Jak uniknąć konfliktów między rodzeństwem?

24 marca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

baby

Konflikty między rodzeństwem. Każda mama zna to określenie. Niestety często zdarza się, że nawet najbardziej zgodne dzieci współzawodniczą między sobą o względy rodzica. W dobie zagonionego życia  zjawisko to jest coraz bardziej dostrzegalne. Jak temu skutecznie zapobiec?

1. Nie faworyzuj.
W wielu sytuacjach mama nieraz dostrzega, że jedno z dzieci jest w danej dziedzinie lepsze niż młodsze czy starsze rodzeństwo. Częstym błędem jest chwalenie za to faworyta z jednoczesnym pominięciem kolejnego dziecka. I już rodzi to nieścisłości w przyszłości. Nie pochwalone dziecko czuje się gorsze. Stwarza to podłoże do współzawodniczenia o względy rodzica . Często takie dziecko stara się celowo ośmieszyć „faworyta”, aby w oczach matki znaleźć się w lepszej pozycji.

2. Bądź konsekwentna.
Jeśli zauważysz, ze pomiędzy Twoimi dziećmi dochodzi do niezdrowego współzawodnictwa musisz konsekwentnie wyprowadzać takie pociechy z błędu. Wiadomo przecież, że każde dziecko jest inne . Ty jako mama znasz je najlepiej i musisz rozsądnie podejść do tematu. Musisz potrafić rozgraniczyć pewne sprawy i starać się być zawsze sprawiedliwa. Traktowanie dzieci z jednakową miłością jest bardzo ważne. Najgorzej chyba mają mamy które posiadają i chłopca i dziewczynkę. Różnice charakteru wynikające z płci często powodują, że córka jest na bardziej wygranej pozycji niż syn. Ty jako rodzic musisz te granice zacierać i nie pozwalać sobie na nierówne traktowanie takiego rodzeństwa.

3. Dużo rozmawiaj.
Szczera rozmowa działa cuda! Wiele nieporozumień narasta właśnie przez jej brak. Dziecko tłumaczy sobie wszystko na swój własny dziecięcy sposób. Często gorzej niż lepiej. I kiedy widzi nieme potwierdzenie ze strony rodzica to utwierdza się w swoich przekonaniach. A wtedy już prosta droga do zaostrzania konfliktów i rodzenia się  coraz większej zazdrości. Słuchaj co ma Ci do powiedzenia zbuntowany syn, który nie chce się bawić z młodszą siostrą. On nie robi tego ze złośliwości bo przecież go znasz i wiesz, że to dobry chłopak. Być może siostrzyczka nauczyła się całą wspólną winę zganiać wyłącznie na niego? A on dostrzega tylko niesprawiedliwość kiedy łajasz tylko jego, ponieważ jest starszy…

4. Dziel czas po równo.
Z tym zapewne może być problem. Bo jak to fizycznie uczynić kiedy w tym akurat momencie oboje wymagają jednakowej uwagi? Wtedy musisz wykazać się sprytem. Dobra organizacja czasu to podstawa. Kiedy starsza pociecha wędruje do szkoły, wtedy jest czas na młodsze rodzeństwo. Natomiast kiedy nadchodzi popołudnie i czas odrobić lekcje ze starszakiem, wtedy zorganizuj czas młodszego dziecka z tatusiem a Ty sama poświęć sto procent Swojej uwagi na wspólne odrobienie lekcji. Natomiast jeśli w danej chwili obie pociechy domagają się Twojej uwagi to nie pozostaje nic innego jak tylko się temu poddać i nie odganiać żadnego z nich. Wspólna zabawa też jest fajna   Wspólnie spędzony czas buduje zdrowe relacje i pozwala każdemu z dzieci na cieszenie się z bycia z rodziną.

Jeśli uda Ci się postępować na co dzień według tych wskazówek to nie powinno dochodzić pomiędzy rodzeństwem do konfliktów. Może nie być łatwo bo przecież córcia tak pięknie składa swoje rzeczy a synek notorycznie robi wokół siebie bałagan… Ale wtedy Ty jako mądry i kochający rodzic pokaż, że liczą się dla Ciebie jednakowo. Bo mimo, że  tak różni to sa jednak Twoimi  upragnionymi  dziećmi. Jedyne w swoim rodzaju indywidualności. Jeszcze żadne badanie nie pokazało, że oboje z rodzeństwa poszli tą samą ścieżką życiową, czy wybrało ten sam zawód;) Na Tobie spoczywa pielęgnowanie tych różnic i czczenie odmienności swoich dzieci. Kochaj po równo. A na pewno zaprocentuje to zgodą.

Zobacz również:

  1. Syndrom dziecka środkowego

  2. Przyczyny i diagnozowanie częstych infekcji u dzieci

  3. Małe dzieci, wielki strach, czyli czego boją się dzieci?

  4. Fakty i mity o żywieniu niemowląt i małych dzieci

  5. Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

  6. Zasady mądrego karania dzieci

  7. Jak zbudować dobre relacje z teściową – babcią Twoich dzieci?

  8. Odporność dzieci: fakty i mityMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Rossmann
W Rossmannie, można znaleźć szeroki wybór produktów naturalnych, które są delikatne dla skóry, nie...
Gdybym mogła być mężczyzną jeden dz…
To bym nim była ale jestem kobietą i wolę tego nie zmieniać!
Gdzie kupować ubrania w sieci?
Markowe i modne ciuchy spokojnie i bezpiecznie można kupować na platformach takich jak...
Jak kojarzy się Wam dentysta?
Kiedyś się bałam dentysty to prawda,ale teraz idę z uśmiechem na ustach, ponieważ...