Kwas salicylowy w walce z trądzikiem

3 września 2012, dodał: rudzielec1984
Artykuł zewnętrzny

Kwas salicylowy to kwas zaliczany do grupy beta- hydroksylowych (BHA) i od lat stosowany jest w kuracjach dermatologicznych  oraz zabiegach kosmetycznych.  Leczenie tym kwasem wykazuje  silne działanie:

-komedolityczne (przeciwzaskórnikowe)

– bakteriostatyczne

– przeciwgrzybicze

-przeciwzapalne

– złuszczające

-pobudzające regenerację komórek ,

dlatego też zabiegi z kwasami są w szczególności zalecane osobom z:

-bliznami

-przebarwieniami

-nadmiernym wydzielaniem sebum

-zanieczyszczeniem skóry

-wypryskami

-przewlekłym trądzikiem

-przebarwieniami, plamami

Dlaczego w kuracji antytrądzikowej   warto zastosować terapie kwasem salicylowym ?

Każda osoba  cierpiąca na trądzik lub nadmierne przetłuszczanie się skóry wie, jaki problem stanowią rozszerzone pory, w których często gromadzi się pot, łój, bakterie oraz martwy naskórek, co może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych skóry oraz zaskórników. Rozszerzone pory bardzo ciężko dogłębnie oczyścić, a kwas salicylowy bardzo dobrze sprawuje się w tej roli, wnikając w głąb porów i oczyszczając  je. Kiedy natomiast dojdzie już do powstania stanów zapalnych skóry i pojawią się wypryski, kwas salicylowy można zastosować jako środek bakteriobójczy oraz przyspieszający gojenie ran. Maseczki z użyciem tego kwasy w bardzo krótkim czasie dają pożądane efekty w postaci bledszych i mniej widocznych przebarwień oraz blizn.

Kwas salicylowy należy również docenić za fakt, że przyspiesza odnowę i regeneracje komórek, dzięki czemu skóra szybciej odzyskuje blask i zdrowy wygląd.

Większość pacjentów cierpiących na rozszerzone pory czy trądzik skarży się również na zbyt duże przetłuszczanie się skóry, co powoduje nieestetyczne świecenie się na twarzy. Nie możemy zupełnie pozbyć się wydzielanego sebum, gdyż jest ono potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry , ale możemy znacznie obniżyć poziom jego wydzielania  poprzez zastosowanie  zabiegów również z kwasem salicylowym.

Współczesna dermatologia, dla osiągnięci lepszych rezultatów leczenia trądziku, pozwala na łącznie w terapii kwasu salicylowego z innymi kwasami np. glikolowym lub azelainowym.

Czy w takim razie każdy może poddać się terapii kwasem salicylowym?

Niestety nie.  Nie można zastosować kuracji kwasami  w przypadku:

-alergii skórnych

-ciąży lub laktacji

-przewlekłych i ciężkich infekcji skórnych

-opryszczki

-nadwrażliwości na kwas salicylowy

Czy kwas salicylowy występuje w żywności?

Owszem. Największą jego ilość możemy znaleźć w :

-warzywach: pieczarkach, pomidorach, cykorii

-owocach: jagodach, jeżynach, morelach, rodzynkach

-przyprawach: kminku, oregano, kurkumie, tymianku

Czy zabiegi z kwasem salicylowym możemy stosować w domowym zaciszu?

Generalnie tak, choć trzeba wziąć pod uwagę, że zabiegi w salonach kosmetycznych są wykonywane przez wykwalifikowany personel i mogą przynosić lepsze rezultaty. Najczęściej stosowanym zabiegiem domowym jest maseczka z Aspiryny, która zawiera pochodną kwasu salicylowego, a mianowicie kwas acytylosalicylowy.

Przepis:

Ok. 3 tabletki Aspiryny zalewamy wodą w celu roztopienia (spulchnienia), dodajemy odrobinę jogurtu naturalnego lub maślanki i nakładamy na twarz na ok 15 min. Zaleca się stosowanie maseczki na wieczór, gdyż może ona delikatnie podrażnić naszą skórę. Należy pamiętać, że w przypadku stosowania  jakichkolwiek kwasów należy używać kremów z wysokim filtrem UVA i UVB!



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Kwas salicylowy w walce z trądzikiem

  1. avatar Aleksandra pisze:

    Kwas salicylowy jest o wiele łagodniejszy i w znacznie mniejszym stopniu wywołuje podrażnienia niż kwasy AHA. Jednocześnie jest bardzo ceniony za właściwości przeciwzapalne, co wpływa na przyśpieszenie gojenia podrażnień oraz innych zmian skórnych. Kwas salicylowy wnika aż do mieszków włosowo-łojowych, aby tam działać bakteriobójczo. Działa oczyszczająco, usuwa wszelkie zanieczyszczenia, w tym także zaskórniki. Dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku cery z trądzikiem, także zaskórnikowym. Oczyszcza, zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Usuwa martwe, zrogowaciałe komórki naskórka, co także wpływa na redukcję powstawania wyprysków. Ponadto wyrównuje strukturę skóry, dzięki czemu wpływa na zmniejszenie blizn potrądzikowych.

  2. avatar Figula pisze:

    Jeśli o mnie chodzi to mi pomógł już przy okropnych zaskórnikach, mniej ich i mniej widoczne, z czego się cieszę, a niedawno zaczęłam go używać. Ale pryszczy mi więcej ostatnio wyskoczyło, jednak może to przez oczyszczanie się skóry, albo przez okres, który mam już za sobą, ciężko mi tutaj stwierdzić, teraz już powoli schodzą…

  3. avatar kasia7xd pisze:

    Kwas salicylowy niestety nie sprawdza się u każdego. U wielu może pogorszyć stan skóry.

Dodaj komentarz