URODA I ZDROWIE

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

22 czerwca 2010, dodał: Emilia

Temat seksu interesuje każdego, i to bez względu na wiek. Ale mało kto potrafi o nim mówić bez skrępowania. Pewne słowa nie chcą nam przejść przez gardło. Twoje dziecko o tym nie wie i przychodzi do ciebie, wierząc, że znasz odpowiedź na każde pytanie. No jasne, że znasz, tyle, że czasem trudno ubrać tę wiedzę w odpowiednie słowa. A im pociecha starsza, tym trudniejsze zadaje pytania. Sześcio, siedmiolatek jest bardzo ciekawy świata i własnego ciała. Chce też dowiedzieć się więcej o tym, co widzi w telewizji, prasie. Na pewno zechce zrozumieć, jak z dwóch komórek taty i mamy powstaje dziecko. I gdzie konkretnie to nastąpiło! Może zaskoczyć cię pytaniami: „Co to jest prezerwatywa?”, „Czy poród boli?”, „Do czego służą podpaski?”. Umiejące czytać dziecko może spytać o orgazm (przeczytało w gazecie), a podwórkowe i szkolne dyskusje na pewno zrodzą nowe pytania.

Dziecko na tym etapie życia nie oczekuje od ciebie wyczerpującego, trudnego wykładu, uwzględniającego wszystkie anatomiczno – techniczne aspekty. Takie dziecko pyta „Skąd się biorą dzieci?”, a zaraz potem „Dlaczego wulkan wybucha, a ziemia się trzęsie?”. W obu przypadkach oczekuje jednoznacznej, zwięzłej odpowiedzi i taką też powinien uzyskać, w możliwie prostych słowach.

To pociecha ma nadawać kierunek rozmowie. Odpowiadaj więc tylko na jej pytania, zaspokoisz dziecięcą ciekawość i nie przesadzisz. Kiedy dziecko cię pyta o sprawy związane z seksem, wybadaj, o co dokładnie mu chodzi. Przy okazji dowiesz się, co już wie na ten temat. Może pyta, bo ktoś w rodzinie jest w ciąży? Zapytaj wtedy: „A co cię szczególnie ciekawi?”.

Pamiętaj, by dziecku zawsze mówić prawdę jasno i zrozumiale. Wolisz powiedzieć „siusiak” zamiast „penis”? Trudno świat się nie zawali, a ty unikniesz krepującego zawieszenia głosu i kluczenia, sugerującego dziecku „ Chyba nie powinienem o to pytać mamy”. Ważne, by w miarę, jak dziecko dorasta, infantylnych określeń było jak najmniej. By wasz słownik „doroślał” wraz z pociechą.

Tłumacz, że seks jest jedną z form okazywania miłości, źródłem radości i przyjemności dla dwojga kochających się ludzi. Dzięki niemu mają także dzieci. Informując sześciolatka o zastosowaniu prezerwatywy, nie musisz wdać się w szczegółowy opis współżycia i związanych z tym doznań. Wystarczy informacja, że jest to przedmiot, który zatrzymuje komórki taty, by nie połączyły się z komórkami mamy, jeśli akurat nie chcą mieć dzieci.

A co, jeśli rezolutny i ciekawski syn albo córka chce wiedzieć więcej, niż jesteś w stanie mu powiedzieć, i pyta:” Co ciocia z wujkiem robili w pokoju obok, bo słyszałam dziwne odgłosy?”. Nie musisz zdradzać tajemnic cudzej alkowy. Powiedz: „Ludzie, którzy się kochają, mają ulubione słowa, gesty i miejsca, które powinny pozostać ich tajemnicą. Taki swój świat, do którego inni nie mają wstępu. Wtedy tam się kochają i przytulają”. Jeśli dziecko zapędzi cię w kozi róg i poczujesz, że brakuje ci słów, po prostu mu powiedz: „ Kochanie muszę się zastanowić i sprawdzić bo nie jestem pewna. Jutro wrócimy do tej rozmowy”. Masz prawo nie wiedzieć wszystkiego, np. o męskiej anatomii czy fizjologii. Jeśli nie wiesz, jak wyjaśnić synowi, co dzieje się z jego organizmem, podsuń najlepsze rozwiązanie: „Spytaj tatę, on też jest chłopakiem”.

Pewne słowa wypowiada się z oporami, gdyż brzmią obco, nieswojo. A brzmią tak, gdyż głośno wypowiadane są rzadko. Dlatego zanim z ust ciekawskiego padnie trudne pytanie, potrenuj. W myślach układaj odpowiedzi, dobierając słowa, które ci odpowiadają. Staraj się także otwarcie rozmawiać o sprawach intymnych z partnerem, siostra czy przyjaciółka. Przeglądaj książeczki dla dzieci na temat rozwoju i rozmnażania, bo dzięki nim nauczysz się wyjaśniać w prosty sposób to, co już wiesz, a nie jesteś pewna, czy dziecko zrozumie.

Rodzicielskie strategie miłosne
1. Nie ignoruj dziecka, jeśli uparcie dopytuje się, skąd się wzięło na tym świecie.
2. Nie złość się, gdy maluch zadaje niewygodne pytania.
3. Nie rozmawiaj o seksie, kiedy czujesz się skrępowana.
4. Postaraj się uspokoić albo poproś swojego partnera, by wyręczył cię w rozmowie z dzieckiem.
5. Nie okłamuj malucha, mów mu prawdę odpowiednio dostosowaną do jego wieku i potrzeb.
6. Nie karz dziecka za to, że zainteresowało się miłosną tematyką.
7. Nie utrwalaj przekonania, że intymna sfera życia człowieka jest czymś złym i niepożądanym.
8. Poszukaj odpowiednich książek, które wyjaśnią dziecku tajemnice tej sfery życia.

Emilia

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy ładny i trwały zapach musi być …
> edziawrobel12 napisał/a:> tak ładny zapach musi być drogi! Prawidzwe perfumy kosztują, a wszystkie...
jakie pojemności kupujecie?
Ja zwykle kupuję większe bo bardziej opłacają się cenowo.
Kosmetyki naturalne do włosów
Z naturalnych kosmetyków do włosów polecam sprawdzić markę Biolage (https://www.notino.pl/biolage/).
Makijaż dla okularnic!
Może przy okularach, dla równowagi warto postawić na fajna szminkę? :)