpieczny stosunek płciowy, minimalizując przy tym szansę na zajście w ciążę. Jednak, aby dobrać odpowiednią metodę antykoncepcyjną dla siebie, należy najpierw jak najlepiej zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Sprawdźmy więc, które z najpopularniejszych są najbardziej skuteczne w zapobieganiu ciąży. 

Antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja mechaniczna polega na tym, by nie dopuścić, aby plemniki zetknęły się z komórką jajową oraz aby ejakulat w ogóle nie pozostał w pochwie. Te metody antykoncepcyjne tworzą po prostu fizyczną barierę dla plemników. Jeśli chodzi o mechaniczne zapobieganie ciąży, wyróżniamy między innymi prezerwatywy, wkładki domaciczne oraz kapturki naszyjkowe. Jednak obecnie największą popularnością cieszą się oczywiście prezerwatywy.

W większości miejsc na świecie są najczęściej wybieraną antykoncepcją. Jest tak z wielu powodów. Przyczynia się do tego bez wątpienia stosunkowo niska cena i duża dostępność. Jednak dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że prezerwatywy zapewniają przy tym naprawdę dobre zabezpieczenie i to nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

kobieta lekarz

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna – tabletki, plastry i inne preparaty stosowane są tu przede wszystkim w celu zablokowania owulacji. Podając odpowiednią dawkę żeńskich hormonów, można uregulować organizm tak, by nie był on czasowo zdolny do zapłodnienia. Jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży, ponieważ działa bezpośrednio na cykl. Przy blokadzie komórki jajowej, zapłodnienie staje się właściwie niemożliwe. Co więcej, antykoncepcja hormonalna pozwala także regulować inne czynniki mające wpływ na płodność. Może na przykład zagęszczać śluz lub też zmienić grubość błony śluzowej, co utworzy naturalną barierę dla plemników. 

Jest wiele rodzajów środków antykoncepcji hormonalnej. Do najczęściej stosowanych należą:

  • tabletki antykoncepcyjne
  • plastry antykoncepcyjne
  • krążki antykoncepcyjne 
  • zastrzyki antykoncepcyjne

Do antykoncepcji hormonalnej często zaliczana jest też spirala. To jednak jedynie po części prawda. Spirale dostępne są bowiem w wielu wariantach, a tylko jednym z nich jest ta hormonalna. Metodę tę lepiej klasyfikować, jako długoterminową odwracalną. 

Wybór odpowiedniej metody ma bardzo duże znaczenie i zależy od wielu czynników. Wszelkie preparaty hormonalne powinny być dostosowywane w sposób indywidualny. Dlatego też jedynie środki zalecone przez ginekologa zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej. Warto podkreślić też, że recepta na antykoncepcję tego typu jest niezbędna. Dlatego też nawet przy stosowaniu długotrwałym każdorazowo przed zakupem należy udać się do ginekologa. Można też skorzystać z recepty online, która bez wątpienia jest wygodniejszym rozwiązaniem. 

dziewczyna

Antykoncepcja naturalna 

Antykoncepcja naturalna należy do najstarszych metod zapobiegania ciąży. Polega ona przede wszystkim na obserwowaniu kobiecego organizmu oraz dostosowaniu życia seksualnego do cyklu miesiączkowego. Główną jej zasadą jest unikanie stosunków podczas dni płodnych — czyli w czasie owulacji. Bardzo często stosuje się przy tym także koncepcję stosunku przerywanego. 

Antykoncepcja naturalna nie należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Bywa zawodna, ponieważ ludzki organizm działa często nieprzewidywalnie. Dlatego też nigdy nie zapewnia całkowitej pewności.  

Jeśli chodzi o plusy, metody naturalne w żaden sposób nie ingerują w organizm, dlatego są w pełni bezpieczne. Niebezpieczeństwo pojawia się jednak, jeśli stosuje się je w przypadku odbywania stosunków z nieprzebadanymi partnerami. W takiej sytuacji zaleca się zawsze korzystać z prezerwatywy — tylko ona chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

pigułki

Antykoncepcja awaryjna 

Wszystkie powyższe metody mają na celu zapobieganie ciąży jeszcze przed lub w trakcie stosunku. Prócz tego dostępna jest jednak także antykoncepcja awaryjna – tabletka dzień po. Można zastosować ją jednorazowo po stosunku odbytym bez zabezpieczenia lub w przypadku pęknięcia prezerwatywy. 

Tabletka dzień po działa w bardzo prosty sposób. Powoduje ona zahamowanie najbliższej owulacji, a tym samym umożliwia ewentualne zapłodnienie. Mówiąc w skrócie, stwarza sytuację, w której plemnik po prostu nie znajdzie komórki jajowej do zapłodnienia. Antykoncepcję awaryjną, zależnie od tabletki, należy zażyć maksymalnie 72 godzin po stosunku, podczas którego ejakulat dostał się do pochwy. 

 

link:



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz