Likopen na mocne kości

23 maja 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Likopen w diecie może mieć dobroczynny wpływ na zmniejszenie zagrożenia osteoporozą poprzez redukcję stresu oksydacyjnego i obniżenie poziomu markerów obrotu kostnego u kobiet po menopauzie . U kobiet tych likopen w diecie znacznie podwyższa ogólną gęstość kości całego układu kostnego, natomiast gęstość kości w lędźwiowej części kręgosłupa pozytywnie zależy od ilości beta-karotenu w diecie. Zarówno działanie likopenu, jak i beta-karotenu, jest niezależne od ilości retinolu w diecie .

Te korzystne zmiany w układzie kostnym są bezpośrednio zależne od poziomu likopenu w organizmie, jako że poziom likopenu w surowicy kobiet po menopauzie, u których rozwinęła się osteoporoza, jest znacznie niższy niż normalnie . U mężczyzn zarówno gęstość kości całego układu kostnego, jak i gęstość kości w kręgosłupie lędźwiowym są pozytywnie związane ze spożywaniem likopenu. Badania laboratoryjne wykazały, że likopen znacznie wzmaga proliferację i różnicowanie osteoblastów, komórek odpowiedzialnych za tworzenie się kości, natomiast hamuje podstawową oraz stymulowaną przez hormon przytarczyczny resorpcję minerałów przez osteoklasty i tworzenie się wielojądrowych osteoklastów oraz osteoklastów produkujących ROS. U zwierząt z eksperymentalną osteoporozą (po usunięciu jajników) podawanie napojów wzbogaconych w likopen powoduje wzrost gęstości kości w porównaniu ze zwierzętami kontrolnymi.

na podstawie: www.lycolife.pl

Pierwszy na świecie napój zawierający skoncentrowany likopen (silny przeciwutleniacz chroniący organizm przed rozwojem nowotworów) uzyskany z pomidorów robi obecnie wielką furorę wśród zwolenników zdrowego żywienia.

Skład: Napój likopenowy LycoLife produkowany jest z naturalnych surowców na bazie wody głębinowej z dodatkiem koncentratu likopenu uzyskanego z pomidorów polskiej hodowli. Nie posiada on w swym składzie dodatku cukru białego, żadnych środków konserwujących, słodzików, sztucznych barwników czy soli. Zawiera cukier naturalnie występujący w owocach. D

 

Zobacz również:

  1. Gdy brakuje żelaza- czyli jak nie dać się anemii
  2. Warto jeść pomidory!
  3. Faszerowane pomidory na ciepło
  4. Nadziewane pomidory jako zimne przekąski

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz