Inspirujące jesienne nowości – Wydawnictwo Marginesy

2 listopada 2022, dodał: press
Artykuł zewnętrzny

Jesienią warto dać się wciągnąć porywającym historiom, które wydarzyły się naprawdę. Życie jest najbardziej intrygującą powieścią, dlatego w propozycjach Wydawnictwa Marginesy nie zabraknie w tym sezonie opowieści, które pisało samo życie. Pełne inspiracji, wzruszeń, zaskakujące, szokujące i wzbudzające kontrowersje. Jesteście gotowe je poznać?

Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor – Andrew Morton

Królowa Elżbieta niewątpliwie była osobą wywierającą potężny wpływ na cały kraj, na Brytyjczyków i oczywiście na rodzinę królewską. Jej misja, związana z nią odpowiedzialność i ciężar korony z kolei kształtował zarówno ją, jak i jej relacje, również te najbliższe. Jak układały się one z księżniczką Małgorzatą? Siostry, które niegdyś były najbliższymi przyjaciółkami, zmuszone były często postępować tak, jak tego oczekiwano i wymagano, lecz gdy jedna musiała rządzić, druga chciała się buntować. Historię tej niezwykłej więzi przedstawia brytyjski dziennikarz Andrew Morton, spod którego pióra wyszła m.in. biografia księżnej Diany i Beckhamów.

 

The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce – Dave Grohl

Życie rockmana pełne jest historii, których chciałoby się posłuchać między jednym a drugim albumem czy koncertem, bo bycie fanem muzyki to również poczucie więzi z muzykami. Dave Grohl, frontman i gitarzysta Foo Fighters, perkusista Nirvany, zabiera nas za kulisy największych rockowych wydarzeń, przedstawia ikony sceny muzycznej, w gawędziarskim i pełnym humoru stylu opowiada o spełnionych marzeniach, muzyce, rodzinie. Wspomina szalone czasy z epoki grunge’u, gra z Iggy Popem, tańczy z AC/DC. Ta książka to szczera, kumpelska rozmowa o trudnościach, sięganiu dna i dosięganiu gwiazd.

 

Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno  – Katarzyna Jasiołek

Wciągająca biografia kobiety, której przedstawiać nie trzeba miłośnikom designu, ale szerszemu gronu należy koniecznie, jako jedną z ważniejszych postaci powojennego wzornictwa. Nazwisko Lachert zapisało się w historii polskiej sztuki użytkowej za sprawą kultowych projektów, do których należą meble stanowiące ikonę stylu lat 50. – krzesło „muszla” i kryty szkłem stolik. Wybitna projektantka wnętrz, biżuterii i mebli, współautorka obiektów użyteczności publicznej, artystka, miłośniczka gór, zabaw i podróży. Swoje prace wystawiała w Desie, współpracowała ze słynną Spółdzielnią Artystyczną „Ład”, Cepelią i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Tworzyła niebagatelne projekty, odważne i nowatorskie, wytyczając nowe ścieżki w czasie burzliwych zmian społecznych. Biografia powstała nie tylko na podstawie zgromadzonych dokumentów, ale także rozmów z Hanną Lachert, uznaną mistrzynią architektury wnętrz.

 

Kobiety z obrazów. Polki – Małgorzata Czyńska

Piękne, inspirujące, wyzwolone i odważne, a także skryte, wrażliwe i uduchowione – oto kobiety, które stały się muzami dla artystów malarzy. To właśnie o nich powstała trzecia już książka, odkrywająca historie ukryte za portretami, aktami i uwiecznionymi na płótnach scenami. Tym razem Małgorzata Czyńska – dziennikarka, pisarka i historyczka sztuki – przedstawia postacie naszych rodaczek, widniejących na pracach najwybitniejszych twórców. Które z nich wykazywały się talentem w dziedzinie malarstwa, torując sobie drogę w świecie męskich przywilejów i ukazując siłę kobiecej sztuki? Poczytajcie! To historie, które koniecznie trzeba poznać.

 

Kobiety mojej duszy – Isabel Allende

To książka o kobiecej sile, walce o prawa i przeciwko stereotypom, o wolności osiąganej poprzez wychodzenie z narzucanych przez społeczeństwo, kulturę i religię ograniczających ról. To wreszcie emanacja kobiecości poprzez niezgodę na krzywdę jaką jest tłumienie naszych pragnień, odbieranie nam praw, zmuszanie do uległości, kontrolowanie, okaleczanie. Bycie kobietą we współczesnym świecie nie wszędzie jest łatwe. Autorka przedstawia rzeczywistość chilijskich kobiet dotkniętych przemocą domową, które pozbawione są praw przynależnych mężczyznom. Jej autobiograficzna podróż ukazuje, jak wiele jeszcze należy zrobić i jak wiele już zrobiono, aby chronić życie i godność kobiet, umożliwiać rozwój i wspierać. To niewątpliwie będzie kolejny bestseller autorstwa Allende.

 

Miau. Kompletna historia kota – Laura Vocelle

Kiedy igram z moją kotką, któż wie, czy ona bardziej nie bawi się mną niż ja nią?

Michel de Montaigne

Na przestrzeni dziejów – w zasadzie już od neolitu – kot wywierał nieposkromiony wpływ na społeczeństwa i kultury: albo jako bóstwo, albo jako demon, a obecnie jako superbohater i cesarz mediów społecznościowych. Tak czy siak, od dawna wiadomo, że koci początek jest ściśle związany z naszym.

Kot – maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu – zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony. Przez wieki odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu się cywilizacji. Nie powinno zatem dziwić, że pod naszą opieką żyje ich pond sześćset milionów.

Laura Vocelle, wybitna znawczyni kotów i ich historii, opowiada, co łączy kobiety (nie tylko czarownice) i koty. Wyjaśnia, dlaczego uważa się, że czarny kot przynosi pecha, i dlaczego jego wizerunek na statkach i samolotach miałby przynosić szczęście. To oczywiście wierzchołek góry lodowej. W końcu Leonardo da Vinci, wielki artysta i wynalazca, zwykł mawiać, że „nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem”.

Oprócz odpowiedzi na te i wiele innych pytań – omówionych barwnym językiem, pełnym humoru i czułości – czytelnicy znajdą też ponad 150 ilustracji i zdjęć.

 

Inspiracji i refleksji z listopadowymi nowościami życzymy wraz z Wydawnictwem Marginesy

 

 

 






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz