Letnie przesuszenie skóry

25 czerwca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W okresie letnim nasza skóra jest najbardziej narażona na uszkodzenia wynikające z wpływu środowiska naturalnego ponieważ wtedy najbardziej ją odsłaniamy i eksponujemy. Jest wiele powodów przesuszenia skóry w okresie letnim.

Po pierwsze – aura czyli przyroda

Lato to czas intensywnej aktywności słońca i związanej z nim wysokiej temperatury niekiedy przeplatanej znacznymi jej skokami. Ciepłe powietrze szczególnie w długim okresie powoduje przesuszenie naskórka, przyczyniając się do pojawienia się szorstkości skóry. Sucha skóra traci naturalne właściwości warstwy ochronnej naskórka, przez co jest bardziej narażona na negatywne zewnętrzne bodźce. Jednymi z nich są promienie słoneczne, które są ważne dla życia każdego ziemskiego organizmu, ale niestety są również źródłem szkodliwych promieni ultrafioletowych UV. W zależności od zakresu oddziaływania fal świetlnych wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego – UVA, UVB i UVC. Odpowiadają one m.in. za:

– oparzenia i rumień
– przebarwienia posłoneczne
– zmarszczki
– fotostarzenie skóry
– teleangiektazje czyli rozszerzanie się naczynek krwionośnych
– zmiany nowotworowe np. czerniak.

Po drugie – cywilizacja

W wyniku rozwoju człowiek udoskonalił i wciąż ulepsza najbliższe otocznie, w którym żyje na co dzień. Niektóre z rozwiązań, które stały się jego sprzymierzeńcem i poprawiły komfort życia, jednocześnie zaczęły być poważnym problemem. Codziennie przebywamy w zamkniętych pomieszczenia czy to w ramach wakacyjnego pobytu w hotelu, czy w biurze albo po prostu we własnym domu. Klimatyzacja, sztuczne światło, twarda woda, ale też zanieczyszczenia komunikacyjne również wpływają niekorzystnie na skórę. Poszarzała i wysuszona cera przestaje prawidłowo funkcjonować i wygląda mniej atrakcyjnie.

Jak prawidłowo dbać o skórę w okresie letnim?

Każdego dnia należy odpowiednio pielęgnować skórę indywidualnie do jej potrzeb. W okresie letnim a szczególnie po kończącym się lecie należy zadbać o nią bardziej efektywnie. W związku z tym, że skóra po lecie jest przesuszona, czasami szorstka w dotyku,  pojawić się mogą przebarwienia posłoneczne, nasza pielęgnacja powinna skupić się na następujących czynnościach:

• peeling – mechaniczny skóry, czyli złuszczenie martwych komórek, dzięki czemu doprowadzamy do samoregeneracji naskórka jego wygładzenia a w efekcie poprawia się koloryt skóry. Należy jednak pamiętać, że taka forma peelingu jest dość inwazyjna dla samej skóry. Dlatego najlepsze są te, które poza drobinkami ściernymi np. z pestek moreli czy ryżu, są bogate w substancje nawilżające i natłuszczające jak na przykład naturalne oleje roślinne przykładowo olej z oliwek. Skóra po takim kosmetyku jest aksamitnie gładka, doskonale nawilżona i nabiera atrakcyjnego wyglądu.
Jednak stosowanie peelingów wynika nie tylko ze względu na konieczność wygładzania powierzchni wysuszonej skóry. W okresie letnim gruczoły skóry pracują wyjątkowo intensywnie, jeśli chcemy w sposób delikatny ale skuteczny pozbyć się zalegającego sebum z gruczołów łojowych regularnie stosujmy peelingi enzymatyczne, które zdecydowanie są łagodniejszą formą i mogą być jednocześnie stosowane zamiast mechanicznych.  Oczyszczają gruczoły łojowe skóry z zalegającego sebum, delikatnie wygładzają naskórek i przeciwdziałają powstawaniu grudek i zaskórników. W okresie letnim, szczególnie cery mieszane i przetłuszczające się, powinny stosować peelingi enzymatyczne 2 – 3 razy w tygodniu. Najskuteczniejsze są te oparte na kompleksie enzymatycznych białek ze ścian komórkowych drożdży lub na keratolinie. Jeśli po lecie zaobserwujemy miejscową zmianę kolorytu, która w przyszłości może przekształcić się w przebarwienie posłoneczne, należy udać się do gabinetu kosmetycznego  w celu wykonania zabiegu wyrównującego koloryt skóry np. na bazie kwasu migdałowego. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy rozjaśniać przebarwienia tym szybciej ustąpią, niestety bardzo rzadko mają tendencję do samoistnego ustępowania, a po każdym lecie stają się ciemniejsze i bardziej rozległe.

• nawilżenie i regeneracja  – czyli naprawa uszkodzonych komórek skóry i wzmocnienie naturalnego płaszcza hydrolipidowego.
Stosujmy kosmetyki silnie nawilżające i regenerujące. Do tej grupy zaliczają się nie tylko kremy, ale bardzo ważną rolę odgrywają tu preparaty typu serum. Należy je stosować co noc pod krem, a także na dzień pod krem z filtrem przeciwsłonecznym. W kosmetykach szukajmy kwasu hialuronowego, gliceryny, d-pantenolu, allantoiny, szczególnie ważne przy podrażnieniach i oparzeniach słonecznych. Pomocne będą również antyoksydanty, zwłaszcza witaminy C i E – przeciwutleniacze, chroniące nas przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia, jak również algi, ekstrakty roślinne z białej i zielonej herbaty, dzikiego jamu, fitoestrogeny soi. Ważną rolę odgrywają składniki natłuszczające, takie jak masło Shea, wosk pszczeli, kiełki pszenicy.
W okresie letnim, a także po nim, warto pamiętać o tym, że możemy skorzystać z oferty gabinetów kosmetycznych. Dysponują one szerokim wachlarzem zabiegów dopasowanych do indywidualnych potrzeb skóry. Fachowe oko specjalisty pomoże ocenić stan naszej cery i jednocześnie dobrać odpowiedni program pielęgnacyjny. Firma BANDI, producent profesjonalnych kosmetyków oraz twórca autorskich zabiegów kosmetycznych, kładzie szczególny nacisk na właściwą ocenę stanu skóry, która pozwala odpowiednio ukierunkować działania kosmetyczne. BANDI oferuje swoim klientom również preparaty do pielęgnacji domowej. Szeroka lista kosmetyków detalicznych zawiera preparaty, które pomogą zregenerować zmęczoną latem cerę. Wśród nich są kosmetyki z serii intensywnie nawilżającej HYDRO CARE, z serii do cery wrażliwej DELICATE CARE czy dla cery dojrzałej FITO CARE.

Aneta Dziecięlewska
Kosmetolog/szkoleniowiec
BANDI



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Letnie przesuszenie skóry

  1. avatar ofelia112 pisze:

    A ja tak lubię kąpiele słoneczne!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