Filtrowanie wody – zalety i korzyści

7 września 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jaką wodę wybrać? Butelkowaną mineralną, czy może  źródlaną? Czy odwiedzać punkty poboru wody, czy też filtrować ją na bieżąco tylko wtedy, kiedy jest potrzebna? Woda to najprostszy z napojów zaspokajających nasze pragnienie. Jest ona nam niezbędna do życia. To, jaką wodę spożywamy, wywiera wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu oraz poprawia nasz komfort życia. Woda dba o nasze zdrowie oraz o odpowiednie nawilżenie skóry i włosów. Okazuje się, że zwykła kranówka nie zawsze jest odpowiednia np. do domowych zabiegów SPA.


Warto zdać sobie sprawę, że woda, płynąca z polskich kranów pozostawia wiele do życzenia. Zawiera ona wiele związków chemicznych, które są niebezpieczne dla zdrowia. To, co widać gołym okiem, a więc zanieczyszczenia mechaniczne, pochodzące np. ze starych rur, takie jak piasek, czy rdza oraz to, co można wyczuć w postaci smaku, czy zapachu (np. chlor), to tylko ułamek problemu. Bardzo groźne dla naszego zdrowia są metale ciężkie, których nie widać, a potrafią wyrządzić naszemu ciału wiele szkód. W przestarzałych instalacjach wodociągowych nietrudno spotkać ołów – toksyczny pierwiastek, który trwale wbudowuje się w kości i wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie.

Niebezpieczne dla zdrowia są także zanieczyszczenia mikrobiologiczne, których przekroczenia dopuszczalnych wartości  (zwłaszcza E. coli i enterokoków ) występują praktycznie na obszarze całego kraju. Najlepszej jakości wodę mają mieszkańcy województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, zaś najgorszej – mieszkańcy małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo rodzajów wód mineralnych i źródlanych. Za wysokiej jakości wodę z butelki – zwłaszcza, kiedy butelka jest szklana – trzeba sporo zapłacić. Odwiedzanie „źródełka” z wodą oligoceńską jest  z kolei czasochłonne i nie daje pewności, że woda, w którą się zaopatrzymy będzie naprawdę czysta, a w dodatku można ją spożyć tylko do kilkudziesięciu godzin po nabraniu. Najlepszym i najtańszym sposobem na zapewnienie zawsze świeżej czystej wody są filtry. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów filtrów różnych producentów, które pomogą nam w zapewnieniu wysokiej jakości wody przy wykorzystaniu zwykłej wody wodociągowej.

Można zainwestować w filtry kuchenne, nakranowe, podzlewozmywakowe lub filtry do oczyszczania wody w całym domu. Wybredni smakosze mogą wybrać filtry odwróconej osmozy. Oczyszczanie wody za pomocą tych filtrów z całą pewnością w skali kliku miesięcy, czy roku jest najtańsze. Trzeba się jednak liczyć z jednorazowym wydatkiem w granicach kilkuset złotych.

Ciekawą propozycją na naszym rynku są filtry dedykowane właśnie do walki  z metalami ciężkimi i zanieczyszczeniami biologicznymi, posiadające w swoim składzie specjalne włókno Aqualen, które to włókno praktycznie w 100% wychwytuje i usuwa z wody metale ciężkie, a także nadaje wodzie właściwości bakteriostatyczne. Włókno Aqualen znajdziemy w filtrach produkcji AQUAPHOR. Wkłady filtrujące do dzbanków AQUAPHOR zawierają w swoim składzie poza włóknem Aqualen żywicę jonowymienną, która zmiękcza wodę, węgiel i specjalną modyfikacje srebra.

Z dzbanka prosto do szklanki…

Filtr dzbankowy pozwala cieszyć się czysta wodą w każdym miejscu – nie tylko w domu, ale także w biurze, czy na działce. Można skusić się np. na elegancki i gustowny dzbanek AQUAPHOR Prestige z wkładami o wyższej wydajności. dostępny w wybranych sieciach handlowych i w dobrych sklepach internetowych w cenie ok. 55,99 zł, lista sklepów na www.aquaphor.pl). Ma on 3 litry pojemności oraz wymienny wkład filtrujący B100-5 lub B100-6 (stosowany do wyjątkowo twardej wody). Dzięki filtrowi można w każdej chwili mieć dostęp do krystalicznie czystej wody w najniższej cenie, jaką może możemy znaleźć na polskim rynku filtrów dzbankowych do wody. Jest to jedyny tego typu filtr w Polsce, który pozwala na przefiltrowanie nawet 300 litrów wody. W praktyce oznacza to bezpieczne korzystanie z jednego wkładu nawet przez trzy miesiące. Dzbanek jest przy tym nowoczesny elegancki i może stać się funkcjonalnym i dekoracyjny elementem każdej współczesnej kuchni.

 

Wydobyć z wody to, co najlepsze


Woda wodociągowa zawiera nadmiar aktywnego chloru i inne zanieczyszczenia, powstające podczas przepływania przez stare, zardzewiałe rury. Filtr odwróconej osmozy Morion produkcji AQUAPHOR to najskuteczniejszy, a zarazem jeden najtańszych w eksploatacji filtrów odwróconej osmozy na polskim rynku, pozwalających na uzyskanie idealnie czystej wody. Wyposażony w mineralizator AQUAPHOR Morion umożliwia uzyskanie zdrowej i smacznej wody, nadającej się bezpośrednio do spożycia. Dzięki zastosowaniu odwróconej osmozy filtr zmiękcza wodę i usuwa z niej wszystkie zanieczyszczenia. Poza tym, zapewnia dwa razy niższy koszt eksploatacji niż tradycyjne filtry odwróconej osmozy (pozwala zaoszczędzić do 9000 litrów wody rocznie!).

Szczegóły www.aquaphor.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Filtrowanie wody – zalety i korzyści

  1. avatar katarzyna pisze:

    Polecam filtry podzlewozmywakowe, są o niebo lepsze od dzbanków. Jeszcze rok temu intensywnie używałam dzbanków, ale zmieniłam na filtr i teraz dostrzegam różnicę. Woda w smaku jest o niebo lepsza, filtr wymienia się 2 razy w roku (a nie jak w przypadku dzbanków co 3 tyg) dodatkowo posiadam mineralizator więc wody butelkowej również nie muszę kupować :D Ja posiadam filtr firmy Bregus. Porządna marka, a nie jakaś chińska podróbka ;)

  2. avatar Inka pisze:

    dzbanuszki śliczne,ja się chyba też skuszę…

Dodaj komentarz