Jakimi metodami można leczyć uszkodzoną łąkotkę?

2 października 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Łąkotki to dwie elastyczne, łącznotkankowe struktury umiejscowione w stawie kolanowym, których głównym zadaniem jest stabilizacja oraz ochrona chrząstki stawowej. Dzięki nim możliwa jest absorpcja wstrząsów i równomierny rozkład obciążenia – działają zatem jak amortyzator. Pozwalają również na wykonywanie ruchów rotacyjnych w zgiętym stawie i zapobiegają przedwczesnemu zużyciu chrząstek i kości. Ponieważ łąkotki odgrywają tak istotną rolę w stawie kolanowym, bardzo ważne jest ich prawidłowe funkcjonowanie.

 

Jakie są objawy uszkodzonej łąkotki?

Łąkotki narażone są na liczne przeciążenia i urazy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla naszej sprawności fizycznej. Do najczęściej spotykanych urazów łąkotki należą uszkodzenia: podłużne, rotacyjne i degeneracyjne. Mogą one powodować szereg dokuczliwych objawów, między innymi ból i obrzęk w kolanie oraz uczucie jego przeskakiwania czy blokowania, a w wielu przypadkach również zmiany zapalne, krwiaki i upośledzenie funkcji motorycznych. Z takimi dolegliwościami powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im wcześniej zdiagnozujemy uraz i rozpoczniemy leczenie łąkotki, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się przywrócić jej pełną sprawność.

Jak wygląda rehabilitacja uszkodzonej łąkotki?

W przypadku łagodnych urazów leczenie łąkotki może mieć postać zachowawczą, to znaczy ograniczać się wyłącznie do rehabilitacji. Specjaliście ze Sport-klinika wyjaśniają, że polega ona na regularnym wykonywaniu ćwiczeń mających na celu wzmocnienie stawu kolanowego i stopniową poprawę zakresu ruchomości kończyny. Taka fizykoterapia jest bardzo pomocna w sytuacji, gdy mamy do czynienia z drobnym urazem lub niewielkim przeciążeniem, a także po operacyjnym leczeniu łąkotki.

Jak wygląda operacyjne leczenie łąkotki?

W przypadku poważniejszych urazów, gdy rehabilitacja nie wystarczy, koniecznie jest operacyjne leczenie łąkotki, czyli zabieg artroskopowy. Polega on – w zależności od kontuzji, z którą mamy do czynienia – na naprawie (zszyciu) rozerwanej łąkotki, częściowym wycięcie uszkodzonego fragmentu (meniscektomii) lub przeszczepie. Są to zabiegi małoinwazyjne wykonywane artroskopowo nie pozostawiające blizn. Powrót pacjenta do sprawności jest możliwy już po kilku tygodniach od zabiegu, natomiast aktywność sportową można podjąć po około 4 miesiącach.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz