Historia stylizacji paznokci

17 lutego 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Lakier do paznokci jest takim elementem życia codziennego, którego istnieniu nie poświęcamy zwykle wiele refleksji. Jego historia jest jednak ciekawa, zaskakująca i warto ją krótko omówić.

Historia lakieru do paznokci sięga tysięcy lat przed naszą erą – wtedy to mieszkańcy Egiptu zaczęli barwić nie tylko paznokcie, ale i całe dłonie za pomocą barwników pochodzenia roślinnego lub wosków. Jeśli chodzi o pojawienie się substancji, którą można już nazwać lakierem, miało to miejsce za czasów dynastii Ming, kiedy to Chińczycy zaczęli zajmować się pielęgnacją paznokci. Do ich metod należało moczenie paznokci w mleku i nakładanie jedwabiu, natomiast barwienie miało ścisły związek z określaniem klas społecznych – rodzina cesarska używała czerni i czerwieni, natomiast srebro i złoto używane było przez osoby szlachetnie urodzone, ale nienależące do najwyższego stanu.

Z uwagi na średniowieczną ascezę zdobienie paznokci przestało być popularne na tak długo, że kolejne istotne informacje pojawiają się dopiero w XIX wieku. Pojawiają się wtedy specjalne nożyczki do paznokci oraz metalowe pilniki, a kobiety zaczynają barwić paznokcie za pomocą olejów. Pojawia się także prawdziwy prototyp dzisiejszego lakieru do paznokci, jednak jego trwałość wynosi tylko jeden dzień. Kolejne próby związane z uzyskaniem efektownego lakieru z dzisiejszego punktu widzenia mogą wydawać się kontrowersyjne – w latach 20. pojawiają się próby malowania paznokci za pomocą lakieru samochodowego. Przez kolejne lata mają miejsce próby ulepszania składu lakierów, pojawiają się krótko popularne lakiery perfumowane, a kiedy pojawia się więcej możliwości kolorystycznych niż tylko róż i czerwień, pojawiają się pierwsze mody oraz… pierwsze zmywacze do paznokci.

Także historia przedłużania paznokci jest interesująca. Na początku lat 30. przedłużano je zwykle na potrzeby przemysłu filmowego. Znana jest historia Grety Garbo, której paznokcie przedłużane były za pomocą celuloidowej taśmy filmowej i dopiero wtedy malowane. Prawdziwa rewolucja przyszła jednak w roku 1934, kiedy to dentysta Maxwell Lappo stworzył pierwsze sztuczne paznokcie. Ich funkcją nie była jednak ozdoba dłoni, tylko… wspomaganie osób, które miały problemy z obgryzaniem paznokci. Po kilku latach opatentowano jednak pierwsze tipsy ozdobne.

W kolejnych latach pojawia się coraz szersza gama kolorystyczna, lakiery stają się coraz bardziej wytrzymałe, pojawiają się też bardziej skomplikowane ozdoby. W latach 90. na rynek trafiają pierwsze lakiery światłoutwardzalne, a już niedługo pojawi się pierwszy lakier hybrydowy.

Historia lakierów i ozdób do paznokci jest więc bardziej interesująca niż mogłoby się wydawać. Przeszedł on długą drogę od zdobienia henną i jedwabiem aż po dzisiejsze lakiery hybrydowe. Doceńmy, że teraz w celu ozdobienia paznokci nie musimy już korzystać z lakieru samochodowego…

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...