Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania?

26 września 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Przekwitanie jest wpisane w życie wszystkich kobiet. Wiele pań odczuwa jednak różnego rodzaju nieprzyjemności i obawy przed utratą kobiecości oraz przykrymi dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie. Nasz organizm powoli się starzeje, a jego zmieniająca się gospodarka hormonalna ma wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Z drugiej strony, część pań ceni sobie przekwitanie ze względu na ustąpienie nieprzyjemnych objawów związanych z miesiączką. Aby rozwiać obawy i lęk przed klimakterium, najlepiej dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania?

mw

Klimakterium jest to taki okres naszego życia, w którym obserwuje się stopniowe wygasanie czynności jajników i zmniejszone wydzielanie żeńskich hormonów płciowych. Jego momentem szczytowym jest menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Przekwitanie rozpoczyna się zwykle, gdy jesteśmy w okolicach 45. roku życia,  na kilka lat przed menopauzą i trwa jeszcze jakiś czas po niej.  Zmaganie się z objawami klimakterium jest uciążliwe dla wielu z nas.

Przekwitanie – skąd się bierze?

Nasze ciało zmienia się wraz z wiekiem. Dotyczy to skóry, na której pojawiają się zmarszczki czy tych kilku dodatkowych kilogramów, których nie możemy się pozbyć. Największe zmiany zachodzą jednak w środku, w naszym organizmie. Jajniki zaczynają powoli wygaszać swoje działanie, co skutkuje mniejszą produkcją żeńskich hormonów płciowych. Estrogeny, bo o nich mowa, to substancje biologiczne wytwarzane z cholesterolu w komórkach jajników. Są odpowiedzialne za naszą zdolność do prokreacji, ale wpływają też na całe nasze ciało: włosy, skórę, kości czy gospodarkę tłuszczową. Całe nasze ciało reaguje na spadek ilości estrogenów, czemu towarzyszą przykre objawy.

Dolegliwości i objawy przekwitania

Pierwszymi dolegliwościami, na które skarży się większość kobiet, są uderzenia gorąca i nocne poty. Niski poziom estrogenów oddziałuje na pracę ośrodka termoregulacji w podwzgórzu, co wpływa na wystąpienie tych przykrych objawów. Jednocześnie może pojawić się nieregularne miesiączkowanie o różnej długości trwania cyklu i obfitości. Zdarzają się także duszności, kołatanie serca i zawroty głowy. Na domiar złego, do fizycznych dolegliwości dołączają także problemy z samopoczuciem. Podczas przekwitania czujemy się senne, zmęczone i rozdrażnione. Ze względu na suchość pochwy możemy stracić zainteresowanie seksem, który bywa bolesny i nieprzyjemny. Wszystkie te przykrości związane z klimakterium mogą sprawić, że poczujemy się bezradne i przygnębione. To niestety może prowadzić do depresji, która wcale nie jest rzadka u dojrzałych kobiet. Na szczęście dostępne są sposoby, by złagodzić dolegliwości związane z przekwitaniem.

Choroby w okresie menopauzy

Tak duże zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu nie mogą pozostać bez wpływu na nasze zdrowie. Z przekwitaniem związanych jest sporo chorób, które rozwijają się, gdy poziom estrogenów w organizmie kobiety spada. Typowe dla okresu menopauzy są choroby sercowo-naczyniowe, takie jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. Bardzo częstą dolegliwością wieku pomenopauzalnego jest osteoporoza, która pojawia się, gdy brak estrogenów sprawia, że zmniejsza się masa i gęstość kości. Podczas przekwitania stają się one bardziej podatne na złamania. Także zwolniony metabolizm może stać się kłopotliwy i prowadzić do przybierania na wadze, a nawet rozwoju cukrzycy. Z tego względu przykrych objawów klimakterium nie należy lekceważyć.

Klimakterium – jak sobie pomóc?

Nie musimy rezygnować z codziennych przyjemności przez przykre objawy przekwitania. Możemy je złagodzić za pomocą zmiany stylu życia i odpowiedniej terapii zaleconej przez lekarza. Najważniejsze jest, byśmy wciąż pozostały aktywne. Spacery, pływanie, rower, prace w ogrodzie – ruch nie tylko poprawia nastrój, ale i zapobiega rozwojowi osteoporozy i otyłości. Spójrzmy też krytycznie na naszą dietę i wyrzućmy z niej czekoladowe ciastka i polane masłem ziemniaki. Zamiast tego wprowadźmy do codziennych posiłków więcej warzyw, owoców oraz produktów bogatych w wapń i błonnik. Jeśli przykre objawy bardzo nam dokuczają, zgłośmy się do lekarza, który może zalecić nam przyjmowanie fitoestrogenów lub zaproponuje hormonalną terapię zastępczą. Na szczęście współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania paniom w okresie menopauzy. Im więcej wiemy na  temat przekwitania, tym mniej będziemy się go obawiać – dlatego warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej.

 

Więcej porad i informacji na temat przekwitania znajdziecie na naszym portalu dla dojrzałych i świadomych kobiet – Menopauza.pl.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz