Kiedy stosuje się preparaty moczopędne?

24 września 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Preparaty moczopędne przepisywane są często przy nadciśnieniu tętniczym. Mogą być to tzw. diuretyki przepisywane na receptę przez lekarza lub też środki moczopędne bez recepty. Stosuje się je także przy kamicy nerkowej, a także w sytuacjach, gdy wskazane jest szybsze pozbycie się toksyn z organizmu. Dowiedz się, w jakich sytuacjach przyjmuje się preparaty moczopędne i jak one działają.

Preparaty moczopędne − jak działają?

Preparaty moczopędne mają przede wszystkim wzmagać wydalanie moczu. Ale w jakim celu? Wraz z moczem, usuwasz z organizmu elektrolity, a co za tym idzie – sól. Preparaty moczopędne najczęściej wpływają na pracę nefronu (części nerki), jednak mogą działać z różną siłą na pacjenta. Dlatego o stosowaniu leków moczopędnych zawsze powinien zadecydować lekarz po wcześniejszym zbadaniu pacjenta. Pamiętaj, że diuretyki (czyli po prostu środki moczopędne) mogą wywoływać skutki niepożądane.

Najsilniej działają diuretyki pętlowe, które odpowiadają za najszybsze wydalanie sodu z organizmu. Jest to ważne zwłaszcza przy leczeniu nadciśnienia. Innymi lekami moczopędnymi są tzw. pochodne sulfonamidowe – to także rodzaje diuretyków pętlowych. Jednak nie zawsze są zalecane w leczeniu długoterminowym. Przykładem substancji aktywnej w pochodnych sulfonamidowych jest Furosemidum.

Warto wiedzieć, że przy leczeniu nadciśnienia najczęściej stosuje się jednak leki triazydowe. Leki te mogą jednak zaburzać gospodarkę wodno-elektrolitową w Twoim organizmie. Innymi rodzajami leków są leki osmotyczne, leki oszczędzające potas, a także inhibitory anhydrazy węglanowej.

Leki moczopędne − bez recepty i przepisane przez lekarza

Po leki moczopędne sięga się zawsze z polecenia lekarza. Jednak moczopędnie mogą także działać niektóre zioła i napary z nich przygotowane. Mają one znacznie słabsze działanie, jednak – stosowane z umiarem – są bezpieczne dla zdrowia. Zawsze jednak należy przestrzegać przepisanego na opakowaniu dawkowania.

Tabletki moczopędne bez recepty to najczęściej preparaty ziołowe. Ze względu na to, że gospodarka wodno-elektrolitowa to bardzo delikatny temat, dawka leków moczopędnych zawsze powinna być dobrana przez lekarza prowadzącego.

Preparaty moczopędne w formie ziołowej mogą zawierać pokrzywę, korzeń mniszka lekarskiego, owoc opuncji figowej, żurawinę, skrzyp polny czy czarny bez. Zioła, najczęściej w formie herbaty do zaparzania, pomagają zwłaszcza przy tzw. zatrzymaniu wody w organizmie, przy obrzękach, uczuciu ciężkich nóg czy też jako suplement diety odchudzającej. Zioła te pomagają też oczyścić organizm.

Preparaty moczopędne − kiedy się je stosuje?

Preparaty moczopędne, szczególnie te stosowane z przepisu lekarza, stosuje się najczęściej przy problemach z nadciśnieniem tętniczym. Często lekarz może dobrać Ci odpowiednie leki moczopędne, żeby uzupełnić kurację lekami przeciwnadciśnieniowymi. Leki moczopędne przepisuje się także często osobom starszym, które mają problem z oddawaniem moczu naturalnie.

Preparaty moczopędne mogą też wspomagać leczenie niewydolności serca czy leczenie po zawale serca. Oczywiście, mają też swoje zadanie przy niewydolności nerek. W tym przypadku najważniejsze jest usuwanie z organizmu nadmiaru soli, która podnosi ciśnienie krwi.

Innym zadaniem leków moczopędnych jest oczyszczanie organizmu. Dlatego delikatne zioła moczopędne można stosować przy detoksie, przy zatruciach pokarmowych, a także przy odchudzaniu i usuwaniu wody z organizmu. Napary z pokrzywy stosuje się np. przy redukcji obrzęków nóg. Preparaty moczopędne dostępne są pod linkiem: https://drmax.pl/kategorie/uklad-moczowo-plciowy/preparaty-moczopedne.

Leki i preparaty moczopędne – o tym pamiętaj

Leki moczopędne powinien zapisać lekarz i rzadko dostępne są bez recepty. Jednak preparaty moczopędne na bazie wyciągów z ziół dostaniesz od ręki w każdej aptece. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie preparat – lub zalecone przez lekarza leki moczopędne bez recepty – możesz kupić taniej w aptece internetowej.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz