Leczenie cukrzycy w ciąży

19 kwietnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czy jeżeli masz cukrzyce w czasie ciąży musisz bać się o zdrowie swoje i swojego nienarodzonego dziecka? Nie, ale tylko jeżeli odpowiedni zaplanujesz ciąże i przez 9 miesięcy będziesz pod stałą opieką zespołu specjalistów.

Zdarza się jednak, że ciąża jest zaskoczeniem – radosnym wydarzeniem, ale nie planowanym. W takiej sytuacji, aby uniknąć powikłań i narażanie zdrowia należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem diabetologiem i ginekologiem. Pod ich kontrolą powinnaś być przez cały czas trwania ciąży, a także wprowadzić wszystkie niezbędne zmiany w sposobie leczenia. W Polsce jest kilka ośrodków diabetologicznych i ginekologiczno–położniczych zajmujących się prowadzeniem ciąży u kobiet z cukrzycą. Ich aktualny spis możesz znaleźć na stronie Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Podstawą w leczeniu cukrzycy w czasie ciąży jest wyrównanie metaboliczne na poziomie normoglikemii. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu właściwego leczenia, a także przestrzegając zaleceń dotyczących samokontroli, diety i aktywności fizycznej.

Jeżeli przed zajściem w ciążę chorowałaś na cukrzycę (typu 1 i 2) powinnaś być leczona intensywną insulinoterapią. W takich sytuacjach zalecane jest również stosowanie osobistych pomp insulinowych – zobacz gdzie możesz wypożyczyć pompę insulinową będąc w ciąży. Spośród wszystkich metod leczenia cukrzycy w czasie ciąży działanie pompy insulinowej daje efekt najbardziej zbliżony do funkcjonowania zdrowej trzustki. Stosowanie pompy jest szczególnie istotne u kobiet, które w czasie ciąży mają nudności i zaburzenia łaknienia. Istotne jest, aby terapia pompowa została wprowadzona jak najwcześniej, bo szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży trudno jest przewidzieć wielkość i zawartość kaloryczną posiłku.

Jeżeli do tej pory byłaś leczona jedynie za pomocą diety i aktywności fizycznej, a w czasie ciąży Twoje cukry bardzo się wahają i ciężko jest je ustabilizować lekarz może zastosować insulinoterapie. Twój lekarz diabetolog powinien ustalić dzienne dawki insuliny i częstotliwość ich podawania. Typowy schemat intensywnej insulinoterapii stosowanej u kobiet w ciąży to 4-5 wstrzyknięć insuliny szybko działającej przed posiłkami oraz insulina o wydłużonym działaniu wieczorem, a w uzasadnionych przypadkach również rano.

Zdarza się również, że w czasie ciąży występuje, tak zwana, cukrzyca ciążowa. Sposób leczenia cukrzycy ciążowej w dużym stopniu zależy od wyników pomiaru glikemii. W leczeniu cukrzycy ciążowej stosuje się głównie dietę, która zapewnia odpowiednią podaż składników odżywczych i kalorii, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości glukozy we krwi.
Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też powinnaś być pod stałą kontrolą lekarza diabetologa, który w porozumieniu z dietetykiem ustali zindywidualizowaną dietę uwzględniającą Twój wzrost i masę ciała.

Przy cukrzycy ciążowej zdarza się również konieczność zastosowania insulinoterapi. Jest to konieczne w momencie, gdy nie udaje się uzyskać prawidłowych glikemii na czczo lub po posiłku przy pomocy samej diety i aktywności fizycznej. W takim przypadku lekarz może wprowadzić do leczenia insulinę w określonych dawkach. W przypadku cukrzycy ciążowej nie stosuje się jednak pomp insulinowych.

Cukrzyca jest nazywana chorobą XXI wieku. Jest groźna, ale tylko w momencie, gdy nie jest odpowiednio leczona. Dzisiejsza technologia dostarcza nam wiele udogodnień również w zakresie leczenia cukrzycy. Jeżeli, więc masz cukrzycę i marzysz o dziecku skonsultuj się ze swoim lekarzem diabetologiem – ona pomoże Ci w ustawieniu leczenia tak, aby choroba nie zagrażała zdrowiu Twojemu i Twojego dziecka.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz