Mądre prezenty dla dzieci – najciekawsze książeczki, gry i zestawy!

2 maja 2022, dodał: press
Artykuł zewnętrzny

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zachęcamy Was do rodzinnego spędzania czasu! Prezentujemy tutaj interesujące książki, gry i zestawy – idealne prezenty dla Waszych pociech w różnym wieku. Sprawdźcie już teraz, które książki i gry najbardziej przypadną do gustu Waszym dzieciom:

 

„O Meli, radiu z pieca i rudym jamniku, który robi, co chce” – Monika Ślizowska

O Meli, radiu z pieca i rudym jamniku, który robi, co chce książka

Różne bywają stada: mniejsze, większe. Różne bywają domy: starsze, nowsze.
Stado Meli było małe i mieszkało w starej dzielnicy. Dosyć dawno, ale nie tak bardzo. Składało się z trzech człowieków oraz jamniczka równie długiego, co upartego. To Jonatan Lwie Serce (zwany Jonkiem) zwęszył SWOJĄ rodzinę i mianował się jej opiekunem. A także prywatnym rozśmieszaczem Meli, która przez minipajączki (czy jakieś tam roztocza) często oglądała świat zza firanki. Na szczęście oprócz Jonka dziewczynka miała Olusię od smoków, drzewo za oknem i czasem (wręcz rycerską) pomoc Maćka. Miała też potajemne wsparcie mieszkańców Trzeciego Pokoju…

Książkę poleca Wydawnictwo Skrzat

 

„Sekret magika” – Max Czornyj

Sekret magika książka
Młody Eryczek Deryło i Zagadkowi Agenci na tropie złego Magika!

PIERWSZY TOM SERII KSIĄŻEK DLA DZIECI MAKSA CZORNYJA, AUTORA BESTSELLEROWYCH KRYMINAŁÓW.

Pewnego dnia do Sekretnego Gabinetu Zagadkowych Agentów trafia zapłakany Witek, który prosi ich o pomoc w odnalezieniu ukochanego pupila.
Przebiegły magik porwał Toskę, szczeniaka rasy cane corso. W dodatku okazuje się, że zaginęły również zwierzęta innych dzieci uczestniczących w pokazie magii.
Teraz wszystkie są w wielkim niebezpieczeństwie. Trzeba działać szybko!
Czy Zagadkowym Agentom uda się odnaleźć porwane zwierzęta? Czy dadzą radę przechytrzyć okrutnego, magika? Kim jest bezwzględny iluzjonista? I wreszcie: czy prawdziwa magia istnieje?

Poznajcie ZAGADKOWYCH AGENTÓW – Eryka i Romana – dwóch braci Deryło, oraz ich przyjaciółkę Ewę. Zafascynowany historią Eryk oraz pasjonat sportu Roman mieszkają na obrzeżach miasta w niewielkim zamku, w którym ich rodzice prowadzą antykwariat. Ewa pasjonuje się elektroniką, informatyką oraz sztuczną inteligencją. Wszyscy w trójkę uwielbiają rozwiązywać tajemnicze zagadki i razem tworzą zgrany zespół młodych agentów. Każdą wolną chwilę spędzają w jednej z komnat zamku – siedzibie Zagadkowych Agentów czyli Sekretnym Gabinecie.
Nowa seria książek detektywistycznych dla młodych czytelników to frajda dla tych, którzy lubią opowieści z dreszczykiem. Coś dla siebie znajdą w niej zarówno fani historycznych smaczków jak i nowych technologii. Charakterystyczne czarnobiało ilustracje, szybko rozwijająca się akcja oraz niezwykle tajemnicze śledztwa zapewnią podczas lektury niezapomniane emocje. Seria o odważnej trójce: Eryku, Romanie i Ewie pokazuje wartość współpracy, przyjaźni i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

Książkę poleca Wydawnictwo Frajda

 

„Czarodziejskie miasto” – Edith Nesbit

Książka słynnej angielskiej pisarki i poetki Edith Nesbit, która zasłynęła swoją powieścią „Pięcioro dzieci i coś”. „Czarodziejskie Miasto” to pełna humoru powieść opowiadająca o przygodach dwójki dzieci w magicznym mieście. Głównymi bohaterami książki są Filip i Hela – rodzeństwo. Ich przeprowadzka skłania Filipa do zbudowania pięknego, wielkiego miasta, które tworzy z przeróżnych przedmiotów takich jak książki, świeczniki czy klocki. Miasto kryje wiele tajemnic. Jesteście ciekawi jakich?

W serii „Pożeracze Książek” do tej pory ukazały się: „Wiatr z księżyca” Erica Linklattera, „Dom dla Tosi” Kai Malanowskiej i „Baron Lamberto, czyli tajemnice wyspy San Giulio” Gianniego Rodariego oraz „Zaczarowany Zamek” Edith Nesbit.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

„Ogień” – Anna Skowrońska

Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest wulkan. Przeczytasz o wpływie pożarów na klimat. Odkryjesz, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi i co mały bóbr może zdziałać w walce z pożarami.  Zobaczysz, jak dawniej ludzie wykorzystywali ogień do ogrzewania i oświetlania, a jak robią to dziś. Poznasz historyczne pożary, płonące stosy, ale też kult ognia i ogniste stwory.
Po WIETRZE i WODZIE przyszedł czas na opowieść o OGNIU.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

„Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum” – Marion Achard

Trzecia część dziennika Taluli, dziewczynki, która marzy o normalnej rodzinie i spokojnym życiu. Gimnazjum zaczyna się fatalnie! Nauczyciele są beznadziejni, zadania trudne, przyjaciółka Adela wylądowała w równoległej klasie …Talula siedzi koło Jana, bo tak wynika z kolejności alfabetycznej – a Jan przypomina jej Łukasza, okropnego starszego brata!
Kolejna książka o przygodach Taluli zabierze Was w świat roztropnej, refleksyjnej dziewczynki, pełnej humoru i niesamowitych przeżyć.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

„Bajki Filozoficzne: Jak żyć na Ziemi” – Michel PiquemalBajki Filozoficzne: Jak żyć na Ziemi książka

Zbiór bajek, przypowieści i fragmentów poezji z różnych kultur, epok i miejsc poruszających problem stosunku człowieka do przyrody. Po każdej opowieści znajdziecie „Pracownię Filozofa” – pytania, ułatwiające własne rozważania czy dyskusje na dany temat. Świetna lektura do wprowadzenia dzieci w problematykę ekologii. Seria Bajek Filozoficznych to zbiór prowokujący dzieci do rozmyślań i zadawania pytań o świecie.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

„Szczęśliwe Przypadki” – Soledad Romero Marino, Montse GalbanySzczęśliwe przypadki książka

Niektórzy latami pracują nad swoimi wynalazkami, innym wychodzą one przypadkiem! Ta książka opisuje 16 niezaplanowanych odkryć, których nikt nie planował dokonać. Wśród nich szampan, chipsy, sztucznie ognie, plastik i mikrofale.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – Katarzyna Radziwiłł

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? książka
Z tej książki dowiesz się, kim był Alfred Nobel, jak powstała nagroda, kto i za co ją otrzymuje. Możesz też przeczytać o niektórych osiągnięciach, za które do tej pory przyznano tę najsłynniejsza nagrodę na świecie!

Pierwszy raz Muchomor wydał tę książkę w 2005 roku, w tym roku jest kolejne wydanie uzupełnione o rozdział o Oldze Tokarczuk. Rozdział o noblistce napisał Jakub Kloza – laureat konkursu, który organizowaliśmy razem z Fundacją Olgi Tokarczuk.

Książkę poleca Wydawnictwo Muchomor

 

„11 palców. O tym, jak zniknęłam w dżungli” – Simon van der Geest

Eva to dziewczynka z jedenastoma palcami. Jej mama jest sławna, a tato… nieznany. Nawet Eva nie wie, kim jest. Inspirując się tematem własnego wypracowania z biologii, dotyczącego biologicznego ojcostwa, postanawia dowiedzieć się, kto jest jej tatą. Angażuje ekipę telewizyjną i organizuje wielkie poszukiwania na porośniętym tropikalnymi lasami kontynencie. Jaki będzie ich rezultat?

Autor, pisząc książkę nie tylko wysłał bohaterów do Południowej Ameryki, ale sam również odbył podróż do serca dżungli, dzięki czemu jego powieść jest tak realistyczna. Porusza, wzbudza empatię i zamyślenie, ale też bawi. Przeznaczona jest dla czytelników 10+.

Książkę poleca Wydawnictwo Format

 

„Pan NIKT” – Joanna Concejo

Pan Nikt jest tak spokojny i tak cichy, a jego życie tak zwyczajne, że jego osoba rozpływa się w codzienności niedostrzegana przez innych ludzi. Czynności wypełniające jego dzień są tłem, na którym blaknie on sam. A jednak… gdy zapada noc Pan Nikt rozpoczyna pracę, która nie jest zwyczajnym zajęciem. Dzięki niemu niebo błyszczy od gwiazd.

Książeczka to korespondencja obrazów i słów. Więcej w niej ilustracji niż tekstu – czyta się ją wyobraźnią, domysłami, dopowiedzeniami, odkrywa na obrazie to, czego słowa zdradzić nie chciały.

Książkę poleca Wydawnictwo Format

 

„Przyjaźń. To, co nas łączy” – Heike Faller

Książka, która obrazami tworzy historie… Historie o przyjaźniach, które trwają przez całe życie i które kończą się szybko. O relacjach między pokoleniami, między osobami pełniącymi dla siebie nawzajem uzupełniające się role, o miłości między ludźmi i bliskości człowieka i ukochanego zwierzęcia, i o tym, jak coś się rozwija i coś kończy. Autorka oddała na ilustrowanych kartach wielkie uczucia budujące i wielkie uczucia niszczące tę niesamowitą strukturę, jaką jest przyjaźń.

Książkę poleca Wydawnictwo Format

 

 Seria książeczek dźwiękowych Mikuś

Mikuś i pluszowy króliczek książkaMikuś i dzień w przedszkolu książka
„Seria z Mikusiem” to książeczki dźwiękowe, które w prosty, a jednocześnie zabawny sposób poruszają tematy bliskie maluchom. To między innymi korzystanie z nocnika, przygotowanie do przedszkola, chodzenie spać. Piękne ilustracje, uroczy bohater, realistyczne dźwięki zachwycą każdego malucha.

Dla dzieci w wieku 0-2 lat.

Tytuły w serii:
Mikuś i pluszowy króliczek 
Mikuś i wizyta na wsi 
Mikuś i dzień w przedszkolu 
Mikuś i duży czerwony nocnik

Serię poleca Wydawnictwo Wilga

 

Seria „Encyklopedie z folią”

Seria „Encyklopedie z folią” to książki popularnonaukowe dla przedszkolaków, które poruszają najważniejsze dla dzieci w tym wieku tematy. Wyjątkowa forma stron z przezroczystymi ilustracjami pozwala maluchowi przyjrzeć się bliżej omawianym tematom.

Księga drzew książka

„Księga drzew” przedstawia najważniejsze fakty o drzewach. Podstawowe informacje przedstawione w przystępny sposób trafią do maluchów w wieku przedszkolnym. Oprócz ciekawych informacji o drzewach w książce znalazły się ilustracje na przezroczystej folii, dzięki którym dziecko może bliżej przyjrzeć się temu, jak są zbudowane drzewa i jego elementy.

Dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

 

Księga ciała książka

„Księga ciała” prezentuje najważniejsze fakty o ludzkim ciele. Podstawowe informacje przedstawione w przystępny sposób trafią do maluchów w wieku przedszkolnym. Oprócz ciekawych informacji o ludzkim ciele w książce znalazły się ilustracje na przezroczystej folii, dzięki którym dziecko może bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda ludzkie ciało – jak jest zbudowane, jak funkcjonują narządy, co dzieje się w ciele człowieka.
Dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

 

„Felcia” – Paweł Pawlak

Felcia książka
Zbiór krótkich scenek z życia niezwykłej dziewczynki. Felcia jest bardzo wrażliwa i nie zawsze jest jej łatwo odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Niekiedy czuje się wyobcowana, często ma trudności, aby sprostać stawianym wobec niej oczekiwaniom… Ale idzie przez życie z podniesioną głową i dzielnie stawia czoła wszelkim troskom i trudnościom. Do świata podchodzi niezwykle twórczo i z wyobraźnią. Uważnie go obserwuje i komentuje jego poczynania z błyskotliwym humorem. Każda z tych historii składa się na śmieszno-gorzko-słodki portret młodego człowieka, który w wyjątkowy sposób postrzega to, co widzi wokół siebie. Przy okazji czytelnicy mogą dowiedzieć się co nieco o czasach, gdy nie było telefonów komórkowych, telewizor był rzadkością, a o komputerach prawie nikt nie słyszał. Tekstowi towarzyszą wspaniałe ilustracje utrzymane w dwukolorowej stylistyce.

Dla dzieci w wieku 6-8 lat.
Autorem książki jest Paweł Pawlak – znany, ceniony, wielokrotnie nagradzany twórca książek dla dzieci.

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

 

Seria „Koci zaułek”

Koci zaułek książkaKoci zaułek książkaKoci zaułek książka
Seria koci zaułek opisuje historii czterech przyjaciółek, które są wolontariuszkami w kociej fundacji i pomagają znaleźć bezpieczne schronienie jej czworonożnym podopiecznym.
Julka, Ola, Zuzia i Lena mają różne charaktery i zainteresowania, ale łączy je jedno – miłość do kotów. Dla uroczych futrzaków są w stanie zrobić naprawdę wiele. Zaangażowane w działalność fundacji Koci Zaułek, szukają domów dla jej podopiecznych, wykorzystując każdą sposobność! Wspólny cel ma same zalety: w grupie łatwiej pokonać pojawiające się problemy, a wybuchające od czasu do czasu kłótnie okazują się nic nieznaczącymi błahostkami!

Dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Serię poleca Wydawnictwo Wilga

 

„Kociolandia” – Natalia Sander

Kociolandia książka
Ilustracje: Olga Kostkiewicz

Pisz, Natalio. Rozgrzewaj serca czytelników.
Masz poetycką duszę, oko błyskotliwe niczym brzytwa i naturalny dar opowiadania historii.

Katarzyna Bonda

Piękna, wrażliwa, błyskotliwa. I tyle w niej uroku ?? Świat widziany oczami dziecka. Barwny, kolorowy zabawny i pełen głębokich przemyśleń… nie słyszę żadnego fałszu :)
Justyna Steczkowska

Obowiązkowa lektura dla dzieci i ich rodziców! Jaka szkoda, że takiej wrażliwości większość z nas musi się uczyć przez wiele lat. „Kubuś Puchatek” i „Dzieci z Bullerbyn” mają poważną konkurencję
Krzysztof Ibisz

Natalia jest genialna… Wielka szkoda, że autorka zajęła się pisarstwem a nie filmem.
Radosław Pazura

Bajkoterapia daje siłę i moc. Sztuką jest umieć się nią podzielić. Ta książka jest dowodem na moc autorki, która pokazuje, jak radzić sobie w zmaganiu się z niełatwym światem.
Dr nauk o zdrowiu, pedagog, terapeuta Sylwia Jędrzejewska

Czternaście lat temu Jolanta Borowiec stanęła na czele Polsat Cafe, by od podszewki i kuchni stworzyć pierwszą w Polsce telewizję dla kobiet. W tym czasie jej córka Natalka Sander stawała na palcach przy oknie, żeby pomachać mamie wychodzącej do pracy. Jej mama codziennie znikała z domu na wiele godzin. To wtedy Natalia wyobraziła sobie pierwszą różdżkę z Kociolandii, która jak pilot do telewizora przeniosła ją do zaczarowanego świata – krainy, gdzie mamy pracują tylko w weekendy, dziadkowie nigdy nie chorują, a Kicia, cudowny puchaty kotek, całymi dniami bawi się i wypoczywa na hamaku. Teraz Natalia ma już 17 lat i szykuje się na studia reżyserskie w USA. Ale nie byłaby córką swojej mamy, gdyby nie chciała zrobić jeszcze czegoś. Przelać na papier swojej „Kociolandii”.

Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

”Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy” – Adrian Markowski
Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy książka

Łatwa nauka tabliczki dzielenia!
Doskonały pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci szybko opanowały dzielenie.

Nie tylko tabliczka mnożenia, ale i dzielenia może sama wchodzić do głowy! Pomogą w tym zabawne, wpadające w ucho wierszyki, które pozostają w głowach uczniów. Dzięki błyskotliwym skojarzeniom pozwalają łatwo i bez wysiłku nie tylko nauczyć się tabliczki dzielenia w zakresie do 100, ale także zrozumieć, czym jest dzielenie i dlaczego nie musi sprawiać najmniejszych kłopotów. Pomoc dydaktyczna, zawierająca dowcipne wierszyki i pełne humoru ilustracje, sprawi, że dziecko będzie uczyło się z radością, a rodzicom da gwarancję, że ich pociecha nie pomyli się w dzieleniu przy szkolnej tablicy.
Skuteczności metody dowiodła poprzednia publikacja autora – „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy”.

Adrian Markowski – pisarz i poeta, autor tomu opowiadań „Sąsiady” (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek „Niebo nad Caryńską” oraz książki dla dzieci „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy”, dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym. Mieszka w Warszawie.

Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

„Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy” – Adrian Markowski

Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy książka
Niczego nie trzeba uczyć się na pamięć!

Kłopoty z tabliczką mnożenia? Bez paniki! Po przeczytaniu tej książki miną jak zły sen. Dziecko nauczy się nie tylko, jak radzić sobie z tabliczką mnożenia, ale jak nie bać się matematyki, lubić ją i czerpać z niej radość.

Jest jeszcze jedna, dobra wiadomość: niczego nie będzie się uczyć na pamięć! Dla niektórych dzieci uczenie się tabliczki mnożenia na pamięć to prawdziwa męczarnia. Ta książka udowadnia, że zamiast wkuwać, można po prostu bawić się liczbami. Dzięki niej, jeśli tylko dziecko nie będzie mieć pewności, co do wyniku mnożenia, policzy go w pamięci – szybko i bez niczyjej pomocy. Co więcej, sztuczki, które pozna przy okazji, pomogą mu w przyszłości w nauce matematyki.

Potraktujcie tę książkę jak przygodę. Niech to będzie wyprawa po skarb. By go odnaleźć wystarczy odrobina ciekawości, cierpliwości i wyobraźni.

Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

 „Elektryzujące gry logiczne” – Beatrice Tinarelli

Elektryzujące gry logiczne książka

Halo, Ziemianie! Profesor Goryl – odkrywca pozymonu, twórca teorii nieprzypadkowych przypadków, międzygalaktyczny ambasador rozumu, autor przewodnika. Sto oblicz Plutona, łakomy badacz sztuki kulinarnej Belurian, a przede wszystkim tropiciel ekscytujących planszówek zaprasza do gry. 8 gier, 8 okazji do wykazania się sprytem, znajomością matematyki, umiejętnością planowania i logicznego myślenia. Nie każcie na siebie czekać

Dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Książkę poleca Wydawnictwo Adamada

 

„Bip-biiip! Dryń-drrryń!” – Guido Van Genechten
Bip-biiip! Dryń-drrryń! książka

Zwierzęta wybrały się w drogę i wszystkie chcą gdzieś dojechać. Przy okazji każdy trąbi aż miło! Rowerowy dzwonek, gwizdek lokomotywy, syrena wozu strażackiego czy staroświecki klakson – każdy sygnał ma swoje niepowtarzalne brzmienie.

Dla dzieci w wieku 1-3 lat.

Książkę poleca Wydawnictwo Adamada

 

„Opowieści o miastach i miasteczkach” –  Štěpánka Sekaninová
Opowieści o miastach i miasteczkach książka

Lodowaty Jakuck, pustynny Jazd czy nieistniejące miasto przyszłości Konza – zapraszamy do przemierzenia świata wzdłuż i wszerz wraz z koziołkiem Piotrem i kurką Klarą. Odwiedzisz miasta wielkie, małe, przeludnione, historyczne i te całkiem nowoczesne. Odkryjesz ich piękno i czasem zdziwisz się, jakie są różne. Wystarczy otworzyć strony bogato ilustrowanej książki i dać się pochłonąć gwarowi metropolii ze wszystkich zakątków globu.
Chodź z nami odkrywać miasta i miasteczka!

Dla dzieci w wieku 6-8 lat.

Książkę poleca Wydawnictwo Adamada

 

„Tajemnica zaginionej korony” – Radosław Jakubiak

Tajemnica zaginionej korony książka
Afera na zamku królewskim! Kto ostatni widział zaginioną koronę króla? Czy Bibliotekarz i Czarny Kot oraz Królewski Łowczy i Chart Angielski pomogą w śledztwie Ali i Tomkowi – dwojgu małym detektywom z zamku?
Dziecięca powieść detektywistyczno-przygodowa wciągnie do świata tajemnic, zagadek, ale i nauki, bo Ala i Tomek przy okazji dowiedzą się na przykład, gdzie mieszka grawitacja.
Więc jak, poszukamy razem korony?

Książkę poleca Wydawnictwo Adamada

 

„A kuku! Słońce” –  Camilla Reid, Ingela P. Arrhenius

A kuku! Słońce książka

Książka z ruchomymi elementami dla wszystkich miłośników zabawy w akuku.

Książkę poleca Wydawnictwo Adamada

 

„Minecraft. Kurs rysowania” – Katarzyna Pluta

Popularność tej gry, która okazała się fenomenem w kategorii gier wideo, wciąż jest ogromna. Charakterystyczne grafiki są już wręcz kultowe. Dzięki temu kursowi można nauczyć się nie tylko odtwarzania grafik wykorzystanych w grze, ale także tworzenia własnych, a wystarczą do tego kartka papieru i kredki. Rysunki zostały podzielone na tematy i są oznaczone stopniem trudności, co pozwoli rozwijać umiejętność rysowania.

Książkę poleca Wydawnictwo RM

 

„Ptaki Polski” – gra memory

Doskonale znana wszystkim gra w nowej, ciekawej odsłonie. Kartoniki przedstawiają 24 gatunki ptaków występujących w naszym kraju. Gra pozwala nie tylko ćwiczyć pamięć i uważność, ale także edukuje w zakresie rozpoznawania rodzimych gatunków. Do rozgrywki można przystąpić samemu, w parze lub całą grupą. To wspaniała zabawa dla całej rodziny.

Grę poleca Wydawnictwo RM

 

„Moje emocje. Jak pokonać złość i smutek” – Anna Pachocka

Smutek, złość, frustracja, zazdrość, rozczarowanie, zdenerwowanie – trudne emocje wymagają umiejętności radzenia sobie z nimi. Z pozytywnymi emocjami radzimy sobie świetnie i nikt nie musi nas uczyć, jak nad nimi panować, ale w życiu towarzyszą nam i jedne i drugie. Prezentowany zeszyt ćwiczeń pomaga dzieciom uporać się z rozpoznawaniem emocji u siebie i innych, a także z okiełznaniem ich w taki sposób, aby okazywanie emocji nie szkodziło relacjom, samoocenie, nie przedłużało powrotu do równowagi. Ćwiczenia można wykonywać z osobą dorosłą, co pozwoli dorosłemu lepiej zrozumieć świat dziecka.

Książkę poleca Wydawnictwo RM

 

„Gutek i potwory: Pan Flat nadchodzi!” – Jaume Copons

W pokoju Gutka Zawady zamieszkał potwór, który zmienił jego życie. Dotychczas Gutek był normalnym dzieciakiem, który chodził do szkoły i miał bałagan w pokoju, niespecjalnie też lubił się uczyć. Co takiego zmieniło się w jego życiu, odkąd zamieszkał z nim Pan Flat? Nastawienie Gutka do wielu spraw uległo zmianie. Książeczka jest połączeniem tradycyjnej formy tekstu z komiksem. Jej wychowawcze przesłanie ukryte w zabawnych scenkach doceni i rodzic i młody czytelnik.

Książkę poleca Wydawnictwo RM

 

„Król, który zakazał ciemności” – Emily Haworth-Booth

Kiedy król był jeszcze małym księciem, okropnie bał się ciemności. Dlatego, uzyskawszy władzę, całkowicie jej zakazał. Czy to jednak było właściwe posunięcie? A może jednak ciemność była potrzebna i lepszym rozwiązaniem byłoby przestać się jej bać?

Książeczka powstała w ramach projektu ,,Read, Meet, Explore: Becoming European for Beginners”, współfinansowanego przez Unię Europejską, mającego na celu promowanie poprzez literaturę wartości takich jak tolerancja, odwaga poznawania świata i życzliwość.

Książkę poleca Wydawnictwo RM

 

„Frigiel i Fluffy. Początek. Na tropie skarbu” – Nicolas Digard „Frigiel”

Przygody Frigiela i jego psiaka Fluffy’ego to historie, których akcja toczy się w uniwersum Minecrafta. Śledzi je 1,8 miliona subskrybentów na You Tube! W książeczce znajdziemy pełną zwrotów i trzymającą w napięciu opowieść o wielkich zawodach w poszukiwaniu skarbu. Frigiel i jego jedyna przyjaciółka Ophelia postanawiają zawalczyć o diamentowy kilof. Tymczasem znika młodsza siostra ich największego rywala. Wszystkie dzieci jednoczą swoje siły w akcji ratunkowej.

Książkę poleca Wydawnictwo RM

 

„Staś i laboratorium emocji” – Oksana Buśko

OPOWIADANIE DLA DZIECI Z KOMENTARZEM CERTYFIKOWANEJ PSYCHOTERAPEUTKI POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ

„Dlaczego się złoszczę? Jak się zachowuję, gdy czuję złość? Czy to uczucie może całkowicie zniknąć?” – to pytania, które zadaje sobie Staś. Chłopiec szuka odpowiedzi w tajemniczym laboratorium. Pod czujnym okiem badacza sprawdza, kiedy pojawia się złość i jakie reakcje jej towarzyszą. Do dyspozycji ma magiczne księgi oraz probówki pełne dziwnych substancji, ale rozwiązanie zagadki będzie możliwe tylko wtedy, gdy wykona zadanie, dzięki któremu rozpozna zbliżającą się złość i zrozumie swoje zachowanie…
Czy Staś podejmie wyzwanie badacza? I jak właściwie trafił do jego laboratorium? Czy chłopiec pozbędzie się złości? Jeśli chcesz poznać rozwiązanie zagadki, przeczytaj tę książkę.

Drodzy czytelnicy, przyglądając się Stasiowi, będziecie mogli razem z nim odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące złości. Dzięki temu lepiej poznacie tę emocję i przekonacie się, że panowanie nad własnym zachowaniem jest możliwe. Jeśli chcecie spędzić miło czas ze swoimi bliskimi, a jednocześnie zrozumieć, po co nam złość, koniecznie przeczytajcie „Stasia i laboratorium emocji”. Przyjemnej lektury!

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

„Oswoić potwora gniewu” – Holly Forman-Patel

Ponad 50 ćwiczeń, które pomogą: zrozumieć uczucia, zachować spokój, radzić sobie z silnymi emocjami.

Każdy z nas miewa gorsze dni i czasami się gniewa. Nie ma w tym nic złego – wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Tak naprawdę znaczenie ma to, czy nie przejmują one nad nami kontroli, a także sposób, w jaki je wyrażamy.

Książka Oswoić potwora gniewu zawiera ponad pięćdziesiąt wesołych ćwiczeń, które pomagają dzieciom zrozumieć gniew, zaakceptować to uczucie i się z nim uporać. Autorka zabierze twoje dziecko w podróż, podczas której ono:
• wypróbuje różne sposoby radzenia sobie z gniewem, wykonując fantastyczne ćwiczenia oparte między innymi na rysowaniu, myśleniu czy pracy z własnym ciałem;
• dowie się, jak inne dzieci przeżywają gniew i radzą sobie z takimi samymi uczuciami, jakich ono doświadcza;
• odkryje wskazówki, po których rozpozna, kiedy w jego ciele pojawia się gniew, co jest jego przyczyną i jak może go wyładować w bezpieczny sposób.

Ćwiczenia opisane w książce zostały zaczerpnięte z terapii opartych na dowodach naukowych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, praktyka uważności, EMDR czy terapia zabawą. Pomogą one dziecku zrozumieć, że odczuwany przez nie gniew nie jest zły i co może zrobić, by zapanować nad tym uczuciem, zamiast pozwalać, by to potwór gniewu przejmował nad nim władzę.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

„Znikodem i zagadka lęku” – Artur Gębka

Opowiadanie z ćwiczeniami oparte na zasadach terapii ACT.

Życie z lękiem bywa trudne. Uczucie to może zakłócić wizytę u dentysty lub nie pozwolić na udział w szkolnym przedstawieniu. Czasami z jego powodu nie odzywamy się do nowo poznanych osób lub nie możemy się skupić podczas udzielania odpowiedzi w klasie.
Wiele dzieci i rodziców zastanawia się, jak pozbyć się lęku, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ale czy rzeczywiście warto to zrobić? Czy należy walczyć z lękiem?
Na te i wiele innych pytań dotyczących życia z lękiem odpowiada książka „Znikodem i zagadka lęku”. Dowiesz się z niej, jak oswoić to uczucie. Kto wie, może nawet trochę polubisz swój lęk!
Książka opiera się na bardzo przyjaznym dla dzieci i młodzieży modelu terapeutycznym terapii akceptacji i zaangażowania. Pomaga on rozwijać umiejętność akceptowania własnych uczuć i doświadczeń, jak również wspiera działania zgodne z zainteresowaniami i potrzebami dziecka. Pozwala to młodemu czytelnikowi odzyskać wiarę w siebie i zaakceptować napotykane trudności.
Zapraszam do wspólnej przygody w towarzystwie Znikodema i jego rodziny. Książka pomoże dzieciom i rodzicom zbudować przyjazną relację z własnym lękiem, która jest niezwykle ważna dla satysfakcjonującego życia.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

„Smutek, którego nikt nie chciał” – Artur Gębka

Opowiadanie z ćwiczeniami oparte na zasadach terapii ACT.

Z jakiego powodu czujemy smutek?
Czy odwiedziny smutku oznaczają coś złego?
Co sprawia, że smutek nie chce odejść?

Ośmioletni Tymon zadaje sobie szereg podobnych pytań. Chłopiec prowadzi nietypowe śledztwo. Do jego domu zakradło się tajemnicze Małe Coś, którego wszyscy za wszelką cenę chcą się pozbyć. Bliscy Tymona stosują wiele różnych sposobów z nadzieją, że to pozwoli im osiągnąć spokój i znaleźć szczęście. Z czasem jednak zaczynają odkrywać, że do dobrego samopoczucia może prowadzić zupełnie inna droga, niż im się z początku wydawało…

Książka uczy, w jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji.

