Kącik porad: czytelnicy pytają – eksperci odpowiadają! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kącik porad: czytelnicy pytają – eksperci odpowiadają!

19 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nasi eksperci odpowiedzą na każde pytanie z następujących dziedzin: zdrowie, uroda, ekologia, moda, kulinaria. Postaramy się odpowiedzieć rzetelnie na Wasze pytanie – najszybciej jak to możliwe, ale liczymy na Waszą cierpliwość.

W gronie naszych ekspertów znajdują się dietetycy, specjaliści z zakresu medycyny estetycznej, służby zdrowia, blogerzy, szefowie kuchni i przedstawiciele farmacji oraz pasjonaci i znawcy powyższych dziedzin. Na niektóre pytania odpowiadamy bezpośrednio na maila (te bardziej osobiste) a te mogące przydać się szerokiemu gronu czytelników prezentujemy na stronie.

Pytania można zadawać wysyłając wiadomość na adres: [email protected] z dopiskiem PYTANIE

Pytania naszych czytelników

 

Radosław: Czy nici dentystycznych należy używać przed czy po szczotkowaniu zębów?

Odpowiada dr n.med. Mariusz Kochanowski z Neo Dentica Klinika Stomatologiczna – Medycyna Estetyczna w Łodzi

W odpowiedzi na Państwa zapytanie sugerujemy wykorzystywać nitki dentystyczne przed myciem jak i po umyciu zębów.

Bardzo ważny jest sam sposób nitkowania, czego można nauczyć się na przykład podczas profesjonalnego instruktażu przeprowadzanego przez higienistki stomatologiczne. Istotne jest, aby nie doprowadzić do uszkodzenia brodawki dziąsłowej co może prowadzić do krwawienia.

Bardzo wygodne w użyciu są również szczoteczki międzyzębowe tzw. pikstery , które w zależności od przestrzeni jakie pacjent posiada , można dobrać wielkość indywidualnie . Pamiętając o prawidłowej higienie, warto korzystać również z płynów do płukania czy irygatorów.

 

Izabela: Jakie są najskuteczniejsze formy depilacji?

 

_dsc8958Odpowiada ekspert dr Marek Janisz z Kliniki Korona

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) to nic innego, jak trwałe pozbywanie się włosków wraz z mieszkiem ze wszystkich części ciała. Ich usuwanie – jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą lasera. W odczuciu niektórych osób zabieg może być bolesny lub całkowicie bezbolesny, w zależności od wrażliwości skóry jak i innych cech indywidualnych.Depilacja laserowa na najskuteczniejszym laserze diodowym LIGHTSHEER (laserowe usuwanie owłosienia)

Laser LightSheer amerykanskiej firmy COHERENT-LUMENIS jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń do usuwania zbędnego owłosienia.
Laserowe usuwanie włosków jest zabiegiem powierzchownym. Polega na wnikaniu odpowiedniej wiązki światła do melaniny – naturalnego pigmentu występującego w cebulkach włosów, który warunkuje ich wzrost.

Komórki mieszka dzięki przepływającej energii osiągają odpowiednią temperaturę, która powoduje ich spalenie. Jasne włosy, które zawierają mniej barwnika nie pochłaniają tyle samo promieni laserowych, co włosy ciemne. W związku z tym efekt końcowy może nie być do końca satysfakcjonujący. Jedna aplikacja światła usuwa kilkadziesiąt włosków na powierzchni o średnicy 9 mm. Cały zabieg odbywa się partiami. Trwa od 20 minut do 3 godzin (w zależności od tego, na depilację jakiej części ciała się zdecydujemy). Jednak niezależnie od poświęconego czasu, epilacja gwarantuje zadowolenie nawet na parę lat.
Aby rezultaty depilacji laserowej Cię satysfakcjonowały, zabieg należy rozłożyć na kilka etapów (minimum 3-4 zabiegi). Musisz pamiętać, że promień lasera działa tylko na włoski w fazie wzrostu (anagenu). Dlatego należy dać czas tym, które są w fazie spoczynku (telogenu).

Aleksandra W: Może wiecie jak uporać się z anemią?

 

Odpowiada   ekspert Hasco-Lek – Joanna Surówka

Anemia jest jednostką chorobową, dlatego należy skonsultować się z lekarzem i działać zgodnie z jego zaleceniami. Wizyta u lekarza pozwoli zdiagnozować przyczynę niedokrwistości, którą może być m.in. niedobór żelaza w codziennej diecie lub zwiększone zapotrzebowanie na ten makroelement. W takich sytuacjach pomocna może być suplementacja.

Żelazo jest jednym z pierwiastków, niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego należy zadbać o jego prawidłowy poziom w organizmie i nie dopuścić do niedoborów. Poza odpowiednią dietą, istotna jest suplementacja w żelazo o wysokiej biodostępności, które będzie dobrze się wchłaniać, a przy tym nie spowoduje takich objawów ubocznych jak bóle brzucha, nudności czy zaburzenie wypróżniania. Jednym z preparatów łączących te zalety jest Ferovit Bio Special. Produkt zawiera dodatkowe składniki, sprzyjające procesom krwiotwórczym takie jak: kwas foliowy, witamina C oraz witaminy B6 i B12. Kwas foliowy wspomaga wchłanianie żelaza oraz uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Witamina C zwiększa przyswajanie żelaza. Witamina B6 i witamina B12 uczestniczą w produkcji czerwonych krwinek.

Więcej informacji nt. przyczyn niedoborów czy diety bogatej w żelazo zawiera artykuł na platformie ehasco.pl

 

pytanie od Beaty: Jaka dieta jest wskazana dla osób borykających się z łuszczycą? Jakie produkty należy spożywać, a które raczej unikać? Jakie kosmetyki wspomagające stosować?  Znalazłam sporo informacji ale często wzajemnie się wykluczają. Jak odróżnić łuszczycę od łojotokowego zapalenia skóry?  Na co lekarz powinien zwrócić uwagę (podobno lekarze często mylą te choroby).

MedevacOdpowiada lek. med. Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra; www.medevac.com.pl

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, a w takich przypadkach zawsze warto zwrócić uwagę na dietę. Przede wszystkim powinna być niskokaloryczna, BMI>29 zwiększa ryzyko łuszczycy 2-krotnie. Ponadto, mniejsza masa ciała zwiększa skuteczność doustnych leków przeciwłuszczycowych. Istotną rolę odgrywają w diecie łuszczyka wielonienasycone kwasy tłuszczowe z kategorii omega-3 i omega-6, a przede wszystkim kwas alfa-linolenowy i linolowy. Ich największa zawartość występuje w olejach roślinnych i rybnych. Gluten, to kolejny cichy wróg osoby chorej na łuszczycę. Badania potwierdzają zwiększoną częstość występowania bezobjawowej enteropatii glutenozależnej. Warto zatem unikać: pszenicy, żyta, jęczmienia, przenżyta, owsa i orkiszu. Chory na łuszczycę nie powinien też spożywać alkoholu w żadnych, nawet najmniejszych ilościach! Należy unikać czerwonego mięsa, podrobów i tłuszczów zwierzęcych. Dobrze jest zadbać o antyoksydanty, które są zawarte w owsie, ryżu brązowym, drobiu i pestkach dyni. Łuszczyca nie lubi kawy i ostrych przypraw, no i oczywiście dobrze jest unikać wysokoprzetworzonej żywności zawierającej duże ilości konserwantów, barwników itp.
Łuszczyca w istocie jest często mylona z łojotokowym zapaleniem skóry. Prawidłowa diagnostyka opiera się głównie na wywiadzie rodzinnym w kierunku łuszczycy oraz okolicznościach pojawienia się zmian, np.: angina ropna, stres oraz ich charakterystycznej lokalizacji. W przypadkach wątpliwych, dla pewności lekarz pobiera wycinek skóry do badania histopatologicznego. Ostatnio powodzeniem i skutecznością cieszą się kosmetyki zawierające wyciąg z owsa i konopi siewnej.

pytanie od M. Jak prawidłowo dbać o higienę intymną, czy można stosować do niej zwykłe szare mydło? Jak często się „podmywać”?

Odpowiada: Ekspert Katarzyna Galarowicz – IBSS Biomed

Podstawą prawidłowej higieny intymnej jest stosowanie dobrego preparatu do codziennego mycia okolic intymnych, który jednocześnie delikatnie myje, chroni i pielęgnuje. Najlepiej by był to preparat hipoalergiczny bez zbędnej chemii –  SLES, SLS, parabenów np. prOVag. Jak zaleca profesor T. Paszkowski ,,Prawidłowa higiena intymna powinna przede wszystkim nie szkodzić pacjentce, czyli nie naruszać ochronnych barier skóry, zachować prawidłowe pH i mikroflorę pochwy i okolic intymnych(…). Korzystnym wyróżnikiem preparatu do higieny intymnej byłaby obecność w jego składzie metabolitów bakterii Lactobacillus o działaniu bakteriobójczym i antygrzybicznym przy jednoczesnym promowaniu rozwoju bakterii kwasu mlekowego”. Mydło, także szare nie jest odpowiednie do mycia sromu, ponieważ podnosi pH i usuwa nie tylko potencjalnie szkodliwą ale i ochronną mikroflorę. Zawsze należy zachować umiar  – podmywać się należy 1-2 razy dziennie. Wyjątkiem jest okres  menstruacji wtedy zalecane jest mycie po każdej zmianie podpaski.

 

pytanie od Coco: Czy zioła można przedawkować? Czy w ziołolecznictwie można łączyć przyjmowanie kilku rodzajów ziół w formie naparów?

 

Odpowiada:  doktor farmacji Pan Radosław Ekiert – Kierownik Działu Rozwoju i Produkcji KZZ Herbapol w Krakowie SA

Zdecydowana większość dostępnych w obrocie ziół jest bezpieczna, nawet przy długotrwałym stosowaniu czy przedawkowaniu. Niektóre zioła mogą być jednak nie całkiem bezpieczne – przykładowo przedawkowanie surowców przeczyszczających może prowadzić do bólu brzucha i mocnej biegunki, przedawkowanie lukrecji do nadciśnienia i bólów głowy. Nie wolno też przedawkowywać ziół wpływających na pracę serca. Ziele dziurawca w połączeniu z opalaniem może prowadzić do pokrzywki, świądu i zaczerwieniania narażonej skóry.W ziołolecznictwie można łączyć przyjmowanie kilku ziół, czy to w formie mieszanek ziołowych czy też niezależnie przygotowywanych naparów. Taka praktyka jest bardzo częsta. Należy mieć jednak na uwadze profil działania poszczególnych ziół tak aby uniknąć nadmiernego działania (synergia) lub wzajemnego znoszenia się działań (antagonizm). Nie wolno łączyć ziół o przeciwnym działaniu, np. rośliny pobudzającej z uspokajającą. W każdym przypadku stosowania ziół we wskazaniu leczniczym, celem zapewnienia efektu terapeutycznego i bezpieczeństwa stosowania, należy skonsultować się z fachowym personelem medycznym: lekarzem rodzinnym lub farmaceutą.

 

pytanie od MoniOd kilku lat borykam się z owłosieniem twarzy m.in. pojedynczymi włoskami na brodzie, policzkach, „wąsikiem”, mam włoski również dookoła sutków i silne owłosienie na nogach – nie nadążam z depilacją. W jaki sposób radzicie mi walczyć z problemem? Co może być jego przyczyną? Nigdy nie leczyłam się hormonalnie, nie przyjmuje antykoncepcji.  

 

trychologOdpowiada ekspert  z Kliniki Włosów Hair LAB – trycholog, biotechnolog Ewa Stefańska

 

Nadmierne owłosienie pojawiające się na brodzie, policzkach, wokół sutków, a także mocne i ciemne owłosienie na całym ciele nosi nazwę hirsutyzmu. Łagodna forma tej przypadłości związana jest z nadwrażliwością mieszków włosowych hormony męskie. Mieszki włosowe reagują wtedy na prawidłowy poziom androgenów mimo że nie powinny. Zdarzają się również bardziej zaawansowane przypadki, kiedy to występuje podwyższony poziom androgenów (androstendion, testosteronu). Hirsutyzm obserwowany jest często przy zaburzeniach pracy jajników lub nadnerczy. Jeśli występują dodatkowe objawy w postaci zaburzeń miesiączkowania, otyłości może to świadczyć o nieprawidłowościach w gospodarce hormonalnej. Pierwszym krokiem w walce z hirsutyzmem powinna być odpowiednia diagnoza. Ważne jest wykonanie badań hormonów męskich i hormonów nadnerczy. Kolejnym krokiem jest wizyta u ginekologa lub endokrynologa. Po przeanalizowaniu badań i postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarz może przepisać leki regulujące poziom hormonów męskich, które spowodują też złagodzenie objawów w postaci nadmiernego owłosienia.

 

pytanie od Ola: Kilka dni temu ukończyłam 26 lat, od kilku tygodni doskwiera mi przesuszenie skóry. Mimo, że piję dużo wody i soków. W jaki sposób mogę sobie z tym radzić? Polecicie jakieś kosmetyki, zabiegi u kosmetyczki? Czy może to wiązać się z jakąś chorobą np. chorą tarczycą?

 

dr-pronczuk-male-2Odpowiada dr Roman Prończuk – dermatolog i lek. medycyny estetycznej; www.mediderm.com.pl

Przyczyny przesuszenia skóry mogą być bardzo różne, począwszy od typowych zaburzeń równowagi płaszcza hydrolipidowego po lecie, poprzez nieprzyjazne, przesuszone środowisko, nieświadome błędy w diecie, aż po choroby o podłożu hormonalnym, o których Pani wspomina, i alergie (tu proszę zwrócić uwagę, czy suchości nie towarzyszy zaczerwienienie i ogólne podrażnienie).
Bez względu na podłoże problemu, które na podstawie przesłanych informacji trudno mi ocenić, zwróciłbym większą uwagę na codzienną pielęgnację. Radzę zrezygnować z mydeł i innych agresywnych detergentów niszczących płaszcz hydrolipidowy skóry, zastępując je kosmetykami do skóry wrażliwej: to mogą być łagodne płyny micelarne, żele lub mleczka. Jeśli stosowała Pani w ostatnim okresie preparaty z wit. A lub kwasami owocowymi, to również proszę je na razie odstawić. Kremy na dzień i na noc dla skóry suchej, powinny zawierać w swoim składzie emolienty, takie jak: lipidy, gliceryna, wazelina, masła oraz NMF o działaniu silnie nawilżającym, a w przypadku skóry podrażnionej kojącym stan zapalny (np. Cicalfate); sugeruję zaopatrzyć się w kosmetyki apteczne z uwagi na ich bezpieczny, niepodrażniający skład.  Czytaj więcej…

 

brumerOdpowiada ekspert  dr Urszula Brumer  z Medycyna Młodości

Tak. Zdecydowanie ma to związek z chorą tarczycą. Ważne jest wyrównanie hormonów. Ważne ze względu na Pani zdrowie, a też wpłynie korzystnie na jakość skóry. Pomóc może również spożywanie oliwy z oliwek i oleju lnianego (dodawane do sałatek). Z kosmetyków jakie możemy pani zalecić to kremy regenerujące i olejki na twarz i szyję. Do ciała najlepsze będą masła i olejki. Preparaty tłuste bardziej Pani pomogą niż kosmetyki nawilżające.

pytanie od Jadzi: Co jeść, jakie pić zioła by wzmocnić swoje włosy i zahamować ich wypadanie?

 

boz%cc%87ena-dutkiewiczOdpowiada Bożena Dutkiewicz, Trycholog z Kliniki Handsome Men

W pierwszej kolejności proponuję wykonać badania z krwi (morfologia, OB., prolaktyna, testosteron, FT3, kortyzol, żelazo, cukier)  i ustalić czy wszystkie wyniki są w normie. W diecie bardzo ważne są produkty białkowe, komosa, amarantus, jak również produkty zawierające witaminy A, D, B, E. Występują one m.in. w jajkach, soi, orzechach, marchewce i roślinach strączkowych. Dużą rolę odgrywa też cynk i miedź. Natomiast wyeliminować należy produkty wysoko przetworzone. Jeśli chodzi o zioła, bardzo korzystnie wpływa picie soku z pokrzywy (na wiosnę można go zrobić samemu). Zachęcam do zastosowania dermokosmetyków z serii Mon Rin, które pobudzają mieszki włosowe do wzrostu. Można je zakupić w sklepie: sklep.handsome-men.pl.

pytanie od Zuzia: Co nosić zamiast grubej czapki, aby nie zmarznąć zimą a wyglądać stylowo?

Odpowiada ekspert ze sklepu Marelhats.pl

By zimą ochronić się przed chłodem, wiatrem i deszczem/śniegiem, a jednocześnie wyglądać stylowo i z klasą idealnie sprawdzi się kapelusz z dużym, falującym rondem typu floppy hats, lub kapelusz Fedora. Odpowiedni kapelusz chroni głowę aż do połowy ucha, dzięki czemu zapewnia jej skuteczną ochronę podczas zimowej aury. Na początku przygody z kapeluszami najlepiej postawić na ponadczasową czerń. Kapelusze są obecnie jedną z najbardziej wyrazistych dodatków eleganckich stylizacji a ich umiejętna kompozycja z ubiorem może nadać całości oryginalnego charakteru.

 

pytanie od Jagoda: Witam chciałabym się dowiedzieć czy błonnik z gorzkiej pomarańczy jest skuteczniejszy od innych i czy można go stosować długotrwale?

Odpowiada ekspert ze sklepu Straganzdrowia.pl

 

Błonnik z gorzkiej pomarańczy zwiększa termogenezę, czyli produkcję ciepła w ciele, która zazwyczaj zachodzi w wyniku intensywnych ćwiczeń. Zwiększona produkcja ciepła pozwala spalić więcej kalorii. Po drugie składniki gorzkiej pomarańczy hamują apetyt – zawierają synefrynę , oktopaminę i inne stymulanty, dzięki którym człowiek szybciej traci na wadze.
Błonnik z gorzkiej pomarańczy zalecany jest przy zaburzeniach przemiany materii, problemach z utrzymaniem prawidłowej wagi i nadmiernym apetycie. Dodatkowo sprzyja utrzymaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i wspomaga redukcję wagi. Polecany dla osób odchudzających się. Czytaj więcej…

Odpowiada ekspert ze sklepu  Life-star.pl

Określa się, że błonnik z gorzkiej pomarańczy lepiej niż inne błonniki działa w kierunku zrzucania zbędnych kilogramów.
Tym samym działa skuteczniej w tym kierunku od innych błonników. Składniki gorzkiej pomarańczy hamują apetyt –
zawierają synefrynę, oktopaminę i inne stymulanty, dzięki którym człowiek traci na wadze. Czytaj więcej…

 

Barbara z Łomży: „witam, mam pytanie czy to prawda, że zielony jęczmień odchudza? Zastanawiam się nad kilkoma suplementami, ale nie chcę brać wszystkiego naraz…, dziękuję”

Odpowiada dietetyk, ekspert Cambridge Diagnostics – mgr Marta Szymańska

Pani Barbaro, zielony jęczmień ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie metaboliczne. Nie można jednak stwierdzić, że ma właściwości odchudzające. Za sukces w redukcji masy ciała odpowiada połączenie różnych elementów, do których należą: zdrowe wybory żywieniowe, regularność spożywania posiłków, dostosowanie żywienia do obecnego stanu zdrowia, zwiększenie aktywności fizycznej, zadbanie o dobrą jakość snu, wprowadzenie technik radzenia sobie ze stresem. Suplementacja jest jedynie dodatkiem, który może uzupełnić powyższe. Proszę pamiętać, ze nie istnieją tzw. magiczne tabletki na odchudzanie – nawet te pochodzenia naturalnego, nie zastąpią zasad zdrowego stylu życia.

 

Basia: ,, Co najlepiej stosować na kolkę wątrobową. Jest to przypadłość, która ostatnio daje mi się we znaki – już drugi raz się pojawił ból w ciągu kilku dni. Zaznaczę, że nie jadam tłusto, bo jestem na diecie niskokalorycznej – więc nie bardzo wiem skąd ta dolegliwość u mnie. Nie chce iść z taką błahostką do lekarza, ale jak się ból utrzyma to będę musiała…”

Pani Basiu, jeśli prowadzi Pani dietę niskotłuszczową oraz lekkostrawną, a w krótkim czasie pojawia się ostry ból to niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Odpowiednie zalecenia żywieniowe mogą zapobiegać, ale przy ostrym bólu nie należy odkładać wizyty u lekarza.

 Monika z Wrocławia: „Od jakiegoś czasu dokuczają mi migreny, możliwe, że to wynik niewłaściwej diety?

Pani Moniko, jak najbardziej, a dodatkowo same zmiany stylu życia mogą korzystnie wpłynąć na złagodzenie objawów migrenowych bólów głowy. Warto rozważyć konsultację z dietetykiem, który przeanalizuje jakość diety i wyznaczy niezbędne modyfikacje. Warto zwrócić uwagę na: (1) regularność spożywania posiłków, (2) żywość będącą źródłem histaminy (nasilenie migren), (3) produkty mogące powodować nietolerancję IgG-zależną (nasilenie migren), (4) przetworzoną żywność, która będzie powodowała stan zapalny, który w efekcie będzie zmieniał odpowiedź bólową organizmu (możliwy mechanizm powstawania migren), (5) wprowadzenie metod radzenia sobie ze stresem psychologicznym oraz (6) odpowiedni czas i jakość snu.

Basia: ,, Co najlepiej stosować na kolkę wątrobową. Jest to przypadłość, która ostatnio daje mi się we znaki – już drugi raz się pojawił ból w ciągu kilku dni. Zaznaczę, że nie jadam tłusto, bo jestem na diecie niskokalorycznej – więc nie bardzo wiem skąd ta dolegliwość u mnie. Nie chce iść z taką błahostką do lekarza, ale jak się ból utrzyma to będę musiała…”

 

Jeśli chcesz zostać naszym ekspertem, prosimy o wysłanie wiadomości na adres: [email protected] z dopiskiem PYTANIE DO EKSPERTA

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania porad naszych ekspertów.

 

zobacz również:

 

  1. Testujemy – opinie blogerek o testowanych produktach

  2. Klub Blogera

  3. Forum dyskusyjne – gorące rozmowy online!

  4. Polecane sklepy internetowe

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

7 komentarzy do Kącik porad: czytelnicy pytają – eksperci odpowiadają!

  1. avatar Monia pisze:

    Mam pytanie czy można prosić o prubki kosmetyków??

    • avatar Redakcja pisze:

      Zapraszamy do zgłaszania się do testów kosmetyków na naszym portalu. Do recenzji nie wysyłamy próbek tylko pełnowymiarowe produkty.

  2. avatar Karolinka29 pisze:

    Świetna porada na wypadające włosy. Koniecznie zrobię wszystkie badania.

  3. avatar marlenka00 pisze:

    A ja znalazłam inspiracje na kolor włosów na lato braz karmelowy:) Dziekuje Panie Tomaszu:)

  4. avatar Awangarda pisze:

    Czy to prawda, że w tym panuje moda na berety?

  5. avatar Inka pisze:

    super pomysł i mam masę pytań ale nie wiem od czego zacząć…

Dodaj komentarz