Firany na metry – jak wyliczyć materiał i dlaczego warto na nie stawiać?

31 lipca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Firany na metry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem amatorów dobrego designu i nie bez powodu. Obok takich udogodnień, jak możliwość doboru długości do charakteru wnętrza, dostępne są w różnych wariantach. Mowa zarówno o materiale, jak również kolorystyce. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto jest sprawdzić, na jaki warto postawić – zarówno pod względem ilości potrzebnej tkaniny, jak i jej dopasowania do wnętrza. 

  1. Firany na metry – do parapetu czy do podłogi?
    2. Firany metrażowe – jak obliczyć ilość potrzebnego materiału?
    3. Firany żakardowe – na jakie rodzaje warto stawiać

Firany na metry – do parapetu czy do podłogi?

Na rynku dostępne są różne modele firan – w tym nowoczesne firany, jak również te bardziej klasyczne. To, na jaki wariant się zdecydujemy, jest ściśle uzależnione zarówno od wystroju wnętrza, jak i jego rodzaju. Inne będą pasowały do salonu, a inne do kuchni, pokoju dziecięcego czy też sypialni. Kolejna ważna kwestia, to to, na jaką długość się zdecydować. W tym miejscu trzeba jasno podkreślić, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Nie można jej jednak bagatelizować z tego względu, że ma ona kluczowy wpływ na odbiór wnętrza, jak również komfort jego użytkowania. Mowa m.in. o dużym nasłonecznieniu, albo optycznym powiększeniu czy też zmniejszeniu metrażu. 

Odpowiedź na pytanie: jaka długość firanki jest optymalna brzmi – to zależy. Decydując się na modele sięgające do parapetu zazwyczaj na celu mamy maksymalne wykorzystanie potencjału przestrzeni w której metraż zabiera nam na przykład mebel pod oknem, albo grzejnik (wpływa na marszczenie się materiału). Zazdrostki bardzo często wybierane są do kuchni. Dzieje się tak w dużej mierze z uwagi na to, że w tym pomieszczeniu firany mocno chłoną zapachy, stąd też wymagają większej ilości prania niż np. w salonie. Krótkie są więc po prostu wygodne w użytkowaniu.

Długie firany doskonale i efektownie sprawdzają się tam, gdzie okno nie jest w żaden sposób ograniczone, nie jest zasłonięte. W takim przypadku mamy przysłowiowe pole do popisu i śmiało możemy stworzyć z nimi zgrany duet z zasłonami. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie pamiętajmy, żeby firany się dotykały podłogi. Konieczne jest zachowane kilku centymetrów zapasu – zarówno ze względu na estetykę, jak i praktyczność. Nie staną się tzw. zbieraczem kurzu. Wybierając tkaniny na metry, zawsze miejmy tego rodzaju kwestie na względzie. 

Firany metrażowe – jak obliczyć ilość potrzebnego materiału?

Firany na metry stają się coraz bardziej popularną dekoracją i to nie tylko dla osób, które szukają rozwiązania problemu związanego z niestandardowymi wymiarami okna. Tego typu produkty, które dostępne są niemal w każdym wnętrzarskim sklepie internetowym to świetny pomysł w przypadku, kiedy cenimy sobie zarówno estetykę, jak i przywiązanie do detali.

Stawiając na firanki metrażowe w różnych wzorach musimy jednak pamiętać o tym, że przed wyborem konkretnego wariantu musimy dokładnie obliczyć, ile materiału będziemy potrzebować. Jak to zrobić? Wbrew pozorom jest zdecydowanie prostsze, niż można przypuszczać. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić szerokość firany. W tym celu wystarczy zmierzyć długość karnisza. Pamiętajmy jednak o uniwersalnej zasadzie która mówi, że należy doliczyć dodatkową długość tak, aby w konsekwencji firanka była nieco szersza niż karnisz. To pozwoli stworzyć charakterystyczne zakładki, które nadają wnętrzom lekkości.

Co z długością firanki? W tej kwestii wiele zależy od sposobu jej zawieszenia na karniszu. Jeśli mowa o szelkach, długość materiału liczona jest od górnej krawędzi elementu aż do parapetu lub podłogi. Jeśli w grę wchodzą kółka, do długości firanki do podłogi tudzież parapetu należy dodać około 2cm. W niektórych przypadkach natomiast stawiamy na taśmę marszczącą. Długość firany należy zmierzyć od żabek do podłogi lub parapetu, a do wyniku dodać ok. 1,5cm.

Firany żakardowe – na jakie rodzaje warto stawiać

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów firan na metry, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy minimalizmu, jak i fani nieśmiertelnej klasyki czy nowoczesności. Niesłabnącą popularnością cieszą się firanki żakardowe, które można określić jako lekkie i delikatne. Bardzo często nie wymagają prasowania. Jeśli nie żakardowe firany, to bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się firany z tiulu czy też organtyny – połyskującego materiału.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz