Fakty i mity dotyczące wpływu wina na zdrowie

24 lipca 2018, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Kieliszek napełniony białym winem

Zastanawiałeś się jak długo ludzkości towarzyszy wino?

Pierwsze dowody na produkcję wina znaleźć możemy na hieroglifach znalezionych w Egipcie. Początki winiarstwa szacuje się na 3 wiek przed naszą erą. Największym wzrostem popularności możemy obarczyć naszych starożytnych przodków. Starożytni Grecy i Rzymianie nie tylko spożywali wino każdego dnia, ale go również czcili. Posiadali bogów, którzy byli opiekunami nie tylko wina, ale również jego producentów, czy samych roślin. Na ich cześć urządzane były ogromne i huczne przyjęcia, w których uczestniczyli wszyscy mieszkańcy. Wraz z mijającymi wiekami na terenach Europy wzrastała rozpoznawalność tego napoju. Rozwój chrześcijaństwa spowodował powstawanie na terenie całej Europy kolejnych klasztorów, gdzie mnisi zajmowali się produkcją wina do celów religijnych i nie tylko. Dziś najlepsze wina można zakupić przez internet. Sklep internetowy Aporvino oferuje nam szeroki wielki wybór win z całego świata

Przedstawienie klasyfikacji wina

W zależy od przyjętych klasyfikacji, możemy podzielić wino na kilka sposobów. Zastosowanie odpowiednich technik fermentacji czy wybór odmiany winogron wpłynie na kolor otrzymanego przez nas wina. Pozwala nam to na pierwszą klasyfikację ze względu na kolor wina:

  • białe
  • różowe
  • czerwone

Możemy też podzielić ten alkohol na cztery kategorie ze względu na posiadaną zawartość cukru, wina:

  • wytrawne
  • półwytrawne
  • półsłodkie
  • słodkie

Ostatnim podziałem będzie ten ze względu na zawartość gazu. Wyróżniamy wina niemusujące oraz musujące.

Wpływ wina na organizm

Od kilkudziesięciu lat prowadzone są badania medyczne związane z wpływem wina na nasz organizm. Udowodniono, że w zależności od koloru alkoholu może inaczej oddziaływać na nasz organizm. Ważne jest zachowanie umiaru podczas konsumpcji. Zbyt duża ilość wypitego wina może już nie mieć tego aspektu pozytywnie wpływającego na nasze zdrowie.

Poprawa procesu trawienia

Lampka wina do obiadu wspomaga trawienie

Od lat uczeni jesteśmy, że w zależności od podawanej potrawy powinniśmy wybrać dopasowany do niej kolor wina. Poza wydobywaniem dodatkowych smaków z potraw wzmaga nasz apetyt oraz podnosi ilość enzymów trawiennych wytwarzane przez organizm.
Szczególnie czerwone zalecane jest do potraw z większą zawartością tłuszczu w swoim składzie. Warto unikać tych producentów którzy do swojego produktu dodają dużą ilość siarczanów

Poprawia funkcjonowanie układu krążeniowego

W swoim składzie mają flawonoidy, które są grupą organicznych przeciwutleniaczy. Lampka czerwonego wina do obiadu dziennie zmniejsza ryzyko:

  • zawału serca
  • zakrzepicy żylnej i tętniczej
  • udaru mózgu

Jest to jedna z najprzyjemniejszych form wspomagania funkcjonowania naszego organizmu, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego umiaru.

Obniżenie cholesterolu

Dzięki związkom polifenoli zawartym w winie możemy zmniejszyć poziom złego cholesterolu. Jednocześnie zwiększając poziom tego dobrego cholesterolu, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Często jest to zalecane przez lekarzy, którzy nie chcą przepisywać pacjentom kolejnych leków.

Działanie przeciwnowotworowe

Choroby nowotworowe są plagą naszych czasów. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zabezpieczyć się w 100 % przed występowaniem tego typu choroby. Najłatwiej możemy zrobić to ograniczyć czynniki zewnętrzne wpływające na powstawanie tego typu choroby. Wolne rodniki uważane są za przyczynę powstawania nowotworów. Na szczęście wino posiada odpowiednie składnik, resweratrol odpowiedzialny za walkę z wolnymi rodnikami. Prawie wszystkie polifenole mają większy czy mniejszy wpływ na profilaktykę przed zachorowaniem na raka.

Wspomaganie przemiany materii

Najnowsze badania wskazują, że wypicie jednego kieliszka wina dziennie może pomóc nam w walce z dodatkowymi kilogramami. Polepsza ono naszą przemianę materii, zalecane wypicie lampki wieczorem, kiedy to nasz metabolizm spada.

Najczęściej powtarzane mity dotyczące wina

Plantacja winorośli

Niektóre mity opowiadane są przez tak długi czas, że przez wielu uznawane są za pewnik. Błędne informacje przekazywane są poprzez środki masowego przekazu, co tylko wzmaga ich wiarygodność. Poniżej lista błędów, które można zauważyć najczęściej:

Im droższe wino tym jest ono lepsze

W większości przypadków, jest to mit, oczywiście istnieje grupa win, których cena wiąże się z ich jakością. Jest to niestety niewielki procent udziału w rynku. Musimy więc zadać sobie pytanie, skąd bierze się zatem tak wysoka cena niektórych butelek. Odpowiedź jest znana dużą część ceny stanowi udział marketingu i reklamy. Producenci, którzy mogą pozwolić sobie, na wykupienie reklamy w internecie czy telewizji, muszą przenieść koszty całego działania marketingowego na klientów. Często ograniczona produkcja np. jedynie 1000 butelek powoduje to, że cena jednostkowa może być wysoka.

Podawanie czerwonego wina w temperaturze pokojowej

W dawnych czasach stwierdzenie takie było prawdziwe. Minęły lata i to stwierdzenie straciło swoją aktualność, mimo tego dalej jest powtarzane jako pewnik. Co więc zmieniło się na przestrzeni lat? Temperatura kiedyś wynosiła w pomieszczeniach 17 stopni Celsjusza dziś to wartość często przekraczająca ponad 20 stopni. Jeśli więc nie posiadamy piwniczki, w której moglibyśmy utrzymywać odpowiednią temperaturę, trzeba schłodzić wino. Warto na kilka minut przed spożyciem włożyć butelkę wina do lodówki. Aromaty uwalniają się w odpowiedniej temperaturze, warto sprawdzić jaka odpowiada nam najbardziej.

Im wino starsze tym jest ono lepsze?

Tylko w nielicznych przypadkach jest to prawda. Początkujący koneserzy wina często popełniają błąd polegający na schowaniu butelek w piwniczce i wypiciu ich po kilku latach. Myślą, że taki proces zwiększy wartość ich kolekcji i wydobędzie z wina nowy smak. Niestety wina, które powstają w dzisiejszych czasach, powinny być, spożywane w ciągu kilku lat od daty produkcji. Wraz z upływem lat tracą w sobie świeżość tak bardzo cenioną. Może okazać się, że przez taki zabieg wino się zepsuje.

Otwieranie wina za pomocą korkociągu

Podsumowanie

Wino pite w odpowiednich ilościach ma świetny wpływ na nasz organizm. Zalecana przez lekarzy dawka w postaci jednego kieliszka pozwala na przeciwdziałanie wielu chorobom oraz poprawę funkcjonowania poszczególnych układów w naszym organizmie.
Przez setki lat w stosunku do wina przyległy mity, które tak mocno zakorzenione są w naszej świadomości, że ciężko komuś wierzyć, że mogą nie być prawdziwe. Znacznie lepiej korzystać jest z dobroci wina niż stosować sztuczne suplementy diety czy lekarstwa.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz