Jak przygotować się do biegania zimą

15 stycznia 2020, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

bieganie zimą

Jak zacząć biegać w zimie i co nam daje zimowe bieganie

Bieganie w zimie to prawdziwe wyzwanie – dni są krótkie, szybko zapada zmrok, temperatura wraz z nastaniem ciemności szybko się obniża, powietrze jest mroźne i ciężkie do oddychania, mróz szczypie w twarz i całe ciało a pod nogami bywa ślisko i mokro.

Jednak dla prawdziwych zapaleńców biegania zimą to nie przeszkoda, gdyż wydzielające się podczas treningu endorfiny sprawiają, że czujemy się radośni, naładowani pozytywną energią i pomimo padającego śniegu bez marudzenia wybiegamy na codzienny trening.

Biegacze przekonują, iż zimowe przebieżki sprawiają, że nie zapadamy na tzw zimowe chandry, depresje i dopisuje nam doskonały humor.

To bardzo przekonywujące, gdyż zimowa aura sprzyja tego typu dolegliwościom mentalnym.

Jak rozpocząć bieganie zimą

By zacząć bieganie zimą należy mieć przede wszystkim odpowiednią motywację i chęć przezwyciężenia niedogodności spowodowanych kapryśną aurą, niskimi temperaturami, nie wygodami ( śnieg, lód, kałuże).

By zimowy trening był efektywny i bezpieczny, należy się do niego odpowiednio przygotować. Szczególnie dotyczy to naszych mięśni – w ramach rozgrzewki poruszajmy się żwawo przez ok 10 min., czyli wykonujemy podskoki, przytupy, wymachy, skręty tułowia, krążenia bioder i ramion. Dopiero po takiej rozgrzewce warto zacząć właściwy bieg, który kończymy tzw cool down, czyli przejściem z biegu do szybkiego marszu.

Rozciąganie po treningu najlepiej wykonać w domu, gdyż na mrozie mięśnie szybko się wychładzają a rozciąganie „zimnych” mięśni może powodować kontuzje.

Biegając cały rok nie musimy szczególnie przygotowywać się do biegania zimą, gdyż nasz organizm z lekkością będzie codziennie dostosowywał się do zmiany temperatury.

Jeśli jednak chcemy rozpocząć naszą przygodę z bieganiem o tej porze roku, to warto rozpocząć treningi np.na hali sportowej, siłowni by przyzwyczaić nasz organizm do zwiększonego wysiłku. Jak już przeniesiemy się z treningami na zewnątrz, to rozpocznijmy trening od marszu, szybkiego marszu, marszobiegów aż dojdziemy do biegu dostosowanego do naszych możliwości.

Co nam daje bieganie w zimie

Zalety

•  hartujemy, dotleniamy i wzmacniamy nasz organizm
poprawiamy wydolność krążenia, pojemność płuc
zwiększamy wytrzymałość
biegając w trudnym terenie ( śnieg, lód) wzmacniamy mięśnie i uzyskujemy tym samym szybsze i lepsze efekty
doskonalimy technikę i koordynację ruchów biegania poruszając się po niepewnej nawierzchni
• poprawiamy nastrój i samopoczucie
• wzmacniamy siły witalne i wzrost energii

Wady

możliwość przeziębień, odmrożeń
 większa niż w innych porach roku podatność na skręcenia stawu skokowego, złamania
możliwość przemoczenia butów i ubrania

Bieganie zimą – jak się ubrać

Sam trening jest niezmiernie ważny, ale by był bezpieczny, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego ciała – mowa tu oczywiście o odpowiednim ubraniu, najlepiej tzw termoaktywnym czyli takim, które odprowadza nadmiar wilgoci i utrzymuje suche ciało w odpowiedniej temperaturze, chroni przed nadmiernym wychłodzeniem.

Często odzież taka posiada również jony srebra, które hamują rozwój bakterii- możemy uprawiać jogging i inne sporty bez wydzielania nieprzyjemnego zapachu potu.

Aby zaopatrzyć się w wysokiej jakości strój do biegania zimą najlepiej odwiedzić sklep z odzieżą sportową. Tam z pomocą sprzedawcy dobierzesz odzież dostosowaną do aktywności fizycznej oraz Twoich preferencji. 

Podczas biegania zimą warto ubierać się na tzw. „cebulkę”, czyli warstwowo, a ilość warstw jest uzależniona od naszej indywidualnej wrażliwości na temperaturę.

Ubranie termoaktywne, czyli jakie?