„Smutek, którego nikt nie chciał” opiera się na założeniach przyjaznego dla dzieci i młodzieży modelu terapeutycznego, jakim jest terapia akceptacji i zaangażowania. Zawiera opowiadanie o Tymonie i jego rodzinie oraz część ćwiczeniową, pomagającą w sposób praktyczny oswoić emocję smutku.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

„Powiedz komuś” – Elżbieta Zubrzycka

Oto książka o bezpieczeństwie dziecka.
Jej zadaniem jest ostrzegać dzieci przed zagrożeniami w taki sposób, by nie straszyć ich otaczającym światem.

Dziecko jest bezpieczne, gdy potrafi rozpoznać niedopuszczalne zachowanie i nawet zachęcane do milczenia – umie zareagować: natychmiast POWIEDZIEĆ O NIM KOMUŚ, komu ufa, by otrzymać potrzebną ochronę.

Dzięki lekturze tej książki mali czytelnicy nauczą się – na konkretnych przykładach- czym jest szacunek do świata, ludzi, dzieci i własnego ciała. Dowiedzą się, jak wolno postępować, a jak nie należy. W trakcie wspólnego czytania dzieci w magiczny sposób się otwierają i zaczynają mówić na tematy, których dotąd nie poruszały. Może się okazać, że ich błędne poglądy wymagają sprostowania lub że w ich otoczeniu są kłopoty, którym można jeszcze zapobiec.

Zabawy/scenariusze lekcji zawarte przed każdą z 4 części książki i na jej końcu pomagają dziecku odkrywać własną wartość, uważność na ludzi i dobro w otaczającym je świecie. Ugruntowują pozytywny stosunek do siebie, innych ludzi, świata i przyszłości, a to podstawa rozwoju szczęśliwego dziecka.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

LOL Surprise OMG. Ekstrahit

Najnowszy dwumiesięcznik dla wielbicielek kultowych laleczek – niespodzianek. Magazyn „L.O.L. Surprise! O.M.G.” 2/22 to kolorowe czasopismo poświęcone tajnikom branży filmowej.
W każdym numerze czytelniczki znajdą wyjątkowe plakaty kinowe, zagadki, ciekawostki i kolorowanki, a na wszystkie fanki fenomenalnych laleczek czekają pomysły na czaderskie rekwizyty oraz quizy, przepisy na smakołyki i gry. Do wydania dołączony jest prezent – niespodzianka. Magazyn skierowany do dzieci powyżej 6. roku życia.

W tym numerze:
Poznaj LOL: DIVA
Gwiezdny blask: Zabłyśnij przy pomocy OMG
Przepiękna kreacja: Strój dla Neonlicious
Magia kina: Pomysł na Twój własny film
Zrób to sama: Filmowa zawieszka na drzwi

Czasopismo poleca Wydawnictwo Egmont

 

Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów

Najnowsza książka autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej to opowieść sensacyjno-detektywistyczna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Główni bohaterowie, ciekawski Tymoteusz i ospały Fryderyk, dowiadują się przypadkowo o planach kradzieży pewnego słynnego obrazu z jednego z londyńskich muzeów. Dzięki pomocy wuja Ignacego i szczura MacDonalda, emerytowanego szefa Tajnej Policji Zwierzęcej, rozszyfrowują, które dzieło sztuki ma zostać skradzione, po czym wszelkimi sposobami starają się przeszkodzić złoczyńcom w realizacji zadania.

Fabułę pełną ciepłego humoru i zaskakujących zwrotów akcji znakomicie zilustrowała Joanna Gębal. Lektura nie tylko gwarantuje doskonałą rozrywkę całej rodzinie, lecz także umożliwia najmłodszym czytelnikom pierwsze spotkanie z reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej.

Książkę poleca Wydawnictwo Bosz

 

O kotku, który bał się wszystkiego – Éric-Emmanuel Schmitt

O kotku, który bał się wszystkiego to opowieść o odwadze jako przezwyciężaniu strachu. Otwiera ona wspaniale ilustrowaną serię dla dzieci Sowie Opowieści.

Jak pokonać strach i wykazać się odwagą, prawdziwą odwagą, nie lekkomyślną brawurą?

Autorem książki O kotku, który bał się wszystkiego jest Éric-Emmanuel Schmitt, francuski pisarz, autor m.in. słynnej książki Oskar i pani Róża. Za ilustracje odpowiada Barbara Brun. Przewodnikiem serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości. Zachęca ona młodych odbiorców do stawiania ważnych pytań i samodzielnego myślenia.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina!

 

 

Zobacz również:

1. Recenzje książek – sprawdź, co warto przeczytać!
2. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka
3. Konkursy z nagrodami

 






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz