Łagów atrakcje perły ziemi lubuskiej

29 czerwca 2021, dodał: Debora Cichońska
Artykuł zewnętrzny

Chcesz wybrać się na wakacje w Polsce? Zobaczyć coś innego niż Mazury lub polskie morze? Koniecznie wybierz się do Łagowa – niezwykle urokliwej, małej miejscowości nazywanej perłą województwa lubuskiego. Łagów położony jest pomiędzy dwoma rozlewającymi się tutaj jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim (Ciecz). Wody obu zbiorników niemal wlewają się na uliczki miasta, tworząc niesamowity klimat.

Miejsce idealnie sprawdzi się na wypoczynek, zarówno ten leniwy jak i aktywny. W Łagowie można spędzać czas na plaży, pływać w niezwykle czystej wodzie, zjeść w dobrej restauracji. Znajdują się tam również liczne szlaki piesze, nordic walking. Poza tym można też uprawiać sporty wodne, nurkować czy wykupić rejs statkiem. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Łagów leży na obszarze Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Mikroskopijne, zabytkowe centrum zachowało swój gotycki charakter. Wzdłuż głównej ulicy ciągnie się zabytkowa zabudowa. Największą atrakcją z pewnością jest warowny Zamek Joannitów, którego dostojna wieża góruje nad miastem, będąc doskonałym punktem orientacyjnym. Krajobraz okolic jest niezwykle urozmaicony, sporo tu wzgórz morenowych, głębokich jezior o krystalicznej wodzie i gęstych bukowych lasów. Ze szczytu wieży rozciąga się fantastyczna panorama Łagowa i przede wszystkim jezior – Łagowskiego i Trześniowskiego, szczelnie otoczonych przez zalesione wzgórza. Widać stąd również dobrze zachowane grodzisko na Sokolej Górze.

Zamek Joannitów

Zamek stoi przy ulicy Kościuszki 3. Budowla ma cztery skrzydła zamykające wewnętrzny dziedziniec i 35-metrową ceglaną wieżę. Zamek otaczają gotyckie mury obronne. Na wewnętrzny dziedziniec, gdzie odbywają się łagowskie imprezy, wchodzi się przez o XVIII-wieczną sień schodową. Rośnie przy niej pomnikowy dąb. Sklepienia krzyżowo-żebrowe w gotyckiej sali na parterze, wspiera jeden filar. Salę rycerską ze stiukowymi dekoracjami zdobi barokowy kominek. Podgrodzie zamku tworzy niewielka uliczka z bramami na obu końcach. W parku krajobrazowym gdzie utworzono rezerwat „Buczyna Łagowska” można dostrzec pozostałości fortyfikacji.

Obecnie w zamku mieści się  hotel i restauracja. Do zwiedzania udostępniona jest wieża zamkowa, oferując śliczne widoki na jeziora.

Jezioro Łagowskie

Przy ulicy Zamkowej rozlewa się malownicze jezioro Łagowskie, znajdujące się po południowej stronie zamku. Można tam wypożyczyć sprzęt wodny. Jest to najczęściej odwiedzane przez turystów jezioro w Łagowie.

Łagowski Park Krajobrazowy

To  malowniczy obszar objęty ochroną, który pozwala odpocząć od zgiełku miasta, roztacza się na północ od miasta, otaczając całe jezioro Ciecz (Trześniowskie) i dodatkowo przyległe tereny zielone.

Lubuskie Lato Filmowe

 

Festiwal odbywa się w Łagowie co roku. Główną nagrodą jest Złote Grono. Do Łagowa zjeżdżają na ten czas autorzy filmów, aktorzy i krytycy filmowi, którzy uczestniczą w seminariach oraz w dyskusjach z publicznością. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 29.08. – 05.09.

 

 

Łagów przyciąga latem sporo turystów, są tam dostępne liczne noclegi, w różnym standardzie- hotele, pola namiotowe czy domki letniskowe.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie właściwości ma owoc granatu?…
Owoc granatu jest bogatym źródłem polifenoli. To tanina i flawonoidy - bardzo silne antyutleniacze,...
Jak wykorzystać sok po kiszonych og…
Woda po ogórkach kiszonych można wykorzystać do zup, sosów i mięs. Można...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wiadomo, że aby szybko urosły w tunelu foliowym czy szklarni, są faszerowane chemią...
Podwyżki opłat sanatoryjnych
Co to za opłaty, 200-300 zł za kilkanaście dni wczasów? Często nie jeżdżą...