• Bielizna termoaktywna – to warstwa bezpośrednio przylegająca do naszego ciała ( slipy, bokserki, biustonosze skarpety), więc jej jakość jest bardzo ważna, gdyż ona odpowiada za nasz komfort podczas treningów nie tylko zimą- odpowiada za termoregulację, odprowadzenie potu, utrzymanie wrażenia suchości ciała i nieskrępowanego komfortu podczas intensywnego poruszania się, więc jest niezmiernie ważna. Dobrze, jeśli jest bezszwowa, co uchroni nas przed otarciami.

• Koszulki, podkoszulki, bluzy, getry, legginsy, które w zależności od naszych upodobań mogą być uznawane za rodzaj bielizny lub wierzchniej warstwy nakładanej na bieliznę.

• Spodnie – spodnie najczęściej są wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału zapewniającego ochronę przed wilgocią i wiatrem, które zakładamy na bieliznę. Legginsy również mogę pełnić tę rolę – w sprzedaży bywają wzmacniane od spodu lekkim ociepleniem.

• Kurtka do biegania zimą jest niezmiernie ważna – powinna chronić nas przed chłodem, wiatrem, deszczem, śniegiem – powinna być więc wykonana z materiałów nie przemakających, posiadająca tzw. membranę, która chroni przed wiatrem jednocześnie gwarantując cyrkulację powietrza i błyskawiczne wysychanie odzieży po treningu nawet jak jest całkowicie przemoczona. Ponadto powinna posiadać zasuwane na zamek kieszenie, schowki na przeróżne akcesoria dla biegaczy czyli klucze, bidon, telefon, słuchawki itp.

• Buty dla biegaczy to szalenie ważny element gwarantujący bezpieczne poruszanie się po niepewnym gruncie- po śniegu, lodzie, kałużach, więc należy je odpowiednio dobrać. Żeby dobrać odpowiednie parametry, należy wziąć pod uwagę wagę biegacza, poziom amortyzacji, intensywność wysiłku, rodzaj podłoża oraz rodzaj stopy. Dobrze by też było, żeby były wykonane z nieprzemakającego materiału. Buty można też zabezpieczyć przed śniegiem, wodą, błotem specjalnymi ochraniaczami.

 Podczas zimowych treningów warto też zabezpieczyć głowę, szyję, dłonie – mamy duży wybór czapek, opasek, kominów, szalików, rękawiczek, które doskonale zabezpieczą nas przed utratą ciepła i przemrożeniem.

• Warto zwrócić również uwagę na nasze bezpieczeństwo podczas biegania, zwłaszcza po zmroku. Służą do tego tego celu różnorodne odblaski, które zakładamy np na ręce, nogi lub też elementy odblaskowe mogą być wkomponowane w elementy ubrań – zamki ubrań, plecaków, listwy, guziki itp. Zadbajmy o to, by być widocznymi, zwłaszcza jeśli biegamy wzdłuż nieoświetlonych lub słabo oświetlonych ulic, w parkach, działkach itp. – dla naszego bezpieczeństwa korzystajmy ze specjalnie przygotowanych do tego celu tras biegowych.

• Ważną rzeczą jest również zabezpieczenie twarzy przed działaniem zimna i niskich temperatur – nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie twarzy kremami przeznaczonymi do rodzaju naszej cery i do pory roku.

bieganie zimą

Biegać w zimie czy nie biegać – oto jest pytanie

Zima to dla wielu osób trudny czas ze względu na krótki dzień, zmienność pogody, niskie temperatury i brak światła. Wielu z nas wraz z przyrodą wycisza się i rezygnuje z przebywania na świeżym powietrzu rzadko wychodząc z domu lub przenosząc często swoją aktywność fizyczną do siłowni, pomieszczeń lub rezygnując z niej całkowicie.

Czy rzeczywiście jest to słuszne działanie?

Ze wszech miar zawsze warto wyjść ze swoją aktywnością na zewnątrz bez względu na porę roku, na temperaturę otoczenia.

Dla aktywnych osób nie ma żadnych wymówek – ani zimno ani ciepło nie jest dobrym argumentem, by zaprzestać dbać o swój organizm.

Jeśli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych, to nie poprzestawajmy żadnych aktywności, mimo że za oknem jest ponuro i zimno – dzięki temu pozostaniemy w doskonałej formie i kondycji, z doskonałym humorem i promiennym uśmiechem, co przy zimowych rozterkach jest rzeczą niezmiernie ważną i uzdrawiającą.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz