Czy w ciąży można latać samolotem?

16 czerwca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ciąża a latanie samolotem

Co należy załatwić przed podróżą, jakie zaświadczenia trzeba mieć przy sobie, w którym trymestrze najlepiej zaplanować lot, czy linie lotnicze mogą odmówić ciężarnej kobiecie wejścia na pokład? Tego typu pytania pojawiają się  u niejednej przyszłej mamy, gdy planuje podróżować samolotem
z dodatkowym pasażerem…w brzuchu. Jak się zatem przygotować, by wyjazd przebiegł bezstresowo?

Aktywna przyszła mama nie powinna rezygnować z wypoczynku, zwłaszcza że to ostatnie –przed narodzeniem dziecka – chwile spokoju i relaksu. Podróż taka w zasadzie nie różni się wiele od tej standardowej. Przygotowując się do niej, warto pomyśleć o kilku szczegółach, na które nigdy wcześniej nie zwracało się uwagi. Odmienny stan rządzi się swoimi prawami. Nie są one jednak na tyle uciążliwe, by komplikować wakacje.

Przed wylotem

Ustalając termin podróży, najlepiej na wakacje udać się w drugim trymestrze. Przede wszystkim dlatego, że w tym czasie ukształtują się  wszystkie najważniejsze organy, poza tym przestają już dokuczać mdłości, które podczas lotu samolotem wcześniej byłyby znacznie bardziej dokuczliwe. Do porodu natomiast zostaje jeszcze dużo czasu. – To ważne, gdyż linie lotnicze nie wpuszczają na pokład kobiet w zaawansowanej ciąży – mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. –  W Lufthansie i  Ryanairze jest to 36. tydzień w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tydzień w sytuacji ciąży mnogiej. WizzAir nie przyjmuje na pokład ciężarnych po 34. tygodniu, a Lot po 32 – dodaje.

Konieczna jest także wizyta u lekarza prowadzącego. Nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kontrolne badania uspokoją przyszłą mamę. Lekarz poza tym wyda oświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia lotu. Powinno ono zawierać się takie dane jak: imię, nazwisko, wiek matki, tydzień ciąży, planowany termin porodu. Jeśli podróż powrotna planowana jest  obcojęzycznego przewoźnika, warto by takie orzeczenie były przetłumaczone na język angielski.

Zadbaj o swój komfort

Podróż samolotem nie powinna być dłuższa niż 4 godziny. Podczas całego lotu ciężarna kobieta powinna co jakiś czas spacerować po pokładzie samolotu. Dzięki temu nie dopuści do powstania zakrzepu  w żyłach. Pasy, które trzeba zapiąć przy starcie i lądowaniu trzeba wyregulować w ten sposób, by nie opinały brzucha, a były umieszczone w okolicach miednicy.

Ponieważ na pokładzie panuje niska wilgotność, dobrze by przyszła mama zaopatrzyła się w wodę do picia. – Pamiętać trzeba, że w ramach bagażu podręcznego można wnieść łącznie 1 litr substancji płynnych. Butelki jednak nie mogą przekraczać objętości 100 ml. Muszą być one zapakowane
w specjalną bezbarwną torebkę, którą można wielokrotnie otwierać i zamykać
– mówi Anna Galewska z Tripsta.pl.

Dodatkowe usługi za opłatą

Jeśli podniebne wojaże planowe są u klasycznych przewoźników, przy bukowaniu biletu można zarezerwować konkretne, wygodne miejsce. Gdy natomiast w grę wchodzą tani przewoźnicy, takiej opcji nie ma. By zapewnić sobie komfort podczas podróży, można wykupić priorytetową odprawę w cenie od 18 zł. Przyszła mama będzie mogła wtedy wybrać, gdzie chce usiąść, a poza tym uniknie ścisku, tłoku i kolejek przy standardowej odprawie. W  liniach WizzAir można wykupić dodatkową przestrzeń na nogi w cenie od 23 zł.

Dzisiejsza kobieta ciężarna różni się diametralnie od tej sprzed choćby 20 lat. Jest ambitna, zaradna, podejmuje nowe wyzwania. Nie chce już bezczynnie siedzieć na kanapie i czekać na przyjście dziecka. Jest bardziej świadoma siebie i swoich potrzeb, które nie koncentrują się wyłącznie wokół macierzyństwa. Przy wyzwaniach, jakie stawia jej współczesny świat, latanie samolotem to bułka z masłem.

Źródło: www.tripsta.pl

Zobacz również:

  1. Dyskusje na forum przyszłych mam
  2. Ryzyko przedwczesnego porodu
  3. Dieta w czasie karmienia piersią
  4. Jak zapobiegać otyłości u niemowląt?

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz