Haluksy – męski problem

26 kwietnia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

haluksy

 

Wydawać by się mogło, że na problemy ze stopami, takie jak haluksy (paluchy koślawe) cierpią tylko kobiety. Faktem jest, że większość pacjentów stanowi płeć piękna, jednak coraz częściej do lekarza ortopedy zgłaszają się także panowie. Skłania ich do tego z reguły uciążliwy ból w stopie spowodowany powstaniem haluksa lub palucha sztywnego. Wielu mężczyzn długo zwleka z wizytą u lekarza. Nie warto tego robić! Niektórzy nie wiedzą co dzieje się z ich stopami, kojarzą haluksy z typowo kobiecą przypadłością i wstydzą się zasięgnąć porady. Niesłusznie. Powstawanie haluksów jest sprawą genetyczną, problemem dziedzicznym. Mężczyźni nie powinni zatem bagatelizować tego problemu.

Przyczynami chorób stóp mogą być, oprócz czynników dziedzicznych, także urazy, spowodowane np. w wyniku uprawiania sportu. Często są to niewielkie obrażenia sprzed wielu lat, jednak dopiero teraz objawiają się ich skutki – mówi dr Zbigniew Jackowiak, specjalista ortopeda, kierownik Kliniki HalluxMed (www.halluxmed.pl).

 

Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia palucha koślawego. Jednak tylko operacja daje widoczne i trwałe efekty. Jeśli zdecydujemy się na zabieg, ważne jest, aby dobrze wybrać lekarza i klinikę, w której go wykonamy. Opinie pacjentów, doświadczenie lekarza i rekomendacje znajomych to kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze lekarza.

Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego  pacjent jest dokładnie badany. Następnie przeprowadzamy rozmowę mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji (np: czy jest związana z hipermobilnością) i omawiamy sposoby proponowanego leczenia operacyjnego. Na koniec przedstawiamy zagrożenia związane z samym zabiegiem i możliwe powikłania – mówi dr Zbigniew Jackowiak. Obecnie stosowane metody to osteotomia chevron, do której stosowane są głównie implanty biowchłanialne oraz osteotomia scarf, przy której używane są implanty tytanowe. Metody te dają dobre i trwałe wyniki leczenia. Warunkiem powodzenia jest wybór właściwej metody operacyjnej i prawidłowe jej wykonanie.

 

Warto pamiętać, że zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a do zdrowia pacjent wraca już kilka dni po operacji, co znacznie skraca czas nieobecności w pracy i uczestnictwa w codziennym życiu. Warto zauważyć, że prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem odpowiednio dobranej do przypadku metody i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, czego często obawiają się pacjenci.

Dlatego, mężczyzno, nie wahaj się, jeśli zauważasz na swoich stopach niepokojące zmiany, skonsultuj się z lekarzem ortopedą.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz